ממנהטן להר סיני

הוא פיתח שיטות מתוחכמות לניתוח מערכות פיננסיות, ניהל עיתונים, התגורר על צוק מול הנוף המשגע ביותר בעולם. אבל כל זה התגמד מול האמת שרוי נויברגר מצא בתורה הקדושה. מיוחד ל׳אחינו׳

הוא פיתח שיטות מתוחכמות לניתוח מערכות פיננסיות, ניהל עיתונים, התגורר על צוק מול הנוף המשגע ביותר בעולם. אבל כל זה התגמד מול האמת שרוי נויברגר מצא בתורה הקדושה. מיוחד ל'אחינו'

 

מגיל צעיר מאוד חש רוי נויברגר שהוא שונה מכולם. זה לא שהיה חסר לו משהו מסוים בחיים. הוא גודל במנהטן כבן למשפחה אמידה ומכובדת. מסלול חייו התנהל על פי מה שמצופה מנער תפנוקים אמריקאי המשתייך למעמד הגבוה: לימודים בתיכון יוקרתי ובהמשך אוניברסיטה מכובדת, נישואין מוצלחים עם נערה מוצלחת שהכיר בלימודים. בהמשך הוא התקבל לעבודה יוצאת דופן שקסמה לו באופן מיוחד – הוא ואשתו הוזמנו לגור כשומרים בבית שניצב על מרומי צוק בגן הלאומי של מדינת אורגון, אחת מפינות החמד המרהיבות ביותר בעולם.

 

"מגובה של 3,000 מטר היינו משכימים כל בוקר מול נוף מדהים ביופיו", הוא מספר בשיחה  ל'אחינו', "השתרע לפנינו שטח עצום – מעלינו חגו נשרים, ומלפנינו נשקפו זריחות ושקיעות עוצרות נשימה. התנאים היו מושלמים והמצחיק מכל היה שכדי לשמור על גן העדן הזה אפילו היו מוכנים לשלם לנו…".  

 

הכמיהה לחיים בחיק הטבע הייתה חלק משאיפה עמוקה יותר לחשוף את הצד הרוחני של החיים. החינוך מהבית היה חילוני לחלוטין. נושאי השיחה המדוברים בבית עסקו בכסף הצלחה פיננסית. יהדות לא נזכרה ולו במרומז, אפילו לא ביום כיפור. פשוט כלום. אבל משהו פנימי בנשמה לא נתן לו מנוח.

 

"היום אני מייחס את ההתעוררות הרוחנית לאבות אבותיי", מספר לנו נויברגר, "מצד אבי אנחנו קשורים למשפחת רוטשילד המפורסמת בעושרה האגדי, אבל מצד אמי אני צאצא ישיר של הרב ישראל סלנטר, מייסד תנועת המוסר ואחד מדמויות הפלא שקמו בעם ישראל בדורות עברו". 

 

בני הזוג יצאו למסע תענוגות באירופה, ובמקביל החל רוי להתעמק בשורשי הדת הנוצרית מה שהוביל אותו לכתוב ספר (שלשמחתו לא יצא לאור…) 'מדוע היהודים טועים והנוצרים צודקים'. רוי נויברגר ערך עיתונים, ניהל מוסדות לימוד, ואף פיתח שיטה חזותית ייחודית לניתוח מניות בבורסה אותה יישם בקרן השקעות שהקים. אך לצד כל העיסוקים המגוונים הללו הייתה תחושה שמשהו מהותי חסר בחייו.

 

תחושת  הריקנות הזאת הגיע לקיצה כאשר בני הזוג  נקלעו בדרך מקרה (מקרה?) להרצאה של הרבנית אסתר יוננגרייז. "כל שלושים שנות חיי הקשבתי למורים, לאנשי דת, לאנשי רוח, רופאים, עורכי דין, אומנים חברים אבל מעולם, מעולם, לא שמעתי מילים פשוטות שכאלו שחדרו לתוך ליבי והביאו אותי לדמעות. זה היה רגע של "נעשה ונשמע", פתאום תפסתי שהחיפוש שלי אינו חסר סיכויי, ושיש אפשרות למצוא תשובות לשאלות שהציקו לי כל ימי חיי ".

 

דבריה של הרבנית עשו רושם כה גדול שמאז והלאה, מדי יום שלישי בערב היו בני הזוג נוסעים שעתיים וחצי (!) כדי להשתתף בשיעור תורה שבועי. "למעשה זה היה אפילו יותר מסובך כי באותה תקופה גם ערכתי עיתון מקומי שהיה צריך לסגור את הגיליון שלו ביום שלישי בערב. מה עשיתי? שינינו את כל סדרי החיים. הייתי קם ביום שלישי בשתיים לפנות בוקר ועד השעה חמש אחר הצהריים סיימתי להכין את העיתון ואז היינו יוצאים לדרך הארוכה".

 

הייתה זו תחילתה של דרך ארוכה. "במשך הזמן החלפנו את כל צורת החיים שלנו. עקרנו לשכונה יהודית, העברנו את ילדנו לבית ספר יהודי והתחלנו ללמוד מה הפירוש לחיות כיהודי".

 

ברבות השנים הפכו בני הזוג נויברגר למודל של חיקוי עבור יהודים מתחזקים בתחילת דרכם ולא מעטים הם האנשים שחייהם השתנו ללא הכר בעקבות המפגש איתם. "זה לא אנחנו", מצטנע רוי, היום ישראל נויברגר. "זה המאור שבתורה שמקרב את כל מי שנחשף אליה".

 

את כוחה של התורה לקרב רחוקים ממחיש נויברגר באמצעות סיפור מרתק המצוי באמתחתו, אחד מיני רבים. "לפני כמה שנים", הוא מספר, "קיבלנו מכתב מבחור יהודי בשם מיכאל קרנסקי. מתברר שמיכאל גדל במשפחה המרוחקת מאוד מיהדות, התגייס לצבא האמריקאי והוצב בפינה נידחת של אלסקה, התנצר בהשפעת חבריו הגויים ובסופו של דבר נעשה כומר בקהילה נוצרית (!). בשלב מסוים החליט הכומר היהודי להכיר טוב יותר את היהדות וביקש להגיע לסוף-שבוע של ארגון 'הנני' איתו אני פועל".

 

מיכאל הגיע עם פנקס גדול גדוש בשאלות אותו תכנן להציג בפני הנוכחים, אבל הרבנית יונגרייז סירבה להתייחס אליהם. "קודם נסיים את השבת", אמרה." לאחר מכן יהיה לנו המון זמן לדבר".

 

במוצאי שבת התברר שלא נותרו שאלות. מיכאל שרף את הספרים הנוצריים שהביא איתו ושינה את אורח חייו לחלוטין. השבת ענתה לו על כל השאלות.