אדמה רועדת

בין האיטי לארץ ישראל מפרידים עשרות אלפי קילומטרים, אבל עד כמה שהדבר ישמע מפתיע התורה מלמדת אותנו שבהחלט קיים קשר בין מה שקורה שם לבין מה שקורה כאן...

בין האיטי לארץ ישראל מפרידים עשרות אלפי קילומטרים, אבל עד כמה שהדבר ישמע מפתיע התורה מלמדת אותנו שבהחלט קיים קשר בין מה שקורה שם לבין מה שקורה כאן…

 

בראשון לספטמבר 1923 פגעה רעידת אדמה בעוצמה רבה במישור קנטו שביפן. הרעש החריב את הערים טוקיו ויוקוהאמה, והותיר אחריו למעלה ממאה אלף הרוגים. בתנאים ששררו באותם הימים ארך כמה חודשים עד שהידיעה על האסון הגיעה מיפן הרחוקה ועד לעיירה הקטנה ראדין שבפולין, מקום מגוריו של ה'חפץ חיים', הצדיק הנערץ שהתפרסם בכל העולם בזכות גדלותו העצומה בתורה ובמידות טובות.

 

כאשר נודע המעשה לחפץ חיים הוא נרעש בעליל. הוא קיבל על עצמו מיד להתענות, ואמר לשומעי לקחו שהדבר צריך לעורר את כל עם ישראל לחזור בתשובה.

 

כן, קראתם נכון. אסון קורה במזרח הרחוק ועם ישראל צריכים לחזור בתשובה. למה? משום שדברים לא קורים בעולם באופן סתמי. עם ישראל נמצא במרכז העולם, ואם העולם רועד יש כאן איזה מסר גם עבורנו.

 

לפני שש שנים פקד את חופי דרום מזרח אסיה גל צונאמי ענקי שגרם ליותר משלוש מאות אלף הרוגים. גם אז ראו בכך גדולי ישראל איתות משמים לכך שמוטל עלינו להתחזק בשמירת תורה והמצוות. הגאון הרב אהרן לייב שטיינמן הדגיש באותו זמן את חשיבות ההקפדה על הימנעות מדיבורי "לשון הרע".  "הזכות של הקפדה על לשון הרע", אמר הרב שטיינמן, "חשובה במיוחד בימינו כאשר יצר הרע משקיע את כל כוחותיו כדי להפיל אנשים בעוון החמור הזה… וכמעט אין למצוא אדם שלא שקע בבוץ הזה".

 

לו היינו זוכים לעניינים טהורות ולמבט קדוש כפי שהיה לחפץ חיים אזי היינו רואים באופן מוחשי כיצד השנאה והשימוש לרעה בכוח האדיר המצוי בלשון, מערערים את יסודות תבל ומשמיטים את הקרקע מתחת לרגלנו. אין אנו מתיימרים לחשב חשבונות שמים, ואיננו יודעים מדוע נגזר דווקא על יושבי האיטי לשאת בסבל הנורא שעובר עליהם, אולם טועה מי שחושב שהמסר השמימי כוון רק ליושבי האי הקריבי שעמד במוקד הרעש. המסר כוון לכולנו ועל כל אדם למצוא את הנקודות בהם עליו להתחזק.