איך לשמוח אחרי נפילה?

רציתי לדעת איך אני יכול לשמח את עצמי אחרי שאני נופל?

רציתי לדעת איך אני יכול לשמח את עצמי אחרי שאני נופל?

קודם כל, עצם העובדה שאתה יודע שאתה צריך לשמוח ולא להיות עצוב אחרי כשלון, זה כבר התקדמות נפלאה. היצר הרע מפתה את האדם, שאם הוא נכשל אז אסור לו לשמוח והוא צריך להיות עצוב. ולכן, אם אתה רוצה לשמוח, אז אתה כבר בדרך הנכונה.

בנוגע לשאלה שלך, איך תצליח לשמח את עצמך, אתה צריך לדעת שני דברים עיקריים:

1) מה שאתה עצוב זה מפני שאתה רואה בעצמך רק דברים שליליים. ולכן תחשוב על כל המצוות שעשית ועל כל ההתגברויות שהתגברת על היצר, ותראה שיש בך הרבה דברים טובים, וככה תצליח לשמוח. אתה גם יכול לשמוח על עצם העובדה שזכית להיות יהודי, שזו זכות שאי אפשר לתאר.

2) תעשה כל מיני פעולות פשוטות שמשמחות אותך, כמו שמיעת מוזיקה, או טיול באוויר הצח, ודברים אחרים שמשמחים ומרגיעים אותך. כתוב בספרים, ש"אחרי הפעולות נמשכים הלבבות", כלומר שמה שאתה עושה זה משפיע עליך וגם על ההרגשה שלך. לכן כשהאדם מתנהג כאילו הוא שמח, אז ממילא בסוף הוא יהיה שמח באמת וינצל מהעצבות.

מאוד חשוב להיות תמיד בשמחה. זו טעות לחשוב שאם נכשלת אתה מוכרח להיות עצוב על הכישלון שנכשלת. כי זו רק עצת היצר שלא מסתפק בכישלון חד פעמי, אלא הוא רוצה להפיל אותך ברשת שלו באופן מוחלט וסופי, והוא יודע שהדרך לעשות את זה היא על ידי שתהיה עצוב ומיואש. אבל באמת, העצבות היא בכלל מכוחות הטומאה, וכתוב שהשם יתברך שונא את העצבות. לכן אם אתה רוצה לצאת מהמצב שלך, אז אדרבה הדרך לכך היא רק על ידי שמחה.

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.