סופרמן כבר לא גר כאן

יכול אדם להיות מוגבל באופן הקיצוני ביותר, להיות נכה המשותק בכל גופו כמו כריסטופר ריב ובכל זאת להיות חופשי לבחור לעשות עם עצמו את המקסימום האפשרי

מיליוני מעריצים הכירו אותו כ"איש הפלדה" האגדי שמסוגל לעקור צוקים ולהרים בניינים, אבל יום אחד התעורר כריסטופר ריב וגילה שהוא לא מסוגל אפילו לגרש זבוב. מה עושים?

מיליוני מעריצים הכירו את כוכב הקולנוע האמריקאי כריסטופר ריב כ"סופרמן", הגיבור האגדי מכוכב הלכת קריפטון שנלחם ברשעים זדוניים ומציל את העולם מאסונות שונים ומשונים המאיימים עליו. במסגרת תפקידו הקולנועי היה ריב כל יכול – הוא הרים בניינים, הציל מטוסים, עקר הרים, עצר קליעים, ובסצנה אחת בלתי נשכחת אף סובב לאחור את כל כדור הארץ כדי לסכל מזימה של אויבו הנורא.

אבל יום אחד נפגע כריסטופר ריב בתאונת רכיבה והפך לנכה המשותק בכל חלקי גופו. "איש הפלדה" הכל-יכול שעד אתמול היה מושא הערצתם של מיליוני צופים גילה לזוועתו שהוא אינו מסוגל להזיז אצבע. הגיבור בעל עיני הרנטגן, אימתם  של הפושעים והנוכלים, לא היה מסוגל לסלק אפילו זבוב מעצבן שטייל על מצחו.

בראיון שנתן לכלי התקשורת סיפר ריב שכאשר הוא פקח את עיניו לאחר התאוננה וגילה באיזה מצב הוא נמצא, הייתה מחשבתו הראשונה פשוט להתאבד. "חשבתי לעצמי שבנסיבות כאלו אין טעם לחיות. מאדם בעל מרץ ויוזמה הפכתי בבת אחת לאסיר הכלוא בתוך גופו. לא יכולתי לסבול את המחשבה שכך יראו חיי מעתה ועד עולם".

אבל השיתוק שפגע בריב מנע ממנו גם לממש את שאיפת ההתאבדות שלו. בעל כורחו הוא נאלץ לחיות, וככל שחלף הזמן הוא מצא את עצמו חושב על הדברים החיוביים שיש ביכולתו לעשות למרות נכותו הקשה.

ריב החליט לרתום את סיפורו האישי, את פרסומו ואת היוקרה שצבר כשחקן וכבמאי, כדי לקדם את המחקר בתחום פגיעות בעמוד השדרה. הוא זכה לחיות עוד תשע שנים במהלכם גייס מיליוני דולרים שללא ספק תרמו תרומה משמעותית לגילוי טיפולים חדשניים עבור נפגעי עמוד השדרה. יש כאלו שטוענים שרק אז, לאחר תאונת הרכיבה הנוראה, נולד 'סופרמן' האמיתי…

התקרבותו של חג הפסח מזכירה לי כל שנה מחדש את סיפורו של כריסטופר ריב.

פסח הוא חג החירות – אבל מהי בדיוק "חירות"? מה הם חומרי הגלם מהם היא עשויה? האם חירות היא היכולת הבלתי מוגבלת לעשות "כל מה שמתחשק לי"? האם החירות נמדדת בפרמטרים חיצונים והאם חירות ומוגבלות הם מושגים סותרים? האם בכלל  ניתן לדעת על פי בדיקה חיצונית מיהו עבד ומיהו בן חורין?

פסח הוא החג שמלמד אותנו שחירות היא בסופו של דבר עניין פנימי. יש אדם שנראה לך חופשי ומשוחרר אבל למעשה הוא עבד המרצה מאסר עולם בכלא של חייו. יתכן שהוא משועבד לדחפים בלתי נשלטים, להתמכרויות שונות, להרגלים רעים, למידות רעות. נדמה לו שהוא חופשי אבל האשליה הזו רק מעצימה את הטרגדיה בה הוא חי. ומנגד יכול אדם להיות מוגבל באופן הקיצוני ביותר, להיות נכה המשותק בכל גופו כמו כריסטופר ריב ובכל זאת להיות חופשי לבחור לעשות עם עצמו את המקסימום האפשרי.

התורה מלמדת את האדם איך להגיע לחרות אמיתית. לא חרות רדודה שהיא רק מסווה לשעבוד פנימי עמוק, אלא חרות עמוקה המשחררת את הנשמה שבאדם למצות את הפוטנציאל הרוחני שלה ולהגיע לשיאים הגבוהים ביותר.