למה כדי לצאת לסיבוב קצר בשכונה עם האוטו של אבא צריך אישורים ותעודות

איך זה שבשביל להוציא רישיון נהיגה אנחנו זקוקים ל-29 שיעורי נהיגה, מבחן עיוני ועוד מבחן מעשי, ואילו כדי להפעיל את... עצמנו אין אנו זקוקים למאומה?

איך זה שבשביל להוציא רישיון נהיגה אנחנו זקוקים ל-29 שיעורי נהיגה, מבחן עיוני ועוד מבחן מעשי, ואילו כדי להפעיל את… עצמנו אין אנו זקוקים למאומה?

הקשיבו לספר מרתק בן 120 שנה, שגם היום אקטואלי.

לפני כמאה ועשרים שנה התכנסו המנהלים של כמה אוניברסיטאות ידועות בגרמניה כדי לקבוע את תוכנית הלימודים שלהם לשנה הקרובה. האספה התמשכה על פני שעות אחדות שבמהלכן דנו המשתתפים בכל סוגי  המקצועות השונים ושיבצו אותם במתכונת הלימודים היומית. והנה קם לפתע אחד הפרופסורים והפתיע את חבריו בהודעה שיש מקצוע אחד שחסר מהרשימה…

הנוכחים זקפו גבה בפליאה. שעות ארוכות הושקעו בהכנת המתכונת, כיצד יתכן שמקצוע אחד נשכח לחלוטין?

הפרופסור הבחין בפליאת חבריו והסביר: "אכן יש מקצוע ש'פיספסנו' אותו לחלוטין, אבל הדבר אינו מפתיע שכן קיים רק מוסד אחד בעולם שבו מלמדים אותו.

המוסד המדובר שוכן בעיירה קטנה ברוסיה שנקראת 'קלם', ולמקצוע קוראים: 'עבודת תיקון המידות'"…

לפני שנסביר את תשובתו המסתורית של הפרופסור, הבה נעצור לרגע ונשאל את עצמנו שאלה פשוטה:

כיצד יתכן שכל מקצוע ותחום-עיסוק בעולם מחייבים תקופת הכנה ולימודים, פרט למקצוע המסובך והמורכב שנקרא… הפעלת האדם?

איך זה שבשביל להוציא רישיון נהיגה אנחנו זקוקים ל-29 שיעורי נהיגה, מבחן עיוני ועוד מבחן מעשי, ואילו כדי להפעיל את עצמנו אין אנו זקוקים למאומה?

למה כדי לצאת לסיבוב קצר בשכונה עם האוטו של אבא צריך אישורים ותעודות, וכדי לצאת  לסיבוב בשכונה עם עצמנו אנחנו לא צריכים כלום?…

יהיו כאלו שיטענו שההבדל בין השניים מובן מאליו: רכב זה דבר מסובך ומסוכן, לכן חייבים עבורו לימודים ורישיון, אבל האדם הוא יצור פשוט וקל להפעלה.

אבל כולנו יודעים שהדבר אינו נכון. הרי אין לך דבר מסובך, משוכלל ומורכב בעולם כמו האדם. מעבורת חלל שיש בה מאה וחמישים אלף חלקים שונים היא משחק ילדים בהשוואה למורכבות של נפש האדם. אנחנו גם יודעים (מניסיון…)

שאדם שאיננו מופעל בצורה הנכונה יכול להיות הדבר המסוכן ביותר בעולם. כמה נזק, צער ועוגמת נפש גורם אדם שאין לו שליטה עצמית? כמה הרס הוא גורם לעצמו ולסביבתו?

הרי במילה אחת שלא נאמרה במקום הנכון, בתגובה אחת מיותרת, ברגע אחד של חוסר שליטה-עצמית אנחנו עלולים חלילה לגרום לנזק שייקח לנו הרבה מאוד זמן לתקן. אז היכן נמצאת המכללה שבה לומדים את הדברים הללו, ולמה מקצוע "הפעלת האדם" אינו חלק ממתכונת הלימודים של בתי הספר בארץ?

יש רק מקום אחד שבו מוצאים הדרכה מפורטת איך להיות בנאדם.

בתורה הקדושה.

למקצוע הזה קוראים בתורה 'עבודת המידות'. ה'מידות' הן תכונות היסוד של האדם – כעס, גאווה, עצלות, תאווה – וכדי להפעיל אותן בצורה הנכונה צריך עבודה מסודרת ושיטתית.

זה לא עבודה לרגע, וגם לא לשבוע. מדובר בעבודה שיטתית ומסודרת שנמשכת על פני תקופה ארוכה, אך בסיומה זוכה התלמיד לדיפלומה החשובה ביותר בחיים – הוא מקבל רישיון נהיגה כדי להפעיל את עצמו בצורה הנכונה.

הפרופסור הגרמני היה מוכה-התפעלות מהישיבה שפעלה בעיירה הרוסית 'קלם' שבה עסקו התלמידים בעבודת המידות. דבר כזה הוא לא ראה בחיים. אבל בימינו ניתן למצוא "פקולטות" שכאלו בכל ישיבה. בישיבות הקדושות, עובדם לא כדי לקבל ידע, אלא לספוג מידות טובות והתנהגות אצילית. כדי שדיני התורה יספגו במחזור הדם שלנו ויהפכו אותנו לאנשים איכותיים.

מי שמעוניין ללמוד איך לנהוג בצורה אחראית על כבישי החיים ולהימנע מתאונות מיותרות מומלץ לו שיצטרף לשיעור תורה הקרוב לביתו. הרישיון מחכה שם…

ליעוץ נוסף, ניתן לפנות להרב אהרן ידלר 050-4141386