מה הקשר בין לימוד גמרא לבין מצב הנהיגה בכבישים?

האם קיים קשר בין לימוד גמרא לבין מצב הנהיגה בכבישים? לפחות שופט תעבורה אחד סבור שהתשובה היא כן. שיחה מרתקת על מכוניות, שיעורי תורה ומה שביניהם.

האם קיים קשר בין לימוד גמרא לבין מצב הנהיגה בכבישים? לפחות שופט תעבורה אחד סבור שהתשובה היא כן. שיחה מרתקת על מכוניות, שיעורי תורה ומה שביניהם.

 

שינינו את שמו וגם טשטשנו את זהותו אבל את אלעזר גרינברג מכירים לא-מעט אנשים, אם כי חלקם פגשו אותו בנסיבות שאינן משמחות ביותר.

גרינברג הוא שופט וותיק באחד מבתי המשפט לתעבורה בדרום הארץ, ובמסגרת עבודתו חלפו על פניו אלפי נהגים שהואשמו בעברות כאלו ואחרות. לעיתים אלו סיפורים קלים ושגרתיים, ולעיתים הוא נפגש פנים מול פנים עם סיפורים קשים ומזעזעים כדוגמת נהג שנהיגתו הרשלנית גרמה למותם של בני משפחה שלמה.

אבל גרינברג הוא לא רק שופט. בשעות הערב, אחרי יום מתיש באולם הדיונים, הוא מפשיל את גלימתו, מתנתק מכל העולם, ומתיישב למשך שעה וחצי ליד הסטנדר בבית מדרש ידוע בעיר מגוריו כדי ללמוד "סדר ערב" עם אברך בן תורה.

בשעת לילה די-מאוחרת פגשנו נפגשנו איתו שם לשיחה קצרה, אחרי שעות הלימוד, כמובן.

"אני מוכרח להודות שלא תמיד הקפדתי על לימוד תורה בכל יום", הוא פותח בווידוי קטן. "היו זמנים שבהם חשבתי שאני יותר מדי עסוק בשביל להקדיש כל יום זמן ללימוד תורה. הייתי פותח ספר בשבת, אבל במהלך השבוע אני והגמרא היינו מרוחקים כמה שנות אור… אבל בעקבות התייעצות מסוימת שקיימתי עם תלמיד חכם גדול החלטתי להתחזק בעניין הזה, וקיבלתי על עצמי ללמוד שיעור גמרא יומי קבוע ועם חברותא דווקא. לא לבד".

איזה שינוי עשה אצלך הלימוד הזה?

"עולם ומלואו. ההסתכלות שלי על עצמי, על הקשר שלי עם הקב"ה, על המשפחה, ואפילו על התיקים שמונחים לפני – הכול מקבל מימד אחר, רוחני ועמוק יותר. אחרי יום שלם שבו אתה מונח עמוק בטרדות החולין, בהתדיינויות שבין נאשמים, תובעים ועורכי דין, לימוד התורה מאפס אותך ומחזיר אותך בחזרה לנקודת האיזון הפנימית שלך".

איך מצליחים להתמיד בלימוד הזה למרות כל הלחצים?

"ראשית כל זה עניין של החלטה פנימית חזקה, אבל זה גם תחושת ההפסד וההחמצה שאתה חש כאשר פספסת ערב אחד של לימוד. אני יכול להעיד שכאשר דבר כזה קורה (והוא קורה, אין מה לעשות) כל יום המחרת נראה ומרגיש שונה". ואכן, חבריו לעבודה של גרינברג התרגלו למראה השופט השקדן המנצל לא-אחת את ההפסקות ביום העבודה העמוס שלו כדי לשלוף גמרא מוקטנת מתוך אחת המגרות ולהשלים את ה'דף היומי'.

האם לימוד הגמרא משפיע על עבודתך כשופט?

"השפעה ישירה אני לא חושב שיש, למרות שכבר קרה שדיונים מסוימים התגלגלו לכיוונים מסוימים שיש עליהם דיונים מרתקים בגמרא. אבל אני חושב שההשפעה העיקרית היא עקיפה – לפתח רגישות לניואנסים הקטנים, לשים לב לדקויות של המקרה ושל האדם שעומד מולך ולרדת לסוף דעתו, אלו הדברים שלימוד הגמרא מאוד העמיק אצלי. כל שופט זקוק בסופו של דבר לקנה מידה מוסרי שבו הוא שופט את המקרים שבאים לפניו, ולימוד התורה מעניק לי את קנה המידה הזה".

הגיל הממוצע של קוראי 'אחינו' שם אותם בתקופה בחיים שבה הוצאת רישיון נהיגה מהווה נושא חם ובוער. כשופט תעבורה מה היית רוצה לומר…

"מי שלומד תורה יודע שנהיגה זהירה ובטוחה היא עבורנו קיום מצווה לכל דבר. אדם שמתיישב מאחורי ההגה יש לו את ההזדמנות להביא לידי ביטוי אינספור מצוות של חסד, עבודת המידות וזהירות מפני פגיעה בממונו ונפשו של הזולת, או חלילה לגרום לקלקולים עצומים במישורים הללו. זהו עניין רציני מאוד שיש לגשת אליו בכובד ראש. המקרים העצובים בהם אני נתקל הם לא של עברייני תנועה מועדים שמזלזלים במוצהר  בחיי הזולת, אלא דווקא של צעירים שבגלל קלות דעת או חוסר תשומת לב הסתבכו בדברים קשים. התורה מלמדת אותנו לקחת אחריות על עצמנו ולשים לב למה שאנחנו עושים בכל מקום ובכביש במיוחד".