תפוס אומץ!

איך מתמודדים עם תופעת הדאגנות? כיצד פותרים את החרדה מפני הבלתי נודע? הרב בנימין שוורץ, מדריך קאוצ׳ינג ומאמן רוחני, מתווה את הדרך על פי חכמת חז״ל. מיוחד ל׳אחינו׳

איך מתמודדים עם תופעת הדאגנות? כיצד פותרים את החרדה מפני הבלתי נודע? הרב בנימין שוורץ, מדריך קאוצ'ינג ומאמן רוחני, מתווה את הדרך על פי חכמת חז"ל. מיוחד ל'אחינו' .

 

בטחון בה' הוא אחד מעקרונות היסוד של היהדות. אולם עקרון זה טעון הסבר והרחבה. מה כלול בביטחון הזה, וכיצד הוא בא לידי ביטוי בסדר יומו של האדם?

אלו הן שאלות כבדות משקל שספרים רבים כבר חוברו ונכתבו עליהם. לא ביקשנו להקיף את הנושא הנכבד הזה מכל היבטיו רק לטעום אותו "בקצה המזלג". לשם כך פנינו להרב בנימין שוורץ העוסק בקאוצ'ינג (אמון אישי) רוחני כדי לשמוע ממנו כיצד משתלב הבטחון בבניית אישיותו של האדם.

 

איך אפשר להגדיר את מידת הביטחון?

 

"ההגדרה הפשוטה והממצה ביותר של מושג הבטחון היא האמונה שכל מה שקורה לאדם אינו קורה במקרה אלא התרחש מכוח הנהגתו של הקב"ה בעולם. אין משמעות הבטחון שיקרו לי רק דברים נעימים או רק דברים קלים. בהחלט יתכן שנגזר שיעברו עלי דברים קשים ולא פשוטים. אבל גם אם כך יקרה אדע שהדברים הללו לא אירעו לי במקרה, בגלל מזל רע וכדומה, אלא משום שזהו חלק מהתיקון שנגזר עלי על ידי הקב"ה, חלק מהמסלול האישי שאני צריך לעבור בחיי כדי להגיע לייעוד הסופי שלי".

 

שמעתי אותך מסביר שהביטחון פועל גם כתרופה למניעת חרדה. האומנם?

 

"שמעת נכון.
אנשים רבים מסתובבים בעולם עם תחושת חרדה עמוקה וכל מיני פחדים וחששות. אינני מדבר על מקרים קשים שזקוקים לסיוע פסיכולוגי ותרופתי אלא לחששות ודאגות שגרתיות מהסוג שמלוות כל אדם. הדאגות הללו נמצאות במגמת עליה וזה לא במקרה שאפשר לראות הרבה פרסומות לכל מיני תכשירים ותרופות להקלת החרדה. לתרופות האלו יש ביקוש שמשקף את העליה במפלס החרדה הכללי. החרדה הזאת נובעת מחוסר וודאות לגבי העתיד. האדם מתמלא בהמון חששות – מה יהיה? מה צפוי לי? וכדומה.

אבל ברגע שאתה מבין ומפנים שמה שיקרה לך אינו תלוי בשיגיונות של אף אחד בעולם, אלא שאתה מונח אך ורק בידיו של בורא עולם אזי מקור מרכזי של הדאגנות הזאת מתפוגגת ונעלמת".

 

איך מחזקים את הבטחון?

 

"אני מציע לבחורים שפונים אלי ללמוד בעיון את הספר 'חובות הלבבות' בפרקים העוסקים בנושא הבטחון בה'. אפשר היום גם להשיג או להוריד הרבה הרצאות ושיעורים מוקלטים בנושאים הללו. מי שסובל מדאגות מתמידות רצוי שימצא יהודי תלמיד חכם, רצוי שיהיה רב שלו או ר"מ בישיבה שמכיר אותו מקרוב ומבין לליבו, כדי לשטוח בפניו את הנושא המציק לו ולראות כיצד מידת הבטחון משתלבת בהקשר המסוים שלו.

מעבר לכך יש לנו המלצה כללית לכל תופעות החרדה לסוגיהם השונים. המקור לכך נמצא בדבריו של רבי חנינא סגן הכהנים האומר: "כל מי שאינו נותן דברי תורה על לבו, נותנין לו הרהורי חרב, הרהורי רעב, הרהורי שטות, הרהורי עול בשר ודם. וכל הנותן דברי תורה על לבו, מבטלים ממנו הרהורי חרב, הרהורי רעב, הרהורי שטות, הרהורי עול בשר ודם. ככל שאדם מונח ושקוע יותר בלימוד התורה כך נשאר פחות מקום פנוי למחשבות דאגניות".