מה קורה כשמחסירים חלק מהתווים…

כששואלים אותו למה צריך לדקדק בשמירת מצוות, אולג קמירסקי, כנר בעל שם עולמי, שולף את הכינור ומנגן תוך זיופים איומים. ״זה מה שקורה כשמוותרים על חלק מהתווים...״, הוא אומר. מיוחד ל׳אחינו׳

מה קורה כשמחסירים חלק מהתווים...

כששואלים אותו למה צריך לדקדק בשמירת מצוות, אולג קמירסקי, כנר בעל שם עולמי, שולף את הכינור ומנגן תוך זיופים איומים. "זה מה שקורה כשמוותרים על חלק מהתווים…", הוא אומר. מיוחד ל'אחינו'

 

הפעם הראשונה שבה פגש אולג (היום בנימין) קמירסקי מנגינה יהודית היה בתקופת לימודיו בקונסרבטיון המוזיקלי במוסקבה. הימים היו עדיין ימי שלהי השלטון הקומוניסטי, יהדות או ציונות נחשבו לנושאים הנמצאים מחוץ לתחום, ולמרות זאת אולג מצא את עצמו יושב ומתבונן בתווי הניגון המונחים לפניו. "ידעתי שאני יהודי, ידעתי שהיהדות היא תרבות ודת עתיקי יומין, אבל בזה פחות או יותר הסתכמו הידיעות שלי", הוא מספר. "ברגע שהמורה הכריז שהלחן שלפנינו הוא 'מנגינה יהודית' התעוררה בקרבי סקרנות עצומה. רכנתי לפנים וניסיתי להתעמק בצלילים, כאילו שבהם אמצא את הפתרון לתעלומת הקיום היהודי".

 

לימים יסתבר לקמירסקי שהקשר היהודי של מנגינה זו קלוש ביותר, מדובר בסך הכל בלחן אותו חיבר מוסיקאי יהודי מתבולל, אבל באותה תקופה די היה בקשר זה כדי לעורר בקרבו סקרנות גדולה ליהדות, ולמוסיקה יהודית בפרט. "פשפשתי בספריית המוסיקה בחיפוש אחר חומרים יהודים", הוא נזכר. "מצאתי ניגונים של תפילות ולחנים יהודים עממים. לא ידעתי אפילו מה משמעות הניגונים שאני מנגן או באיזה הקשר אמורים לנגן אותם, אבל עצם ההתעסקות היהודית הזאת הסבה לי קורת רוח מרובה. הרגשתי שאני הולך וחושף אוצר סודי ששייך לי".

 

ההתעניינות במוסיקה היהודית הובילה את אולג לבית הכנסת, שם זכה סוף-סוף לשמוע את המנגינות שהילכו עליו קסם כשהן מושמעות בסביבתן הטבעית. מבית הכנסת כבר קצרה הייתה הדרך לשיעור תורה וללימודי ערב בישיבה. בד בבד עם לימודים אלו לא זנח אולג את השכלתו המוסיקלית. הוא סיים בהצלחה את מסלול לימודיו ולאחר שזכה במספר תחרויות הוזמן להצטרף כנגן הצעיר ביותר בתזמורת היוקרתית של מוסקבה.

 

לאחר סיבוב הופעות מוצלח שכלל סדרה של קונצרטים בבירות אירופה הוצא לאולג חוזה קבוע בתפקיד כנר בתזמורת, אלא שאולג, להפתעת כל מכריו, החליט שעתה הגיעה השעה לנגן על כלי מסוג שונה… הוא עלה על מטוס וטס לארץ ישראל כדי לממש את תשוקתו להעמיק בלימוד התורה בארץ הקודש.

 

כיום משלב אולג בין שני העולמות. הוא התחתן והקים משפחה לתפארת ומקדיש שעות רבות בכל יום ללימוד התורה בכולל אברכים. בשעות הערב הוא עוזב את ביתו, חמוש בכינור, ומפגין את יכולת הנגינה הווירטואוזית שלו בקונצרטים מקצועיים או כדי להביא שמחה אמיתית לעוד חתונה יהודית. מפעם לפעם מקבל אולג הזמנות להופיע גם בחו"ל. הוא נענה להזמנות אך תוך הקפדה מוחלטת על התנאים שהוא מעמיד בפני המזמינים: סידורי כשרות מתאימים וזמנים פנויים לצורך לימוד תורה.

"אני מוצא הרבה קווי דמיון משותפים בין לימוד התורה, לבין, להבדיל, עיסוק במוסיקה", הוא אומר לנו. "כדי להצטיין בנגינה יש צורך בחזרות אינסופיות. אין כמעט יום שבו אינני מקדיש לפחות זמן-מה לצורך אימונים ונגינה בכינור. בדומה לכך לימוד התורה לא יכול להיות 'לוקסוס' השמור לזמנים מיוחדים. אם אתה לא לומד תורה בכל יום, אתה כבר מתחיל 'לזייף'. אני מרגיש את זה באופן מוחשי".

 

נקודת דמיון נוספת היא בהקפדה על דיוקו של כל תו ותו. "היה לי פעם חברותא, בחור צעיר מתחזק מרקע לא-דתי, שהתקשה להבין למה כשמקיימים מצוות צריך לדקדק ולהקפיד על כל תג ותג. הוא רצה לדעת אם כל ההקפדה הזאת אינה קצת מוגזמת".

 

במקום תשובה שלף אולג את הכינור והשמיע באוזניו יצירה קלאסית מפורסמת תוך זיופים איומים. "אתה יודע למה זה נשמע כך?", שאל אותו אולג, ומיד השיב: "כי החלטתי להיות 'ליברלי' ולוותר על כמה מהתווים…"