מאחורי המסכות

מבחינתו של המן הרשע כל העולם כולו אינו אלא רולטה אחת גדולה. עד שבא חג הפורים ומגלה שמאחורי הקלעים יש מי שמושך בחוטים

חג הפורים הקרב ובא מביא איתו שלל מנהגים מיוחדים: בחנויות הספרים מתארגנים כבר עם מגילות אסתר מכל הסוגים והגדלים, בחנויות המזון נערכים לקראת ההסתערות על מדפי הממתקים, ובין הילדים כבר החלה ההתלבטות הגדולה בשאלה הגורלית: למה מתחפשים השנה?

למנהג ההתחפשות בחג הפורים יש היסטוריה ארוכה. כבר מאות שנים שילדי ישראל חוגגים את הפורים באמצעות תחפושות ותלבושות ססגוניות. למרות זאת אין למנהג הזה מקור מפורש לא במגילת אסתר ואף לא בתלמוד. נשאלת השאלה – מה אם כן מקורו של מנהג זה? האם מדובר במנהג היתולי שרק בא לשקף את אופיו העליז  של חג הפורים, או שמא מסתתרת מאחוריו כוונה עמוקה יותר?

קצה החוט לפתרון תעלומת התחפושות יכול היה להיות בידינו אילו היינו מוצאים דמות כלשהיא בסיפור המגילה שהייתה מתחפשת, אלא שלכאורה אין למצוא דמות כזאת. מרדכי היהודי, אסתר המלכה, המלך אחשוורוש והמן הרשע – איש מהם לא התחפש. אז למה אנחנו כן מתחפשים?

הבה נתבונן לרגע בדמותו של המן, הנבל הראשי של סיפור המגילה.

המן, כך מלמדים אותנו חז"ל, היה צאצא של שבט עמלק. זהו השבט שהיה הראשון לתקוף את עם ישראל מיד בצאתו מארץ מצרים. האמונה הבסיסית של עמלק היא שאין אלוקים בעולם. מבחינתם כל מה שקורה בעולם מתרחש בגלל המקרה העיוור. דברים קורים סתם כך, בפוקס. הכול עניין של מזל ותו לא.

זו הסיבה שכאשר המן מחפש תאריך הולם להשמדת העם היהודי הוא עושה זאת באמצעות הגרלה. המן הוא מאמין גדול בכוחו של הגורל העיוור. מבחינתו כל העולם אינו אלא רולטה אחת גדולה.

אבל כאשר סיפור המגילה בא לסיומו המוצלח מתברר שכל צירופי המקרים וכל סיבובי הרולטה שירתו מטרה אחת בלבד: להכשיל את מזימתו של המן ולהביא להצלת העם היהודי. במילים אחרות – מתברר להמן (ולכולנו) שהגורל אינו עיוור, ואפילו מאחורי צירוף המקרים התמים ביותר ישנה יד מכוונת – ידו הארוכה של בורא העולם.

זו הסיבה שמגילת אסתר היא הספר היחיד בתנ"ך שבו שם ה' לא מופיע במפורש ולו פעם אחת. בסיפור המגילה אלוקים בהחלט נמצא, אבל הוא מסתתר מאחורי הקלעים. הוא אינו מחולל ניסים גלויים, אותות ומופתים, כפי שעשה בעת יציאת מצרים. הוא פועל בסתר, שומר על פרופיל נמוך. אבל כאשר הסיפור מסתיים והמסך עולה, וכל המסכות נופלות, פתאום מתברר שהוא היה שם כל הזמן. הוא היה המושך בחוטים מאחורי הקלעים. פתאום מתברר לנו שהקב"ה כן נוכח לאורך המגילה רק שהוא מחופש, ולתחפושת שלו קוראים "טבע" או "צירוף מקרים" או סתם "גורל".

אולי זוהי הנקודה הפנימית של רעיון ההתחפשות בפורים: להזכיר לנו שכל העולם הזה אינו אלא תחפושת אחת גדולה, ושמאחורי כל המסכות מסתתרת האמת האחת והיחידה – האמת שאין עוד מלבדו של הקדוש ברוך הוא.