קליפות הקוקוס של התמנון

מה רבו מעשיך ד׳- לקרוא ולהתפעל מיופי הבריאה

 

מה יכול לגרום לחוקרים רציניים לפרוץ בצחוק פרוע, ועוד לעשות זאת מתחת לפני הים, במהלך צלילה?

 

ובכן, מה דעתכם על תמנון שמכסה את גופו בקליפות של אגוזי קוקוס?

 

זה בדיוק מה שראה הביולוג מרק נורמן. במהלך צלילה ליד חופי אינדונזיה, ראו הוא וחבריו תמנון גורר איתו קליפות אגוז. הוא לא עשה זאת באחת מזרועותיו. הקליפות היו דבוקות לחלק התחתון של גופו.

 

עד מהרה התברר כי הקליפות האלו משמשות כאמצעי מגן. הוא היה מסתתר, מקופל, בתוכן, כאשר ארבה לו סכנה קרובה.

 

ברגע הראשון, המדענים המכובדים פרצו בצחוק משועשע, עמוק מתחת לפני היום, בתוך מסכות החמצן שלהם. "היה קשה לא לצחוק", סיפר נורמן, "אם כי זה עלול היה לפגוע במסכת הסקובה שלנו".

 

במחשבה שניה, הבינו החוקרים שגילו אחד מפלאי הבריאה. התמנון השומר את הקליפות ומדביק אותן על עצמו מבצע פעולה מורכבת ומתוחכמת שמצריכה חכמה. סוף סוף הוא משתמש בכלי!

 

"התמנון הזה הפך לחבר החדש ביותר במועדון העילית של בעלי חיים שיודעים להשתמש בכלים, והוא החבר הראשון שאין לו אפילו חוט שדרה", כותב ה"נשיונל ג'יאוגרפיק".

 

צוות החוקרים שנורמן היה אחד מהם יצא מאוסטרליה לאינדונזיה כיד לעקוב אחרי התמנון מסוג "Amphioctopus marginatus". בראש הצוות עמד החוקר הוותיק ג'וליאן פין. החוקרים הבחינו כי היצורים הקטנים למדי משתמשים במחושים שלהם, שמגיעים לאורך של 15 ס"מ, כדי לאסוף קליפות אגוזי קוקוס במים. קליפה כזו יכולה להיות גדולה יותר מכל גופו של התמנון, שאינו עולה בשטחו על שמונה סמ"ר.

 

התמנונים היו משקיעים את עצמם במים עד לקרקעית האוקיינוס, חופרים בזרועותיהם ומשחררים את הקליפות שנפלו פנימה, ומשתמשים בהם כשריון. השריון שימש אותם בשחייתם באזורים "מסוכנים" לעצמם או אפילו במהלך שינה ורגיעה.

 

לא זו בלבד, אלא שהתמנונים השכילו לשמור לעצמם את הקליפות לאחר השימוש, ארגנו אותן "בדייקנות" מתחת למרכז הגוף, והיו "מטיילים" להם עם הקליפות. זה היה מסורבל, אבל זה עבד.

"תמיד התרשמתי מתמנונים, אבל הפעם זה היה ממש מוזר", אמר נורמן, שהיה בין מחברי הסקירה על המחקר.

 

כדי שיוכל לקחת איתו את הקליפות לכל מקום, על התמנון היה להושיט זרועות מעל ואחר כך לתוך קליפת הקוקוס, ואז ללכת עליה. זה מסורבל כמו עבור אדם שרוצה ללכת על מוטות ארוכים, מסביר נורמן.

 

מדוע אם כן עושים זאת התמנונים הקטנים ? האם זה לא הופך אותך ליד נח יותר לטרף עבור בעלי החיים שניזונים מהם? שאל את עצמו פין, ורך המחקר.

 

שאל והשיב: נכון שתמנון ללא קליפות יכול לשחות מהר יותר, אבל על רצפת האוקיינוס קשה למצוא מחסה. עם הקליפות הוא איטי יותר, אבל יש לו תמיד מאחורי מה להסתתר.

 

מה שמפתיע עוד יותר הוא שהקליפות אינן משמשות את התמנון באופן קבוע. הוא לוקח אותן איתו כציוד לשעת חרום. "כלי מוגדר כחפץ שאינו מביא תועלת עד שמשתמשים בו עבור מטרה מוגדרת". וזה, כותב ה"נשיונל ג'יאוגרפיק" בהפתעה, מעיד שהחיה מוגלת לחשיבה, לתכנון מתקדם".

 

"נשיאת הקליפה של הקוקוס מוגדרת כתור שימוש בכלי אצל התמנון, מסכים פין.

 

לא לחינם אומרים המדענים כי התמנונים למיניהם נחשבים לבעלי חיים נבונים. גם בהיותם בשבי האדם משתמשים בהם לניסויים בפתרון חידות מבוך, ושם התרשמו כי הם בעלי זיכרון וגם "מומחים לבריחה".

 

[יתד נאמן]