מי רוצה לאכול ג'ירפה בלאפה?

בין פיתוח זן עגבניות, בדיקת כשרותה של הג׳ירפה, וחוקר תרנגולי הודו מספיק ד״ר לורנס שוורץ להקדיש בכל יום שעה (לפחות) ללימוד תורה. ״זה השיא של היום שלי״, הוא מספר. שיחה בארבע רגלים

בין פיתוח זן עגבניות, בדיקת כשרותה של הג'ירפה, וחוקר תרנגולי הודו מספיק ד"ר לורנס שוורץ להקדיש בכל יום שעה (לפחות) ללימוד תורה. "זה השיא של היום שלי", הוא מספר. שיחה בארבע רגלים.

 

מיוחד ל'אחינו'

 

את ד"ר לורנס שוורץ קשה לתפוס לשיחת חולין סתמית. אם הוא לא עסוק בחקירת הרגלי האכילה של שור הבר, הוא בטח נמצא בעיצומה של בדיקת איכות מי השתייה שאנו לוגמים, ובין לבין הוא גם מספיק לקפוץ לביקור קצר אצל זן העגבניות החדשות שהוא מפתח בימים אלו, או מנסה לברר מה מטריד את מנוחתם של תרנגולי ההודו.

 

ככה זה כשאתה מנהל את אחד ממעבדות המחקר המובילות של מכון 'וולקני', ותחומי העניין שלך מתפרסים על פני כל עולם החי, הצומח והדומם.

 

אבל יש שעה אחת ביום שבה כל הפעילות הקדחתנית הזאת נעצרת. השוורים יכולים לגעות כאוות נפשם, התרנגולים יקרקרו, המים יזרמו בשצף-קצף, ואפילו עגבניות השרי הבשלות תאלצנה להמתין בסבלנות: ד"ר שוורץ נכנס לשיעור הגמרא היומי שלו, וכעת אף אחד לא יכול להפריע לו.

 

במהלך השעה הזאת הוא נמצא בעולם אחר לגמרי – עולם רוחני שבו הוא מתחבט בסוגיות שהעסיקו את התנאים הקדושים, מתעמק בפירושיהם של ראשונים ואחרונים, מקשה ומתרץ, מתווכח ומתלהט. רק בגמר השיעור לאחר שהקושיא האחרונה תורצה, והתשובה האחרונה הוסברה כהלכה, ישוב המדען למעבדה הממתינה לו.

 

"בשבילי השיעור הזה הוא נקודת השיא של היום", הוא מספר לנו. "יש משהו חשוב בשמירת הרצף, בקביעות ובהתמדה. זו הסיבה שגם כשהדבר כרוך במאמץ רב אני מקפיד שלא להפסיד את השיעור". 

 

לעיתים קורה שנושאים מתוך סוגיות הגמרא אותן הוא לומד נפגשים עם עבודתו המקצועית. לפני כמה שנים כאשר השיעור עסק בסוגיית החיות המותרות והאסורות באכילה קפץ אחד המשתתפים ושאל – האם מותר לאכול ג'ירפה?…

 

רוב האנשים היו מגיבים לשאלה כזאת במשיכת כתף וממשיכים הלאה, אבל סקרנותו המדעית של שוורץ ניעורה. הוא הצטרף לקבוצה קטנה של חוקרים שהחליטו לברר את השאלה הזאת בכלים מדעיים. אבל איפה מוצאים ג'ירפה בגוש דן?

 

"ביקשנו מה'ספארי' ברמת גן שבפעם הבאה שג'ירפה תמות אצלם שיודיעו לנו מייד כדי שנוכל לבדוק אותה מקרוב", מספר שוורץ. "כעבור כמה חודשים מצלצל הטלפון. מסתבר שג'ירפה מתה בגן החיות, ורגע לפני שמסרו את גופתה כארוחת ערב לנמרים ולאריות, נזכר מישהו בבקשה שלנו".

 

שוורץ וחבריו הגיעו לשטח ובסיוע כירורג מקצועי ניתחו את הגופה ובדקו את אבריה הפנימיים. המסקנה המדעית: הג'ירפה כשרה למהדרין. מי שרוצה יכול לאכול ג'ירפה בלאפה.

 

שוורץ, אגב, הוא כנראה האדם היחיד בארץ שיש לו רישיון לייבוא בשר ג'ירפות לישראל. "במסגרת המחקר קיבלתי ממשרד הבריאות רישיון מיוחד לייבא ארצה 500 ק"ג בשר ג'ירפה", הוא מספר בחיוך. "כמובן שלא היה לי צורך בכמות בשר כזאת כך שהרישיון מסתובב כאן איפה שהוא עד היום כאבן שאין לה הופכין. אם מישהו זקוק לרישיון כזה שיפנה אלי…"

 

מלבד חקר ג'ירפות שימש הידע המקצועי של שוורץ בבירור כשרותם של זנים בלתי מוכרים של בעלי חיים, ורבנים וארגוני כשרות מתייעצים איתו מפעם לפעם.

 

נושא נוסף שמעסיק אותו הרבה הוא הכרת נפלאות הבורא מתוך עולם החי. "כשאתה חוקר את בעלי החיים אתה נתקל בתופעות כה מדהימות ומשוכללות שאין כל דרך לייחס אותן ל'מקרה'", הוא מספר בהתפעלות. "רוב החוקרים אצלנו אינם דתיים אבל כאשר  רואים מקרוב את השכלולים המדהימים שמצויים בתא החי הקטן ביותר, אי אפשר להישאר אדישים. לטעון שדבר כזה הופיע מעצמו זה פשוט מגוחך".  

 

עודנו מדברים והסלולרי שלו מצפצף. הגיע הזמן לסיבוב אחרון בחממת הירקות. לאחר מכן הוא יקפוץ לרכב וימהר לשיעור התורה היומי. הוא לא יכול לאחר – מחכים לו שם.