יוֹתֵר צַדִּיק מֵהָאַפִּיפְיוֹר*

אפילו האפיפיור פרנציסקוס מבין שרכילות זה דבר שלילי ותמיד עדיף במקום זה מילה טובה

אפילו האפיפיור פרנציסקוס מבין שרכילות זה דבר שלילי ותמיד עדיף במקום זה מילה טובה

מאת: מענדי

היי חברים, היום צדה את עיני ידיעה מעניינת שפורסמה על ידי סוכנות הידיעות הבינלאומית 'רויטרס' אני מצטט לכם חלק מהידיעה:

האפיפיור פרנציסקוס מזהיר את הסַפַּרים הסטייליסטים ומעצבי השיער למיניהם – אסור לרכל!

בנאום שנשא האפיפיור פרנציסקוס לכ – 230 סַפַּרים, סטייליסטים, וקוסמטיקאים איטלקיים קתוליים, אמר להם שעליהם להימנע מרכילות ושיחות זולות הקשורות בקלות לעבודתם, כי המספרות ומכוני היופי הם מקום מועד לפורענות שיושבים שם ומרכלים שטויות.

במקום זאת, עליהם להמשיך במקצועם "להתייחס אל הלקוחות בעדינות ובאדיבות, ולהציע להם תמיד מילה טובה ועידוד", אמר.

עד כאן לשון הידיעה שפורסמה גם בעוד מגוון כלי תקשורת בינלאומיים.

זאת לא הפעם הראשונה שהאפיפיור מתבטא נגד רכילות, לעיתים קרובות הוא מתבטא בענין זה, בנאומים בוותיקן ברומא ובכיכר פטרוס, ומיוחסות לו אמירות בסגנון: "רכילות היא סוג של טרור", "רכילות הורגת, מכיוון שהלשון הורגת כמו סכין", "רכלנים הם מחבלים כי עם הלשון שלהם הם מפילים פצצה…"

אגב, 'יודעי דבר' (רכלנים?…) מציינים, שלאפיפיור יש ידיד נפש שהוא רב קונסרבטיבי בבואנוס איירס, ושמו הרב שיקורקה, והוא זה שמלמד את האפיפיור קצת מוסר יהודי…

אבל אני שואל אתכם חברים, מה עובר ליהודי בראש כשהוא קורא כזו ידיעה?  מה?

אז כמובן שברגע הראשון בא לך באוטומט להציע לאפיפיור כמה הצעות שיפור במגוון תחומים לפני שהוא מתפנה לזעוק את זעקת הדיבור הנקי… למה מי הוא בכלל הפרנציסקו החשמן הזה, מה הוא בא להטיף לנו? מה הוא לא מתבייש? אחרי כל הצרות שהאפיפיורים לדורותיהם וכל הכנסיות הנוצריות עוללו ליהודים, רצחו וטבחו בנו, גנבו לנו את הילדים, ובכפייה אכזרית תוך יסורי גוף ונפש שטפו להם תַּ'מוח עם כל השטויות והשקרים הקתוליים שלהם.

הם רוצים שנשמור על הפה? וַוקשַׁה, שיתכבדו כבוד הנזירים והנזירות הקדושות, וירדו יחד למרתפי הוותיקן ברומא וינעלו את עצמם מבפנים עד שיכפרו על מעשיהם. חתיכת צבועים שקרנים.

עַלֶק קדושים.

אבל כשאתה מסיים לקלל, ועוצר שניה לקחת אויר, אתה שואל את עצמך: רבי עמרם בן דיוואן! לאן הגענו? שאנו צריכים לשמוע מהאפיפיור שאסור לדבר לשון הרע, לאן הדרדרנו שפרנציסקו צריך להזכיר לנו מה שבורא עולם כתב בתורה הקדושה "לֹא תֵלֵךְ רָכִיל בְּעַמֶּיךָ" (ספר ויקרא, פרק י"ט, פסוק ט"ז)

אחי היקר, הצדיק רבי ישראל מאיר הכהן מראדין, זכותו תגן עלינו, הקדיש את כל חייו להחדיר בעם ישראל את חומרת העוון של דיבור לשון הרע ורכילות, הוא נדד מעיירה לעיירה להפיץ את משנתו, והשאיר לנו מורשת מפוארת של מפעל חייו, את ספריו – 'חפץ חיים' ו'שמירת הלשון'. והצדיק הזה היה נוהג לומר שכל דבר שקורה בעולם זה בראש ובראשונה רמז מבורא עולם לעמו ישראל לשפר דרכיהם, וגם אם יש רעידת אדמה בפיליפינים בורא עולם מאותת לנו  היהודים לחזור בתשובה.

אז אם הגענו למצב שבורא עולם מזכיר לנו באמצעות פרנציסקו להתעורר לשמור יותר על דיבור נקי, כנראה שהמצב שלנו בַּקַנטִים, והרמז של בורא עולם הפך כבר לרמז מפורש… כי אם הקתולים מבינים שצריך לשמור על הפה מדיבור נגוע, אז איפה אנחנו ואיפה הם…

ידידיי, לפני שאתם מעלים פוסט ברשת, לפני שאתם מגיבים בוואטסאפ או בכל פורום אחר על איזה רכילות עסיסית, תזכרו, אסור לדבר לשון הרע, אסור לרכל, זה הורג, זה הורס, זה טרור, וזה שורף תַּ'נשמה.

וזה עוד לפני שדיברנו על הצביעות והשקרים שחוגגים ברשת בענק, כי הרי כולנו מבינים שכל הטוֹקבֶּקים המאלפים שקיבלנו על הסְטוֹרי המדהים שהעלנו לאיִנסטוּש זה שקר אחד גדול, בדיוק כמו שהמחמאות שאנחנו כתבנו לחברים זה פנטוז… איך אומר טראמפ, הכל פייק ניוז!… אל תאמינו לכלום!

ובעיקר מה שחשוב זה לזכור שגם אם אתה לא סַפַּר או סטייליסט מעצב שיער, אתה יהודי! ובורא עולם, אבינו הרחמן, לא אוהב שהילדים שלו מרכלים אחד על השני מאחורי הגב, זה מפריע לו! וזה כואב לו! ובינינו, זה באמת לא נעים…

בַּיוּש לביינתים

 

*ביטוי שמגדיר אדם המחמיר מעבר לנדרש, אפילו יותר מהאפיפיור שהוא לכאורה המחמיר ביותר. (מילון השפה העברית)