כמו סינדרלה

איך הייתם מרגישים לו הייתם מגלים יום אחד בהיר שאתם בעצם בנים למשפחה מלכותית ושבחשבון בנק הרשום על שמכם ממתין לכם הון עתק? ליורי וסרטיל זה קרה

איך הייתם מרגישים לו הייתם מגלים יום אחד בהיר שאתם בעצם בנים למשפחה מלכותית ושבחשבון בנק הרשום על שמכם ממתין לכם הון עתק? ליורי וסרטיל זה קרה.


שיורי וסרטיל היה בן 14 הוא פגש לראשונה את השבת. זה לא קרה לו בבית, כי בבית אף אחד לא שמע ולא הכיר את המושג הזה, וזה גם לא קרה לו בבית הספר כי במוסד החינוכי בו למד בעיר טולה (כמאתיים ק"מ דרומית למוסקבה) הוא היה יהודי יחיד בין 32 רוסים. העובדה שהוא נמצא בעמדת מיעוט כה קטנה מעולם לא הטרידה אותו מהסיבה הפשוטה שהמושג "יהודי" לא אמר לו דבר וחצי דבר.

"אני דור חמישי לניתוק מהתורה", מספר וסרטיל ל'אחינו'. "מקובל לומר שלכל יהודי היה איזה סבא שהיה רב או לפחות שומר מצוות. אבל במקרה שלי זה לא קרה. כבר סבא וסבתא שלי גדלו בלי שמץ של יהדות. עבור ההורים שלי היהדות הייתה מושג חסר משמעות. הם לא תמכו בזה ולא התנגדו. הם פשוט לא ידעו מה זה".

בנסיבות רגילות ניתוק שכזה מעולם התורה והיהדות אמור היה להוביל את יורי במהירות רבה להתבוללות מוחלטת, אבל במקרה שלו היה לסיפור המשך שונה ובלתי צפוי. "אינני יודע אילו זכויות היו לאבות אבותיי שזכו שיעשה להם נס כזה, אבל אין לי ספק שמישהו הרעיש עולמות בשמים כדי שנצר קטנטן של משפחת וסרטיל ישמור על יהדותו".

כאמור יורי לא ידע דבר על יהדותו אבל למרות גילו הצעיר הציקה לו שאלה "פילוסופית" כבדת משקל – מה תכלית הקיום?

"הסתכלתי מסביבי, ראיתי איך חיים החברים שלי בכיתה ואיך חיים ההורים שלהם וחשבתי לעצמי: 'בשביל זה אנחנו קמים בבוקר? זה סוג העתיד שצפוי לי?', באיזה שהוא מקום עמוק בתוך הנפש התקוממתי. זה פשוט היה נראה לי מגוחך לגמרי".

צריך כנראה להיות בעל נשמה יהודית כדי לעסוק בשאלות כבדות משקל שכאלו בגיל כה צעיר, אבל יורי לא נעצר בהתפלספות לשמה. הוא החליט לקום ולעשות מעשה, אבל גם כאן הייתה התערבות של ההשגחה שכיוונה אותו למקום הנכון.

"יום אחד נתקלתי ב"מקרה" במודעת פרסום של קייטנה יהודית המתקיימת בסמוך למוסקבה. ברוסיה החופש הגדול ארוך מאוד [מעל שלושה חודשים] ומקובל להעביר את הזמן באמצעות קייטנות שכאלו. הייתי נער עצמאי מאוד. ביקשתי רשות מההורים ונסעתי לשם".

רק בדיעבד התברר ליורי שחלה אי-הבנה. המקום בו מצא את עצמו לא היה קייטנת נוער מהסוג הרגיל אלא סמינר ליהדות של אחד מארגוני התשובה הפועלים ברוסיה…

"זה היה סמינר שמיועד למשפחות ולמבוגרים והתוכניות היו בהתאם. האירוע כלל לא נועד לילדים ולנערים צעירים בגילי, לא הייתה שם פעילות מהסוג שצפיתי ובכל זאת הייתי מוקסם לחלוטין מכל רגע", הוא משחזר ועדיין עיניו בורקות כשהוא נזכר באותו שבוע מופלא. "מה ש"הדליק" אותי בשלב הראשון, לא היו ההרצאות שאת רובן לא הבנתי והם לא כל כך דיברו אלי כמו עצם השהיה המשותפת בחברתן של משפחות חרדיות ברוכות ילדים. התפילות, השבתות, החוויות – זה היה משהו שלא מהעולם הזה. זה שינה לי את החיים לגמרי".

יורי חזר מהחוויה הזאת אדם אחר. "זה היה כמו סיפור מהאגדות. אתה חי כמו אדם פשוט ושגרתי ופתאום יום אחד בהיר מתברר לך שאתה בעצם בן מלך, יש לך משפחה אצילית, ויש לך אוצר רוחני ענק שמחכה רק לך. זה היה בלתי יאומן. פתאום גיליתי מי אני באמת".

שתי המצוות הראשונות שהוא התחיל לקיים היו הנחת תפילין והדלקת נרות שבת. הוא גם הפך למשתתף קבוע בסמינר אליו חזר בכל הזדמנות. "כמובן שנדנדתי להורים שאני רוצה ללמוד בישראל", הוא מספר בחיוך. ההורים קצת היססו. היו אלו ימי הפיגועים הקשים בארץ וההורים התקשו להבין מה מחפש הבן הנמרץ והתוסס שלהם במדינה מזרח-תיכונית מוכת טרור. אבל יורי לא ויתר ובגיל 16 וחצי הגיע לארץ והתחיל ללמוד תורה בישיבה.

"וההורים, איך הם הגיבו לכל זה?" אנחנו שואלים.

"בהתחלה הם התפלאו מאוד על כל המהלך הזה. הם לא הפריעו אבל גם לא הבינו. אני חושב שהתפנית אירעה לפני כשנתיים כשאמא שלי הגיע לבקר אותי בארץ. היא הייתה כאן כמעט שלושה שבועות, התארחה אצל משפחות חרדיות, נשמה את ההווי היהודי שיש בארץ ישראל ובשלב מסוים פתאום נפקחו גם לה העיניים. זה היה כאלו משהו פנימי ועמוק מאוד שהתעורר אצלה. כאלו כל השכבות שכיסו את הנשמה נמוגו והיהלום היהודי שהסתתר בפנים זרח במלוא הדרו".