נכשל ולא מצליח!

יש לי ניסיונות שאני נכשל בהם שוב ושוב. האם יש טעם להמשיך ולנסות להתגבר?

יש לי ניסיונות שאני נכשל בהם שוב ושוב. האם יש טעם להמשיך ולנסות להתגבר?

מעשה באדם שהיו לו בתיקו עשרת אלפים דולר, וכל אלפייה היתה קשורה בגומייה עבה. יום אחד הוא הלך ברחוב ופתאום שמע צעקות וקריאות מרחוק. הוא הסתובב במהירות, כדי לראות על מה המהומה.

אמרו לו, הלו אדוני, יש לך חור בתיק. כמובן שהאיש נבהל מאד, התחיל לספור כמה אלפיות יש לו, ולצערו הוא מגלה שחסר לו אלף דולר. מה אתה אומר, מה הוא יעשה עכשיו? למעשה יש לו שתי אפשרויות. אפשרות אחת, הוא יאמר לעצמו, אלף דולר הלכו פייפן, זה כבר לא עשרת אלפים דולר, ואז הוא ילך ויזרוק את שאר הכסף. נשמע מטופש, הא? ברור שהוא יבחר באפשרות השנייה, שהיא לשמור על הכסף שנשאר כפליים ממה שהוא שמר עליו עד עכשיו.

נכון, אם נכשלת, זה מאכזב מאוד. אבל אתה רוצה לומר לי שבגלל זה תמשיך לאבד ולזרוק את כל האוצרות הרוחניים שיש לך? ובכלל, כל עוד אתה רואה שהיצר ממשיך לנסות לפתות אותך, זה הסימן הכי גדול שאתה לא אבוד, כי היצר מנסה לפתות רק את אלה שיש להם עתיד גדול. לכן, אם אתה מרגיש שכל הזמן יש לך ניסיונות, אדרבה, זה אומר שעדיין לא אבדה התקווה שלך. חוץ מזה, כדאי שתיקח בחשבון שכשאתה עומד בניסיון, אתה מתעלה ומתרומם לפסגות עליונות כאלה, שאדם שאין לו ניסיונות, ייקח לו הרבה מאוד זמן להגיע לשם.

גם כל זמן שיש לך ניסיונות, זו הזדמנות מצוינת בשבילך, לתקן בקלות את כל הכישלונות שלך. כי זה העיקר של החזרה בתשובה: כשמגיע לאדם ניסיון והוא מתגבר עליו, אז באותו הרגע הוא מתקן את כל העבר שלו, וזה מה שנקרא תשובת המשקל.

כך כתוב בעניין הזה בספר 'ליקוטי מהר"א': "והנה מדרך הקדוש ברוך הוא, כשמנסה הצדיק ואינו עומד חלילה בניסיונו, הצדיק מתחרט מאוד שלא עמד בניסיון. אזי מנסה אותו השם ברוך הוא עוד הפעם באותו עניין עצמו, אך בניסיון יותר גדול מזה".

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.