איך אני יכול לשמור את העיניים, הרי אני חייב להסתכל לאן אני הולך?

אני יודע שיש עניין שנקרא שמירת העיניים, אבל איך אני יכול לשמור את העיניים, הרי אני חייב להסתכל לאן אני הולך? וכשאני מנסה בכל אופן לשמור את העיניים, זה קשה לי מאוד!

אני יודע שיש עניין שנקרא שמירת העיניים, אבל איך אני יכול לשמור את העיניים, הרי אני חייב להסתכל לאן אני הולך? וכשאני מנסה בכל אופן לשמור את העיניים, זה קשה לי מאוד!

קודם כל, אתה צריך לדעת שאם אתה רוצה להינצל מחטא, הכל תלוי בשמירת העיניים, אבל אתה צריך לדעת שהאיסור להסתכל במראות אסורים זהו רק להסתכל בכוונה. לכן כשאתה הולך בדרך ומסתכל כדי לראות את הדרך, אין בזה שום איסור.

העצה העיקרית לשמירת העיניים היא שכשאתה הולך בדרך, אל תחשוב בכלל על שמירת העיניים, ואפילו אל תחשוב שאסור לך להסתכל על נשים, פשוט תסיח את דעתך לגמרי ותחזור בראש על איזה דבר שלמדת, או שתחשוב על כל דבר אחר, העיקר שלא יעניין אותך בכלל מה שקורה ברחוב,

 ואז יהיה לך קל לשמור את העיניים שלך. ואפילו אם תראה איזה משהו זה לא יעניין אותך, כי המחשבה שלך תהיה עסוקה בדבר אחר. תלך בזריזות לאן שאתה צריך ואל תסתכל לכל הכיוונים. תימנע כמה שאתה יכול מללכת ברחובות סואנים והומי אדם, מפני שאסור לאדם להביא את עצמו לניסיון. שמירת העיניים היא אפשרית, כי כל מה שצריך להיזהר זה לא להסתכל בכוונה, ואת זה כל אדם יכול לקיים בקלות.

ואתה צריך לדעת, שאם נדמה לך לפעמים שאתה רוצה להסתכל על כל מיני דברים אסורים, אז תדע שבאמת זה לא הרצון שלך בכלל. כי כתוב בזוהר (פרשת פקודי דף רס"ג.), שיש מלאך שממונה על רבבות מלאכי חבלה, והוא וכל מלאכי החבלה שהוא ממונה עליהם, עומדים, מפתים ומכריחים את האדם להסתכל בדברים שלא ראוי להסתכל עליהם.

אם האדם שומע חלילה לממונה הזה, אז אחרי שהאדם הזה נפטר עומד המלאך ושובר את עיני האדם, כי הן כאילו שייכות לו. אחר כך מכניסים את האדם למקום שנקרא בור, שם יש מלאכי חבלה שנראים כמו נחשים ועקרבים, שכולם עוקצים ונושכים את הנשמה של האיש הזה, שבחייו לא הצליח להתגבר ולעמוד בניסיון. וכל זה, כדי שכל מי שכן מתגבר על היצר שלו הוא יקבל שכר עצום מאוד.

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.