הפלא הגדול ביותר בהיסטוריה

תערוכת העתיקות של המוזיאון הבריטי נחשבת למרשימה ביותר בעולם, אבל הפלא הגדול באמת נמצא דווקא בביתן הכניסה...

אחד המוזיאונים המדהימים בעולם הוא מוזיאון העתיקות הבריטי בלונדון. בין מסדרונות המוזיאון הזה ניתן לפגוש באופן ישיר בתרבויות הגדולות והמפוארות ביותר שהתקיימו בעולם. יש שם אולם אחד ענק שבו אפשר לראות את האימפריה הבבלית בתפארתה, אולם אחר שבו ניתן להכיר מקרוב את העוצמה המדהימה של ממלכת אשור, ועוד אולם שלישי שבו ניתן להתחקות אחר אורחותיה של האימפריה הפרסית הכבירה, זו שבימי השיא שלה שלטה מסוף העולם ועד סופו.

אבל הדבר המדהים ביותר במוזיאון הזה נמצא דווקא בכניסה, ב'בותקה' הקטנה של השומר. שם אפשר לראות יהודי. לא פוחלץ, לא שריד ארכיאולוגי, לא אבנים עתיקות שנשלפו מבטן האדמה. יהודי אמיתי, חי, בגודל טבעי, ואפילו גובה דמי כניסה.

והיהודי הזה, שעוד רבים כדוגמתו ניתן למצוא כמעט בכל פינה בעולם, הוא הפלא האמיתי של ההיסטוריה, כי מבחינת כל הגיון היסטורי רגיל הוא בכלל לא אמור להיות שם. לא בכניסה ל"בריטיש מיוזיאום", ולא בשום מקום אחר. היהודי כבר מזמן היה אמור להעלם מהעולם.

תחשבו בעצמכם – ליהודי אין ומעולם לא הייתה לו אימפריה כבירה, ליהודי אין צבא אדיר, היהודי לא הקים אנדרטאות ענקיות או פירמידות עצומות, היהודי לאורך רוב שנות קיומו אפילו לא ישב על ארצו ולא דיבר שפה אחת. בקיצור, ליהודי אין אף אחד מהמרכיבים שיוצרים אומה חזקה שיש לה סיכוי להתקיים אלפי שנים. והנה למרבה הפלא דווקא הוא שרד וממשיך להתקיים בעוד שכל היתר – גדולים ועצומים וחזקים מננו לאין שיעור – נכחדו ונעלמו, וכדי לראות אותם צריך להגיע בשעות הביקור ולשלם דמי כניסה.

איך זה קרה?

כי עם ישראל איננו עם נורמלי. כאשר הקב"ה גאל אותנו ממצרים הוא הוציא אותנו ל"חירות עולם". עמים רגילים נופלים טרף לשיני הזמן וסופם שהם מוצאים את עצמם בפח האשפה של ההיסטוריה. לא כן עם ישראל. בעם הקטן אך המיוחד הזה מצויים כוחות נצח שנותנים לו את האפשרות לשרוד בתנאים בלתי אפשריים. זהו סוד נצחיותו של התורה. התורה היא נצחית ושומריה אף הם נצחיים.

 

ליל הסדר בא להזכיר לנו שבפסח עם ישראל לא רק יצא ממצרים. הוא יצא גם משליטתם של כוחות הטבע הרגילים ונעשה לעם בעל יעוד אחר ותכלית שונה. בליל הפסח הפכנו לעם הנצח.