שיעור תורה של 24 קראט

הוא מוכר תכשיטים של 24 קראט, אבל גולת הכותרת של לארי וייס הוא בשיעור התלמוד היומי בו הוא משתתף מדי בוקר בשעה… חמש ורבע. מיוחד ל'אחינו'.

 

החברים מכירים את לארי וייס כבחור בעל מעוף ותושיה. יליד קליפורניה, הוא למד משפטים בארה"ב לפני שהחליט לעשות הסבה לעולם היזמות כאשר גילה שיש לו כשרון אומנותי לעיצוב תכשיטים. הוא השיק סדרת תכשיטים שזכתה לפופולאריות רבה ונמכרה בחנויות יוקרה בארה"ב והמשיך לפתח את סגנונו בגלריה יחודית אותה פתח בלוס אנג'לס.

 

לפני ארבע שנים החליט לארי לעשות צעד נוסף. הוא עלה לארץ (במסגרת ארגון 'נפש בנפש'), למד להתמודד עם המנטליות הצברית המחוספסת, למד לדבר עברית ברמה שלא הייתה מביישת ישראלי מבטן ומלידה, אבל יותר חשוב מכל הוא למד איך לומדים דף גמרא…

 

"הרבה זמן היה לי חלום ללמוד גמרא באופן מסודר דף אחר דף", הוא מספר. "הייתי צריך להגיע לארץ ישראל כדי שהחלום יתחיל להתגשם".

 

לארי נולד למשפחה מתבוללת ושמירת תורה ומצוות לא הייתה חלק מהחינוך שקיבל. "ההורים היו לוקחים אותנו לתפילות בימים נוראים. הם גם היו תורמים למגביות יהודיות  אבל בזה הסתיים הקשר שלהם עם עולם היהדות".

 

מסתבר שלארי עצמו היה ממשיך באותה דרך אילולא מאורע קטן ששינה את תוכניותיו. "זה קרה כשהתחלתי לשווק את התכשיטים שלי. אחד מבעלי החנויות שעימם הייתי בקשר הציע לי לפגוש אותו לאחר שיעור קבוע שבו הוא משתתף בבית כנסת. כך מצאתי את עצמי יושב בשיעור ונהנה מכל רגע. דרך השיעור הגעתי לקליינט רציני מאוד וגם לעולם רוחני שלם שעד אז לא הכרתי".

 

לא עברו אלא חודשים אחדים מאז גילה את עולם היהדות ולארי, נמרץ כרגיל, קבע לעצמו יעד שאפתני: לסיים את כל 2,700 הדפים של התלמוד הבבלי.

 

התוכנית התחילה בהתלהבות רבה אבל עד מהרה נתקלה בקשיים לא-פשוטים. היו קשיי שפה, וקשיי זמן ובשלב מסוים, תוך התייעצות עם רב, החליט לארי להניח לנושא לעת עתה ולהקדיש את זמן הלימוד שלו לנושאים אחרים.

 

אבל החלום לא נשכח ולאחר עלייתו לארץ החליט לארי לנסות שוב. הפעם ההצלחה מאירה לו פנים. נכון לרגע זה הוא כבר סיים חצי ש"ס, הישג לא רע עבור אדם שעד לפני כמה שנים לא ידע לקרוא מילה בעברית. למה הפעם הלך לו יותר טוב?

 

"אולי משום שבינתיים רכשתי הרבה יותר מושגים בתורה וגם השפה יותר מובנת לי. אבל אני חושב שההסבר האמיתי הוא משום שפשוט  נעשיתי אדם חכם יותר. הרי כתוב בפירוש: 'אויר של ארץ ישראל מחכים'"…

 

כדי לעמוד בתכנית הלימודים קבע לעצמו לארי סדר יום תובעני הכולל שעה של לימודי גמרא בכל יום, לא חשוב כמה הוא עסוק או באלו לחצים הוא נמצא. מתי הוא מספיק ללמוד? בין חמש ורבע לשש ורבע בבוקר.

 

"אני מכיר את עצמי היטב ויודע שיש לי נטיה לדחות דברים שאינם דחופים", הוא מסביר בחיוך. "משום כך החלטתי למקם את שיעור הגמרא על הבוקר. לפני שאני עושה שום דבר אחר, אפילו לפני שאני מתפלל שחרית. איך אתם הישראלים אומרים? 'מה שבטוח – בטוח".