לעבוד פחות ולהרוויח יותר

לא, לא מדובר בהצעת עבודה לימי החופש הגדול, אלא ברעיון יהודי חשוב ובסיסי שניתן ליישם אותו בכל ימות השנה. בואו להכיר את עולם הברכות. ראיון בלעדי ל׳אחינו׳ עם הרב יהודה גולדברג מנס ציונה...

לא, לא מדובר בהצעת עבודה לימי החופש הגדול, אלא ברעיון יהודי חשוב ובסיסי שניתן ליישם אותו בכל ימות השנה. בואו להכיר את עולם הברכות.

ראיון בלעדי ל'אחינו' עם הרב יהודה גולדברג מנס ציונה…

 

מחפשים סגולה לפרנסה טובה? רוצים לעבוד פחות ולהרוויח יותר? לא צריך לחפש נוסחאות פלא בכל מיני ספרים עתיקים או להמתין בתור אצל מיסטיקנים. חז"ל כבר הציעו סגולה פשוטה וקלה להגברת השפע, היא לא עולה כסף וכל אחד יכול לבצע אותה בכוחות עצמו ובלי לצאת מפתח הבית. איך? על ידי שמקפידים באמירת ברכות.

 

מהי בעצם הברכה? כיצד צריכים לומר אותה, ומה היא עושה לאדם? על כל השאלות הללו ביקשנו לשוחח עם הרב יהודה גולדברג, ראש כולל ומגיד שיעור בפני קבוצת צעירים מתחזקים בעיר נס ציונה.

 

למה בעצם נועדו הברכות?

 

"התורה מלמדת אותנו שדברים לא נבראו בעולם סתם כך. לכל דבר בעולם ישנה מטרה מסוימת. איך אני יודע? כי אם לא הייתה לו מטרה הקב"ה לא היה בורא אותו".

"אם לכל דבר יש מטרה – מה המטרה של הטעם של התפוז? מה המטרה של הטעם הטעים של העגבניה? מה המטרה של הטעם של הלחם? שים לב, אני לא שואל בשביל מה הדברים האלו קיימים. אם הם לא היו קיימים היה אדם מת מרעב. אבל למה הם צריכים להיות טעימים? למה הם צריכים לגרום לאדם הנאה כה גדולה?"

"התשובה היא שדברים נעשו בצורה שנהנה מהם כדי שננצל את ההנאה הזאת על מנת להתקרב לבורא. איך ההנאה מקרבת את האדם לבורא? על ידי כך שהוא מברך על ההנאה, ובכך הוא מכיר טובה לבורא שנתן לו את ההנאה. לכן הגמרא אומרת שמי שאוכל בלי ברכה נחשב גזלן. למה? משום שהטעם הטעים של המזון נברא במטרה לשמש אמצעי לחיזוק הקשר שבין האדם לבורא. ברגע שאתה אוכל ונהנה בלי ליצור את הקשר הזה אז גזלת אותו, עשית בו שימוש לא ראוי ולא לגיטימי".

 

שמעתי שהברכות גם מגבירות את השפע של האדם, האם אתה יכול להסביר למה זה כך?

 

"בהחלט. על ברכת המזון כתוב בפירוש שהיא מהווה סגולה לפרנסה טובה  וכך כתוב בספרים הקדושים גם לגבי שאר הברכות. ההסבר לזה פשוט מאוד. מכיוון שההנאות נועדו כאמור לקרב את האדם לבורא, הרי ככל שהאדם מנצל בצורה טובה יותר את ההזדמנויות שניתנות לו לצורך התקרבות לבורא הרי שהוא יזכה ליותר הזדמנויות מסוג זה. במילים אחרות ככל שאתה מברך ביתר כוונה ועומק אתה עשוי לזכות ליותר שפע כי אתה מוכיח בעצמך שאתה יודע להעריך את השפע הזה ויודע להשתמש בו בצורה הנכונה".

 

בחור שנמצא בתחילת דרכו ורוצה להתחזק בברכות. איך הרב היה מציע לו לפעול?

 

"דבר ראשון להכיר את הברכות. אני פוגש אנשים שרוצים לברך אבל לא יודעים איך לעשות את זה בצורה הנכונה. צריך ללמוד את הנושא, לדעת מהי הברכה המתאימה לכל סוג מאכל ואם צריך, לא להתבייש לשאול תלמיד חכם שהרי 'לא הביישן למד'. חוץ מהכרת תוכן הברכה צריך גם להתרגל על אופן הברכה. לצערי אני רואה אנשים שמברכים בצורה כה חטופה שספק רב אם הם עצמם היו מסוגלים להבין את מה שאמרו. ברכה כזאת אינה מכובדת, וגם אינה משיגה את מטרתה הרוחנית. צריך לברך במתינות בכוונה ובישוב הדעת. כמו כל דבר צריך להתרגל ולעבוד על ענין הברכות, אבל מי שמשקיע בכך את המאמץ מובטח לו שיצא נשכר הן בעולם הרוחני והן בעולם הגשמי".

 

לכללי ברכה ראשונה – לחץ כאן   |   ללוח הברכותלחץ כאן   |   לכללים בברכה אחרונה – לחץ כאן