אם לא אשמע לעצת היצר, אני אפסיד

מה שמאוד מפריע לי, ושם הכי קשה לי, הוא שאני מרגיש שאם אני לא אשמע לעצת היצר, אני מפסיד, יש לי תחושה מאוד חזקה של החמצה, לכן קשה לי מאוד להתגבר עליו.

מה שמאוד מפריע לי, ושם הכי קשה לי, הוא שאני מרגיש שאם אני לא אשמע לעצת היצר, אני מפסיד, יש לי תחושה מאוד חזקה של החמצה, לכן קשה לי מאוד להתגבר עליו.

ההרגשה הזאת שלך מובנת מאוד. זאת באמת התחושה שהיצר מכניס ללב האדם. אבל זה לא נכון, אפילו שלפעמים קשה לנו להבין את זה. קח לדוגמה, מה שפעם אנשים עבדו אלילים של עץ ואבן, והיום זה נשמע לנו מטופש להחריד להשתחוות לעץ ואבן, ועוד לומר שהעץ והאבן הם בוראי העולם. אבל עובדה שהיה ניסיון כזה. ובזמן שהיה ניסיון כזה,

היתה רשות ליצר ללכת ולפתות את האנשים לעבוד עבודה זרה, וזה היה ניסיון גדול מאוד שרוב האנשים לא הצליחו לעמוד בו. עד שבאו אנשי כנסת הגדולה, וביטלו את היצר הרע של העבודה הזרה, ממש כמו שאתה שומע, וכיום אנחנו לא מצליחים להבין מה הם חשבו לעצמם אז.

אולי אתה לא יודע, אבל חכמינו זיכרונם לברכה רצו לבטל גם את היצר של הניסיונות שיש היום, ואם היו מבטלים אותו, אז גם בזה לא היה לנו שום ניסיון. אלא שהם ראו שאת היצר של הניסיונות מוכרחים להשאיר. אבל האמת היא, שכל הניסיונות הם רק דמיונות שהיצר הרע מכניס לנו לראש, וגורם לנו לדמיין את ההנאה הגדולה שתהיה לנו. אבל הניסיונות האלה הם בעצם שום דבר, וממילא אנחנו לא מפסידים שום דבר.

אתה יכול לשים לב, שכשאתה מסיח את דעתך מהפיתויים של היצר, ומנסה לחשוב על משהו אחר, אז אחרי כמה זמן אתה מרגיש שהם כבר לא מעניינים אותך. מה שאני מציע לך, זה שבשעת הניסיון תחשוב שאם לא תשמע בקול היצר אתה בעצם לא תפסיד כלום, כי כל הניסיון הוא רק בדמיון שלך. כמו שאומרים חכמינו זיכרונם לברכה ש"אין אדם עובר עבירה אלא אם כן נכנסה בו רוח שטות". ומה קורה כשהאדם בכל זאת נכשל, חלילה? הוא מיד מרגיש אכזבה, מפני שבדמיון, הניסיון היה נראה לו הרבה יותר מושך מההנאה שהיתה לו בפועל. אבל רוגע אמיתי אפשר להשיג רק בהנאה מלימוד תורה, מתפילה, מהתגברות על היצר, וכדומה.

אולי תתפלא לשמוע אבל זמן הניסיון הוא זמן מאוד מיוחד. קשה, אבל גם מיוחד. אתה צריך לנצל אותו בחכמה, כי כשאתה עומד בניסיון הזה, ברגע אחד אתה יכול לקנות את העולם הזה והעולם הבא. ועל זה נאמר (עבודה זרה י"ז.), "יש קונה עולמו בשעה אחת". כשתדע ותבין שזהו זמן שיש בו הזדמנות פז של רגע אחד בלבד, אתה לא תיתן ליצר הרע לפתות אותך בשביל נזיד עדשים של רגע אחד (כמו שעשיו הרשע וויתר על הבכורה שלו בשביל נזיד עדשים שבישל יעקב).