הרעל המסוכן ביותר בעולם

הוא מרעיל יותר מציאניד, מסוכן יותר מפסולת רדיואקטיבית, והרסני לפחות כמו רעידת אדמה. הכירו את האויב הסמוי: הכעס.

 

מעשה בצעיר שוחר דעת ששמע על קיומו של חכם זקן היושב על פסגת הר רחוק. הצעיר טיפס על הרים, חצה אוקיאנוסים, צלח נהרות שוצפים, ועשה את הדרך המייגעת עד שהגיע למערה בה חי אותו זקן. הזקן קיבל את פניו בקורת רוח, הציע לו מקום ישיבה, ואמר לו שהוא יכול להציג בפניו כל שאלה שתעלה על דעתו.

 

שאל אותו הצעיר על משמעות החיים, וקיבל תשובה.

 

שאל אותו על המרשם לאושר, וזכה למענה.

 

ביקש לקבל הסבר מפורט לכל סודות היקום, והזקן רשם את התשובות על פיסת נייר.

 

לבסוף הציג בפניו הצעיר שאלה קשה: "אמור נא לי, מורה גדול. לעיתים אני נתקף בכעס גדול. אני פורק את תסכולי על הסובבים אותי, פוגע ומעליב ללא אבחנה. מה אפשר לעשות כדי להשתלט על הכעס?

 

החכם הזקן נעץ בצעיר מבט ממושך, הסתובב בפתאומיות, ופנה לשוב למערתו. "אוי ואבוי לי", מלמל לעצמו בעודו מתרחק מהצעיר. "לוּ הייתה לי תשובה לשאלה זו לא הייתי יושב כאן לבדי על ראש ההר!"…

 

בסיפור הזה משתמש הרב בני שוורץ, מומחה לקאוצ'ינג רוחני, כדי להמחיש את הקושי שיש לאנשים להתמודד עם אחת הבעיות הקשות שמרעילות את היחסים שבין אדם לחברו – בעיית הכעס.

 

מה בעצם פסול בכעס? מה רע בזה שאדם מתפרץ ומוציא את כל התסכולים?

 

"חז"ל קבעו ש'כל הכועס כאלו עובד עבודה זרה'. במצב של כעס האדם מאבד שליטה על עצמו ומתמסר לחלוטין ליצר הרע. משום כך בשעת כעס מסוגל האדם לעשות דברים שלא היו עולים בדעתו בנסיבות רגילות. אין שום קשר בין כעס לבין אינטליגנציה. אדם יכול להיות פיקח ומלומד וידען גדול ובכל זאת ברגע של כעס כל תבונתו מסתלקת ממנו והוא מתנהג כאחד הריקים. הוא עלול להטיל אימה על סביבתו ולהרוס במחי יד קשרים רגשיים עדינים שנבנו לאורך זמן רב. אובדן השליטה העצמית וההתנהגות השלילית שבאה בעקבותיה היא רק בעיה אחת".

 

"בעיה נוספת היא שהכעס, במקרים רבים, כרוך בעוד מידות מגונות. למשל, קיים קשר הדוק בין כעס לבין גאווה או בין הכעס לקנאה ולצרות עין. הכעס יוצר המון אנרגיה בנפש האדם ולכן עשוי הכעס להמריץ את האדם לפעולות נמרצות מאוד, הבעיה היא שהאנרגיה הזאת היא מן הסוג השלילי ולכן במקום לבנות היא מרעילה".

 

האם קיים מתכון מסוים למיגור הכעס?

 

"לשאלה הזאת אין תשובה חד-משמעית. קיימים סוגים שונים של כעס וכל סוג מצריך את המענה הנכון. באופן כללי אדם צריך להיות אמיתי עם עצמו ולהבין שהמקור לבעיית הכעס נמצא אצלו, ולא בגלל ש"כולם מעצבנים אותי". ברגע שאדם הגיע להכרה כזאת הוא יכול להתמודד בצורה יסודית עם המידה הזאת תוך שימוש בהדרכת חז"ל ובחכמת הנפש. לבחורים או צעירים מומלץ להתייעץ בנושאים אלו אם דמות רוחנית שמכירה אותם היטב כמו למשל, המנהל הרוחני של הישיבה או אפילו אישיות תורנית שמחוץ למסגרת הישיבה".

 

האם הכעס תמיד פסול?

 

"הרמב"ם קובע שבענייני מידות צריך האדם ללכת בדרך בינונית (כלומר, לא להיות פזרן מדי אך גם לא להיות עצלן מדי וכדומה) אבל ממידת הכעס יש להתרחק בצורה מוחלטת. עם זאת אפילו הרמב"ם עצמו מתיר את הכעס במצבים מסוימים, למשל בעת שגוערים בילד על כך שעשה מעשה מסוכן. במקרה כזה קובע הרמב"ם שהכעס צריך להיות חיצוני בלבד, כלומר סוג של התחזות או הצגה, ולא כעס שנובע מאובדן עשתונות גמור שהוא פסול מכל וכל. הכלל הוא שאת הכעס צריך להפעיל רק במצבים מיוחדים ונדירים המצדיקים זאת. בנסיבות רגילות האדם צריך לחנך את עצמו להתמודד עם כל מצב בדרכים נכונות יותר בהתאם להוראות התורה".