מפלגת ה"ירוקים" העתיקה ביותר בעולם

על הקשר שבין יהדות, תיקון המידות ושמירה על עולמו של הקב״ה

ידעתם שיש בתורה התייחסות מפורטות לנושאים אקולוגיים שרק בשנים האחרונות פילסו את דרכם לתודעה העולמית? ד"ר מנפרד גרסטנפלד, יועץ לחברות בינלאומיות בנושאי איכות הסביבה וחוקר בעל שם בנושאי אקולוגיה, על הקשר שבין יהדות, תיקון המידות ושמירה על עולמו של הקב"ה.

ספק רב אם אלפי המשתתפים שהתכנסו לאחרונה לכנס הבינלאומי בנושאי איכות הסביבה שהתקיים לפני כמה שבועות בדנמרק מודעים לכך, אבל מי שחושב שנושא איכות הסביבה או המודעות האקולוגית הוא המצאה חדשה ומודרנית של השנים האחרונות – טועה. כמו בתחומים רבים אחרים, גם כאן מסתבר שהיהדות הקדימה את כל העולם. הרבה לפני שאנשים הכירו את המושג "זיהום סביבתי", הרבה לפני שאנשים העלו את דעתם שהעברת כביש סואן בסמוך לשכונת מגורים היא עניין בעייתי, הרבה מאוד זמן לפני שאנשים ידעו לתכנן עיר באופן נורמאלי ששומר על בריאותם הגופנית והנפשית של תושביה, התורה כבר לימדה אותנו איך לעשות את זה נכון.

מי שחקר את הנושא ביסודיות ומצא בו חידושים מפתיעים הוא ד"ר מנפרד גרסטנפלד, כיום תושב ירושלים ועמית ב"מרכז הירושלמי למדיניות ציבורית", ובעברו מומחה לנושאי סביבה ויועץ לחברות בינלאומיות בנושאים האקולוגיים. בין היתר חיבר גרסטנפלד ספרים חשובים בתחום שזכו למהדורות ותרגומים רבים.

"אנשים רבים אינם מעלים בדעתם איזה אוצר בלום של חשיבה והלכה בנושאים סביבתיים מצוי ביהדות", הוא אומר בראיון איתנו. "למען האמת גם אני לא הייתי מודע לכך עד שביקשו ממני להעביר הרצאה בנושא יהדות ואיכות הסביבה. בתחילה חששתי שמדובר באתגר קשה אבל להפתעתי מצאתי כמות כה גדולה של חומר בנושא שהתחלתי לכתוב סדרה שלמה של מאמרים העוסקים בנושא".

האם תוכל לתת לכך דוגמאות?

"בהחלט. יש בחז"ל ובספרי הראשונים דיונים מקיפים ומעמיקים לגבי הטיפול במפגעי רעש, אוויר מזוהם או זיהום נחלים. יש את מצוות 'בל תשחית' המחייבת את האדם להקדיש מחשבה לאופן שבו הוא מטפל במשאבי טבע, ויש את איסור 'צער בעלי חיים' הקובע שאדם אינו רשאי לעשות ככל העולה על רוחו בבעלי חיים הנמצאים ברשותו. היהדות יוצאת מנקודת הנחה שהאדמה שייכת להקב"ה. מצוות כמו שמיטה ויובל מגבילות את השימוש שלנו בקרקע, דבר המביע את הרעיון שאנחנו אריסים של הקב"ה, לא בעלי הבית של העולם. בעומק העניין קיים קשר מובהק בין שמירת העולם לבין "אקולוגיה רוחנית". כל זיהום סביבתי נובע מכך שמישהו, אי-שם בעולם, החליט להעמיד את טובת עצמו ואת האינטרסים שלו לפני טובת כלל העולם. זו דוגמא קלאסית של מידות רעות שגורמות לשחיתות לא רק רוחנית אלא גם גשמית ".

כאשר אתה מציג את הדברים הללו בפני מומחים מהעולם מה התגובות שאתה מקבל?

"היה לי מפגש בארה"ב עם מומחים שעוסקים בהכנת אנציקלופדיה בנושא דת ואיכות הסביבה. לאחר הפגישה ניגשו עלי ואמרו: 'תמיד חשבנו שהיהדות היא דת עתיקה שמפגרת אי שם מאחור. פתאום גילינו שבעצם היהדות היא הדת המובילה בגישתה לסוגיות הללו".

למרות הקשרים הרבים שגרסטנפלד מוצא בין יהדות לאקולוגיה הוא מדגיש שגישה לא נכונה לאיכות הסביבה יכולה להביא את האדם למחוזות רחוקים מאוד מעולם התורה.

"רבים לא יודעים זאת אך החוקים הראשונים למען שמירת הטבע היו אצל הנאצים. האנשים שהיו מוכנים לרצוח מיליוני יהודים, דאגו מאוד לחיות ולעצים. חשוב לזכור שמושג כמו 'שמירת הטבע' נשמע יפה ו"פוליטיקלי קורקט" אבל הטבע כשלעצמו הוא מאוד אכזרי. לפי חוקי הטבע הנוהגים היום החתול לא שומר על העכבר – אולי באחרית הימים. מבחינת היהדות שמירת הטבע איננה מטרה העומדת בפני עצמה אלא אמצעי לשמור על העולם שברא עבורנו הקב"ה כשהוא טוב ותקין כדי שנוכל לעסוק כראוי בעבודת ה'. בלי הבסיס האמוני שהיהדות מעניקה אין משמעות לשמירת טבע כערך עצמי. אני חושב שזה חלק מהתפיסה של אור לגויים. צריך לשאוף למצב שארץ ישראל תהיה דוגמא להתנהגות סביבתית חכמה מאוזנת ונאותה".