המיליארדר שצעד בשלג

היו לו מכוניות שרד, מסוקים ואפילו מטוס פרטי. מה גרם למיליונר לצעוד בשלג?

היו לו מכוניות שרד, מסוקים ואפילו מטוס פרטי. מה גרם למיליונר לצעוד בשלג?

 

תאונת המסוק הטראגית במקסיקו-סיטי שבה קיפדו את חייהם בני משפחת סאבא הכתה בהלם את מכריו של אבי המשפחה, משה סאבא, מכל רחבי העולם היהודי.

 

סאבא, שהפך לאחד מאילי ההון הגדולים בעולם בזכות שילוב של חשיבה מפוכחת ותעוזה פיננסית בלתי רגילה, מעולם לא שכח את השורשים מהם צמח. מפליא היה לראות אדם שמעמדו הכלכלי, שליטתו בחברות תקשורת ענקיות, וקשריו הפוליטיים הפכו אותו לאחד האנשים החזקים במקסיקו, טורח להגיע לביקורים תכופים בישראל על מנת לשמוע בעצתם של גדולי תורה ולפזר את הונו הרב למטרות צדקה וחסד.

 

מכריו של סאבא תיארו אותו כאיש עסקים קשוח וחריף שלא עשה הנחות ליריביו הפיננסיים. אולם כאשר היה מדובר בעניין הנוגע ללימוד תורה או לשמירת המצוות נעלמה קשיחות זו עד שנדמה היה כאלו אישיות אחרת תפסה את סאבא. "אלוקים חנן אותי ביכולת ובכישרון לעשות כסף", אמר בראיון נדיר שהעניק לעיתון הכלכלי 'גלובס'. "אבל ישנם דברים שחשובים יותר מהממון".

 

למרות העושר והפאר שהקיפו אותם התחנכו ילדי המשפחה בישיבות במקסיקו ובישראל. אחד הבנים, אברהם ז"ל, שנהרג אף הוא בתאונה הנוראה, למד בישיבה בירושלים. חבריו תיארו אותו כבחור שקדן ונעים הליכות שהשקיע את כל זמנו בלימוד תורה. בכלי תקשורת פורסם שבאחד הביקורים, כאשר הבחין האב משה בתנאי הפנימייה הפשוטים בהם חי בנו, הוא ביקש ממנו לשוב הביתה. אברהם סירב. "זה המקום שלי", אמר.

 

משה סאבא נע ממקום למקום באמצעות צי רכב פרטי שכלל מכוניות שרד, מסוקים ומטוס פרטי. הצורך במספר רב של כלי תחבורה נבע מסדר יומו הקדחתני שכלל נסיעות לכל רחבי מקסיקו וביקורים תכופים בארה"ב ובישראל, וכן משיקולים ביטחוניים. סאבא היווה יעד לארגוני פשע רבים הפעילים במקסיקו ועל כן הקפיד לנוע כשהוא מלווה במספר רב של מאבטחים ושומרים.

 

אולם היה מקרה אחד שבו החליט המיליארדר היהודי ללכת ברגל, ולא סתם ברגל אלא ביום חורף סגרירי כאשר הרחובות היו מכוסים שכבת שלג עסה.

 

הדבר היה בתקופה בה התגוררה המשפחה בניו יורק. אחד מילדי המשפחה סבל בערב שבת מחום גבוהה וההורים המודאגים החליטו לקחתו לבדיקה בחדר המיון של בית חולים במנהטן. בתום הבדיקה הוחלט שהילד החולה ישלח למקום אחר. אם המשפחה נסעה בלית ברירה במונית הנהוגה בידי גוי תוך שהיא מסתמכת על כך שמדובר בתינוק חולה, אולם מה יעשה האב?

 

משה סאבא חכך בדעתו ולבסוף החליט שאין לו כל היתר לחלל את השבת באמצעות נסיעה ברכב. וכך היו תושבי מנהטן עדים למחזה הבלתי שגרתי של טייקון יהודי שמכוניות פאר, מסוקים ומטוסים עומדים הכן לשירותו עשרים-וארבע שעות ביממה, והוא משרך את רגליו בשלג הניו-יורקי הקפוא בעודו מהדק את המעיל הדק סביב גופו ועושה את הדרך הארוכה בת השעתיים (!) בחזרה לביתו. 

 

הרבה  מיליונרים ואילי הון ראתה ניו יורק, אבל מיליונר כזה שייך בהחלט לזן אחר.