שכר יותר מעונש

      שמעתי שעל מצוה מקבלים הרבה יותר שכר, מהעונש שמקבלים על עבירות, ורציתי לדעת למה בעצם?       תשובה: העונש על העבירות הוא לא בתור נקמה חס ושלום. עונש הוא תוצאה של העבירה, כמו בגד שמתלכלך, שחובטים בו כדי לנקות אותו. ואם הוא ממש מלוכלך, צריך כבר להכניס אותו למכונת כביסה שמסובבתקרא עוד...

 

   

שמעתי שעל מצוה מקבלים הרבה יותר שכר, מהעונש שמקבלים על עבירות, ורציתי לדעת למה בעצם?

 

   

תשובה:
העונש על העבירות הוא לא בתור נקמה חס ושלום. עונש הוא תוצאה של העבירה, כמו בגד שמתלכלך, שחובטים בו כדי לנקות אותו. ואם הוא ממש מלוכלך, צריך כבר להכניס אותו למכונת כביסה שמסובבת אותו יחד עם מים וסבון. ואם הוא ממש ממש מלוכלך, צריך לכבס אותו במים רותחים ולשפשף בכל מיני חומרים חריפים.

אותו דבר בנשמה. הנשמה עצמה היא דבר קדוש שאי אפשר לתאר, והיא עצמה לא יכולה להתקלקל, ולכן כל יהודי הוא קדוש מאוד רק מעצם זה שיש לו נשמה יהודית. מה שכן, הנשמה יכולה להתלכלך מבחוץ. כשאדם עושה חס ושלום איזה חטא, זה מלכלך את הנשמה שלו, ואז מגיעים העונשים כדי לנקות אותה בחזרה. ולכן לייסורים יש גבול והם לא לתמיד, כי העבירות הם כמו כתמים שצריך לנקות אותם, ואחרי שהכתמים יורדים, נגמר הניקיון.

אבל המצוה היא מלשון התחברות, כמו המילה צוות. המצוה מחברת ומקרבת את הנשמה הקדושה לקדוש ברוך הוא. לכן השכר על מצוה הוא קיים לעולם, כי על ידי המצוה האדם מתחבר לקדוש ברוך הוא שהוא אין סופי, ואז גם השכר על המצוה הוא אין סופי.
 

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.