בחזרה לעתיד

היהדות מלמדת אותנו שהחכמה תלויה ביכולת לראות את העתיד. האם בשביל זה צריך כדור בדולח, כוס קפה או חפיסת קלפים? מיוחד ל׳אחינו׳

היהדות מלמדת אותנו שהחכמה תלויה ביכולת לראות את העתיד. האם בשביל זה צריך כדור בדולח, כוס קפה או חפיסת קלפים? מיוחד ל'אחינו'.

 

החכמה היא מוצר מבוקש מאוד בימים אלו. כל מי שמסוגל לכך משתדל להצטייד בכמה שיותר דיפלומות, תעודות, השתלמויות, תארים וקורסים. הציון הפסיכומטרי הוא אבן בוחן לקביעת מדד ההצטיינות של האדם, ומנת משכל גבוהה היא תנאי הכרחי להתקדמות בחיים.

 

מובן שהערצה הזאת לחכמה נגועה בלא מעט שיקולים אינטרסנטיים. זה לא שאנחנו בהכרח אוהבים חכמה, אנחנו אוהבים את מה שהחכמה מאפשרת לנו להשיג: עבודה יוקרתית ומכניסה, מעמד חברתי גבוה, גישה למוקדי שלטון וכוח, וכן הלאה.

 

אבל האם החכמה היא באמת דבר שניתן למדוד אותה בציונים, מדדים וגרפים? האם החכמה מורכבת מסך כל החומר הלימודי שהצלחנו לדחוס למוחנו בשעות של עבודה מייגעת עמוק אל תוך הלילה? האם חכמה וידע הם בעצם שני הצדדים של אותה מטבע, וככל שתדע יותר תחכים יותר?

 

התשובה היהודית היא שהדברים אינם כה פשוטים. "איזהו חכם", כך שואלת המשנה בפרקי אבות. ולשאלה זאת ניתנות מספר תשובות: "הלומד מכל אדם", או: "הרואה את הנולד". תואר שני במיקרוביולוגיה לא מופיע שם. כנראה שזה אינו תנאי הכרחי להשגת חכמה.

 

מהי אם כן חכמה?

 

חכמה, כפי שניתן להבין מהציטוט לעיל, היא היכולת לראות דברים לפני שהם קורים. מי שאינו חכם רואה רק את הכאן ואת העכשיו. לחכם יש אופקים רחבים יותר. הוא רואה קדימה. האם החכם הוא אפוא סוג של מיסטיקן, כזה שמצויד בכדור בדולח או בחפיסת קלפים דרכם הוא חוזה עתידות?

 

לא.

 

החכם הוא אדם רגיל לחלוטין, אלא שנקודת ההסתכלות שלו על החיים קצת שונה. החכם מבין שחלק גדול מהדברים שיקרו לו בעתיד אינם צצים באופן פתאומי מתוך הוואקום. קדם להם תהליך ארוך של סיבות שמובילות מן ההווה אל העתיד. כדי לראות את העתיד, כך מבין החכם, לא צריך לקרוא בקפה. צריך רק לקרוא את ההווה, אבל לקרוא טוב, בלי חכמות ובלי זיופים.

 

למשל, אדם בן ששים מתמוטט באופן פתאומי תוך כדי הליכה ברחוב ונפטר מדום לב. לכאורה אסון נורא שנפל עליו במפתיע. אבל מבט מעמיק יותר יגלה שזה לא בדיוק כך. ליבו של המנוח חדל מלפעום לאחר שנים ארוכות בהם סבל מלחץ דם גבוה. ולחץ הדם אף הוא זינק לגובה בלי סיבה. הדבר אירע לאחר שנים רבות שבהם הסתובב המנוח כשהוא גורר איתו עשרות קילוגרמים של משקל מיותר, פרי תאבונו הבלתי מרוסן. והדחף הבלתי פוסק לדחוף ממתקים לפה אף הוא לא צץ בחלל ריק. הוא נבע מכך שהאיש מעולם לא ריסן את הדחפים שלו, מעולם לא התגבר על היצרים שלו, מעולם לא הרגיל את עצמו לומר לעצמו – לא.

 

התוצאה הסופית מתרחשת אפוא בעתיד, אבל גורמיה הישרים נמצאים כבר איתנו כאן ועכשיו – בהווה.

 

זה נכון לגבי בריאות הגוף וזה נכון שבעתיים לגבי בריאות הנשמה. תעשו לעצמכם טובה ותקפצו פעם לביקור קצר במוסד שבעבר היו קוראים לו 'בית זקנים' אבל היום קוראים לו בשם המעודן יותר 'בית אבות'. התמונה שתראו שם אינה מלבבת ביותר. דיירי המקום בחלקם הגדול מתהלכים שם מדוכדכים, מרי נפש. זה לא מפתיע. הם בנו לעצמם השקפת עולם שלמה המבוססת על סיפוק הנאות הגוף – אבל מגיע גיל שבו התיאבון כבר לא כשהיה, היכולת הספורטיבית יורדת פלאים והגוף כולו מפגין את הסימנים המובהקים של גילו המתקדם. מי שהשתית את כל חייו על הגוף נמצא עכשיו בבעיה רצינית.

 

אבל יש גם אחרים. אדם שיש לו תורה חיותו מתחדש ללא הרף. הוא לא נכנס לרוטינה ואינו מאבד טעם בחייו גם לעת זקנותו. התורה מרעננת ומחדשת אותו תדיר. יש לו בשביל מה לחיות.

 

קשה אומנם לחשוב על הדברים האלו כשאתה צעיר ורענן, אבל כדאי לזכור שכל הקשישים והישישים היו פעם צעירים ומלאי מרץ. איך לימדו אותנו חז"ל? "איזהו חכם – הרואה את הנולד!".