אומנות המלחמה

מה הקשר בין גנרל סיני שחי לפני אלפי שנים למלחמת היצר של האדם?

מה הקשר בין גנרל סיני שחי לפני אלפי שנים למלחמת היצר של האדם?

  

אחד מספרי המלחמה העתיקים והמפורסמים ביותר נכתב לפני 2,500 שנה בידי המצביא הסיני סון טסו. בספר, שנקרא "אומנות המלחמה", מונה טסו שורה ארוכה של כללים חכמים שיסייעו להביס את האויב בצורה הנכונה והיעילה ביותר.

 

אלא שיש בספר גם כמה עצות מוזרות. למשל, זו העוסקת בהתנהגות הנכונה כאשר האויב מוצא את עצמו מוקף בכל עבר. מה עושים במקרה כזה? היינו מצפים מטסו להציע במצב כזה להסתער על האויב בהתקפה מוחצת. הרי היקפנו את האויב בשביל לחסלו ולהשמידו, לא? במקום זאת מציע טסו רעיון מפתיע: "בנה עבור האויב שלך גשר של זהב כדי שיוכל לברוח עליו". מה פשר העצה הזו? למה לעזור לאויב להימלט דווקא בשעת מצוקתו הגדולה ביותר?

 

לכל אדם יש כוחות נפש עצומים אלא שרובם אינם באים לידי ביטוי מלא. אנחנו מסוגלים להיות הרבה יותר גיבורים, אמיצים, חכמים ומוכשרים אלא שאנחנו קצת מתעצלים בכך. כל זה משתנה כאשר אתה מקיף את האויב מכל עבר ולא משאיר לו מקום לברוח. במצב כזה אתה לא משאיר לו ברירה אלא לגייס את כל תעצומות נפשו ולהילחם בכוחות עצומים. בעצם, אתה הופך את האויב לנמר. כדי שזה לא יקרה, כך אומר סון טסו, תמיד תשאיר לו פתח מילוט, תמיד תיתן לו את ההרגשה שזה עדיין לא הקרב המכריע, שלא צריך לגייס את כל הכוחות למאבק של חיים או מוות.

 

גם התורה הקדושה עוסקת באומנות המלחמה. לא הפיזית, אלא הרוחנית. "כי תצא למלחמה על אויבך", מסבירים חז"ל שהכוונה גם למלחמה האישית שכל אדם מנהל נגד היצר הרע השוכן בקרבו.     

 

כיצד מנצחים במלחמה הזאת? מנין מגייסים את כוחות הנפש להתמודדות הזו?

 

התשובה היא: לשרוף את הגשרים. אל תיתן לעצמך פתחי מילוט. תגייס את כל הכוחות להצלחה.

 

רוצה להשתתף בשיעור תורה אבל לא מצליח למצוא את הזמן לכך? אל תדבר על זה. אל תתפלסף על זה. שרוף את הגשרים. הכנס את עצמך למצב שבו כבר לא תהיה לך ברירה. תודיע מראש לכל החברים שאתה תהיה בשיעור הזה ויהי מה. תקבע כבר חברותא מראש. צור מצב שבו אי-הגעה לשיעור פשוט לא באה בחשבון. פתאום תגלה בעצמך כוחות שלא שיערת.

 

רוצה להצליח ללמוד גמרא ולא הולך לך? אל תתייאש. קבע לעצמך סדר לימוד קבוע שבו אתה תצטרך להסביר את הגמרא למישהו שיודע פחות ממך. או רעיון עוד יותר טוב – תתחיל להעביר שיעור על הנושא הזה בפני קבוצה של מתחילים שלא יודעים כלום. במצב של חוסר ברירה, שבו אתה חייב לדעת כי הכול תלוי בך, פתאום תמצא כוחות חזקים מעל ומעבר למשוער.