הולכים מכות במצרים

סיפורו של פרעה מהווה המחשה חיה לדינמיקה של ההתמכרות לחטא. ההתמכרות, על כל סוגיה וגווניה, כמעט אף פעם אינה מתחילה בגדול. היא מזדחלת פנימה דרך הדלת האחורית…   מאת: שלום יצחקי כתב 'אחינו'   מה קורה כשמתמכרים לרוע?   הרבה מכות חוטף פרעה בפרשיות האחרונות. דם, צפרדע, כינים, ערוב וכל השאר. אבל פרעה מסרב להיכנע.קרא עוד...

סיפורו של פרעה מהווה המחשה חיה לדינמיקה של ההתמכרות לחטא. ההתמכרות, על כל סוגיה וגווניה, כמעט אף פעם אינה מתחילה בגדול. היא מזדחלת פנימה דרך הדלת האחורית…

 


מאת: שלום יצחקי כתב 'אחינו'


 

מה קורה כשמתמכרים לרוע?

 

הרבה מכות חוטף פרעה בפרשיות האחרונות. דם, צפרדע, כינים, ערוב וכל השאר. אבל פרעה מסרב להיכנע. שוב ושוב הוא מכריז על כוונתו לשחרר את עבדיו העבריים, אבל ברגע שהמכה מסתלקת הוא חוזר לסורו. פרעה, כך נראה, הוא עקשן גדול.

 

אבל האם הוא באמת עקשן? לא בטוח.

 

בחמש המכות הראשונות עקשנותו של פרעה נובעת ממניעים עצמיים, אבל בחמש המכות האחרונות נכנס לתמונה גורם חדש. אלוקים מכביד את ליבו של פרעה ומונע ממנו לשחרר את בני ישראל לחופשי. בעצם, הכדור כבר לא נמצא במגרש של פרעה. הוא ממשיך לחטוף מכות, אבל הוא כבר אינו מסוגל לעצור את הרכבת. אחרי כל מכה הוא מוכרח להתעקש, והעקשנות הזאת גוררת אחריה את המכה הבאה.

 

האם זה פייר? האם זה הוגן להעניש אדם שאינו מסוגל להתנהג אחרת? וכי פרעה אשם בכך שאלוקים מכביד את ליבו ומונע ממנו לשלח את בני ישראל לחפשי?

 

התשובה היא – כן.

 

סיפורו של פרעה מהווה המחשה חיה לדינמיקה של ההתמכרות לחטא. ההתמכרות, על כל סוגיה וגווניה, כמעט אף פעם אינה מתחילה בגדול. היא מזדחלת פנימה דרך הדלת האחורית, חודרת לנפש האדם בצורת מעידה חד-פעמית או טעימה קלה. הנפילה הזאת, כשלעצמה, ניתנת לתיקון פשוט יחסית. הבעיה הגדולה מתחילה כאשר הנפילה חוזרת על עצמה, כאשר המעדה הבודד הופך לתבנית סדירה שמשרישה את עצמה בנפש והופכת לכלוב פלדה שהאדם אינו מסוגל להשתחרר ממנו.

 

זה מה שקרה לפרעה. בתחילה הוא התעקש מתוך בחירה. אבל בשלב מסוים הוא חצה את הקו. מרגע זה ואילך לא הוא שולט בעקשנות, אלא העקשנות היא שהשתלטה עליו. באותו רגע ניטלה ממנו הבחירה. הוא מודע לסכנה המתקרבת, אולי אפילו מנסה נואשות לעצור אותה, לשנות כיוון, להחליף מסלול, אבל הוא כבר לא מסוגל. הגולם קם על יוצרו ועכשיו הוא חוטף מכות בלי שתהיה לו היכולת להפסיק את תהליך ההרס הנורא.

 

עצוב ומפחיד לקרוא על גורלו של פרעה, אבל פרעה אינו לבד. הכניסה לעולם הרוע הוא רק תחילתו של מדרון חלקלק שעלולה לדרדר את האדם לתהום.

 

האם זה אומר שמי שכבר נפל צריך להתייאש? כמובן שלא. את הנזק צריך ואפשר לתקן בכל מצב. אבל מי שעוד לא עשה את הצעד הראשון בדרך לחטא, כדאי שיקח דוגמא מפרעה. חבל לחטוף מכות סתם.