יש היום עבדים?

הרבה סוגים של עבדות יש בעולם, הרבה סוגים של ״פרעה״ ישנם בעולם, והמעמד המהפכני של יציאת מצרים מלמד אותנו שאפשר לצאת מכולם.

אחת המטרות של ליל הסדר, כך אנו קוראים בהגדה, היא להזכיר לנו שאילולא הוציאנו הקב"ה ממצרים "הרי שאנו ובנינו ובני בנינו משועבדים היינו לפרעה מצרים". האומנם? האם בלי יציאת מצרים היינו ממשיכים להיות עבדים עד היום הזה? האם יש בכלל עבדים בימינו?

אז זהו, שיש. עד כמה שהדבר ישמע מפתיע מצויים היום בעולם עשרות מיליוני בני אדם שחיים בתנאי עבדות. דו"ח של האו"ם אף טוען שמעולם בהיסטוריה לא היו כל כך הרבה עבדים כמו בימינו. היכן הם נמצאים? בעיקר באפריקה, אבל גם באפגניסטן, ובסין וכמעט בכל פינה אחרת בעולם. לא תמיד קוראים לזה "עבדות" אבל בפועל זה אותו הדבר. יש אפילו מדינה שלמה באפריקה, מאוריטניה שמה, שכמעט מחצית מאזרחיה הם עבדים למחצית האחרת, וכך הוא המצב אצלם מדורי דורות.

אבל גם בעולם המערבי, זה שמשתבח בנאורותו, ישנם עבדים לרוב. התמכרות לאוכל או לאלכוהול היא לא עבדות? התמכרות לשופינג, להימורים, לעבודה היא לא סוג של שעבוד?

בעצם, גם התופעות השליליות הללו אינן מגרדות את אפס קצה של תופעת העבדות, שכן מהי מידת הכעס אם לא דוגמא נוספת לעבדות, ומה הן העצלות, הקנאה, הגאווה והתאווה אם לא כוחות נוספים שמשעבדים את האדם וכופים עליו צורת חיים שאינה מניחה לו להגיע למלוא צמיחתו הרוחנית? אדם ש"מתפוצץ" מכעס בכל פעם שקורה משהו שאינו לרוחו הוא לא אסיר אומלל בכלא המידות הרעות שלו?

אבל אפילו כל הדברים האלו עדיין אינם ממצים את כל סוגי העבדות שקיימים בעולם. מה עם האדם שמשוכנע שהכסף יעשה אותו מאושר? מה עם החבר שלו שבטוח שההצלחה שלו בחיים תלויה אך ורק בכוח מעשיו? מה עם אלו המשוכנעים שמטרת החיים היא לאסוף הנאות שטחיות ותו לא? מה עם האדם שמשוכנע שהעולם החומרי שאנחנו רואים בעיניים הוא כל מה שיש?

כן, הרבה סוגים של עבדות יש בעולם, הרבה סוגים של "פרעה" ישנם בעולם, והמעמד המהפכני של יציאת מצרים מלמד אותנו שאפשר לצאת מכולם. בחג הפסח הראשון למד עם ישראל שהעולם החומרי הוא רק קצה הקרחון של המציאות המלאה. הוא נוכח לראות בקיומו של כוח כביר המסוגל לפרוץ את חומות הכלא, לנתץ את כל ההרגלים הרעים, להעניק לאדם משמעות ותכלית בחייו, ללמד אותו ענווה, ובטחון ואמונה.

חג הפסח הוציא את האדם מעבדות לחירות.