איזו ברכה מברכים על בננה?

שלום כבוד הרב בלוח הברכות שבאתר כתוב שעל בננה צריך לברך ברכת 'בורא פרי האדמה'. רציתי לשאול אם לא מדובר אולי בטעות, כי הרי כולנו ראינו עצי בננה ויודעים שבננה גדלה על עץ. ואני יודע שמה שגדל על העץ, מברכים עליו 'בורא פרי העץ'. אז באמת, איזו ברכה מברכים על בננה? דני, ת"א   תשובה:קרא עוד...

שלום כבוד הרב

בלוח הברכות שבאתר כתוב שעל בננה צריך לברך ברכת 'בורא פרי האדמה'.

רציתי לשאול אם לא מדובר אולי בטעות, כי הרי כולנו ראינו עצי בננה ויודעים שבננה גדלה על עץ.

ואני יודע שמה שגדל על העץ, מברכים עליו 'בורא פרי העץ'.

אז באמת, איזו ברכה מברכים על בננה?

דני, ת"א

 

תשובה:

שאלה יפה שאלת, וכדי לענות עליה אנחנו צריכים קודם להבין מה ההבדל בין הברכה שמברכים על תפוח לבין הברכה שמברכים על אבטיח.

שניהם נחשבים לפרי, אז למה על תפוח מברכים בורא פרי העץ ועל האבטיח בורא פרי האדמה? התשובה היא שהתפוח גדל על עץ והאבטיח גדל על שיח ולכן הוא מכונה 'פרי האדמה'.

עכשיו נתקדם לשלב הבא: איך אנחנו יודעים להבדיל בין עץ לשיח? כמובן שברוב המקרים ההבדל ביניהם מאוד ברור, אבל לפעמים יש לנו מין צומח שקשה להחליט אם הוא עץ או שיח.

לפי ההלכה החלוקה בין עצים לבין שיחים טמונה בשאלה האם 'גזעו מחליף' או לא. כלומר, האם הגזע שלו נשאר לאורך שנים או שמדי שנה, שנתיים או שלוש, הגזע עצמו מתייבש ומפסיק להצמיח פירות.

אם הוא אכן מתייבש, ההגדרה ההלכתית שלו היא 'שיח', גם אם הוא גדל לגובה ונראה ממש כמו עץ.

לכן, אם נתייחס כעת לשאלתך איזו ברכה מברכים על בננה, התשובה תהיה כמובן שמברכים עליה בורא פרי האדמה כי שיח הבננות שבימינו נהוג לכנותו עץ, אינו מחזיק מעמיד יותר משנתיים או שלוש, יש לו הגזרה של 'גזעו מחליף', ואינו נחשב לעץ.

מעניין לציין שגם לפי ההגדרה הבוטנית המדעית, צמח הבננה נחשב ל'גבעול מעובה' ולא לעץ, ופרי הבננה נחשב לעשב לפי הגדרה זו.

 


 

ארגון "אחינו" מגיש סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הצבנו לעצמנו כמטרה לתת להם מגוון הכלים ואפשרויות לנווט בחכמה את דרכם בעולם התשובה.

מאות פעילים הפזורים בכל הארץ נמצאים בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך, לומדים איתם ומסייעים להם להשתלב בישיבה ובחברה שומרת תורה ומצוות.