מצוות התלויות בארץ

מצוות התלויות בארץ הן מצוות הקשורות לעבודת הקרקע בארץ ישראל.

 

 

מצוות התלויות בארץ הן שורה של מצוות הקשורות לעבודת הקרקע בארץ ישראל.

 חלק ממקורן של המצוות מופיע בספר דברים:
כִּי תִקְצֹר קְצִירְךָ בְשָׂדֶךָ וְשָׁכַחְתָּ עֹמֶר בַּשָּׂדֶה לֹא תָשׁוּב לְקַחְתּוֹ לַגֵּר לַיָּתוֹם וְלָאַלְמָנָה יִהְיֶה לְמַעַן יְבָרֶכְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בְּכֹל מַעֲשֵׂה יָדֶיךָ: (כד, יט) כִּי תַחְבֹּט זֵיתְךָ לֹא תְפַאֵר אַחֲרֶיךָ לַגֵּר לַיָּתוֹם וְלָאַלְמָנָה יִהְיֶה: (כד,כ) כִּי תִבְצֹר כַּרְמְךָ לֹא תְעוֹלֵל אַחֲרֶיךָ לַגֵּר לַיָּתוֹם וְלָאַלְמָנָה יִהְיֶה (כד, כא)

 

הפרשת חלה

מכל בצק מפרישים תרומה ונותנים לכהן. בימינו שורפים את החלה המופרשת.

חדש

אין לאכול את התבואה החדשה (כגון חיטה ושעורה) לפני הבאת קרבן העומר בט"ז בניסן. גם מאז תקופת חורבן בית המקדש, אין לאכלם לפני ט"ז בניסן.

 

 

כלאיים

על פי התורה אין לערב שני מינים יחד. קיימים 5 סוגי כלאיים:

 

  • כלאי בהמה: הכלאה של שני סוגי בהמות (כמו סוס וחמור) כדי שיוולד מהם צאצא. כמו כן, אין לחרוש בשור ובחמור יחד ואין לשבת בעגלה הרתומה לשור וחמור. הלכה זו נוהגת בא"י ובחו"ל.
  • כלאי זרעים: אין לזרוע בשדה שני סוגי זרעים ביחד. אולם אם זרע, מותר – מותרים הגידולים. דין זה נוהג בא"י בלבד.
  • כלאי אילנות: אין להרכיב אילנות, מין עם שאינו מינו, כגון אגס עם חבוש, ואם הרכיב מותרים הגידולים. הלכה זו נוהגת בא"י ובחו"ל.
  • כלאי הכרם: אין לזרוע שני גרעיני זרעים בתוך כרם ענבים ועם זרע – אסורים הגידולים. דין זה נוהג בא"י מהתורה, ומדרבנן גם בחו"ל.
  • כלאי בגדים: אין ללבוש בגד אשר תפורים בו צמר ופשתים יחד. סוג כלאים זה נקרא "שעטנז". הלכה זו נוהגת בא"י ובחו"ל. ישנם היום מעבדות לבדיקת שעטנז.

לקט
שיבולים בודדות שנשרו מן היד בעת קצירת התבואה, אין לאספם! יש להשאירם לעניים שילקטו אותם.

נטע רבעי

פירות השנה הרביעית של עץ מאכל – אין לאכלם שלא בטהרה או מחוץ לירושלים, אלא אם כן פדו אותם וחיללו את קדושתם על מטבע כסף, כדין מעשר שני. 

ערלה 

פירות עץ מאכל שגדלו בשלוש שנים הראשונות לנטיעתו, אין לאכלם ואין להינות מהם לעולם. הלכה זו נוהגת גם בזמן הזה בארץ ישראל ובחוץ לארץ.