החלום הפלאי המוכיח על גודל האמונה

אף אתה בדרשותיך צריך רק להעיר את האנשים מחלום חייהם, והם כבר יתחזקו כל אחד בדבריו שלו באופן מושלם.

בפרשת השבוע אנו קוראים על חלומותיו של פרעה ובכלל הפרשיות האחרונות עוסקות בענייני חלומות ופשרן.

היה זה אחד מראשי הישיבות שסיפר מעשה מופלא שאירע עמו, והוכיח כי ליהודי המאמין והבוטח בה', ה' בעזרו בכל מקום ושעה.

באחד מימי החורף הוא טס לארה"ב, והיה אמור לנחות בנמל התעופה הנודע 'קנדי', אלא שלפתע דקות לפני הנחיתה, הקברניט מודיע בהודעה דראמטית, כי עקב סופת גשמים עזה, לא ניתן לנחות בנמל התעופה, ובכדי שלא ליטול סיכון מיותר, המטוס, ממשיך בנסיעה, בתקוה למצא מקום חילופי לנחיתה.

ככל שנקפו הדקות, המתח בליבותיהם של הנוסעים החל לעלות, והחלו לחשוש לגורלם, בהיותם בין שמים וארץ, כשמלאי הדלק במטוס אף הוא הולך ואוזל.

כעבור מחצית השעה, הודיע הקברניט, כי לאור סכנת התרסקות, החליט לנחות בנמל תעופה צבאי מרחק של כמאתיים מטר מנמל התעופה, והנחיתה אכן בוצעה בשלום.

עם רדתו מן המטוס, הבחין ראש הישיבה כי זמן מנחה קרב ובא, ואם חפץ הוא להספיק להתפלל בטרם תעבור שקיעת החמה, עליו להתפלל מיד, הוא חיפש אחר יהודים נוספים שייאותו להצטרף למנין, ובסך הכולל נמצאו תשעה יהודים שחפצו להתפלל מנחה, אך עשירי אינו שם.

עם רדתם מן המטוס, הם רואים להפתעתם יהודי דתי עם מדי צבא ארה"ב הצועד לקראתם, ובפיו משאלה, אם יכולים הם להשלים לו מנין לתפילת מנחה… הללו נענו בשמחה והצטרפו להתפלל עמו מנחה במקום מאולתר בבסיס חיל האויר, ורק לאחר סיום התפילה ניאות הרב לספר להם מאורע נפלא שאירע עמו.

הוא סיפר כי היום הוא יום הפטירה של אביו שהיה יהודי בר אוריין, ואמש הוא העלה חששות גדולים היכן ימצא מנין לאמירת קדיש לזכר אביו ביום השנה לפטירתו, ולפתע בלילה הוא רואה את אביו שנגלה אליו במלא הדרתו, ומרגיעו שאל לו לדאוג, ואם חפץ הוא באמת במנין, הקב"ה יזמן לו זאת, כי הרבה דרכים למקום.

עם שחר כשקמתי משנתי, הבעתי פליאה, כיצד יתכן למצא כאן מנין במקום שרגל יהודי כמעט אינה דורכת, ולא צפוי גם תנועה בכיוון זה, אך בטחונו בהקב"ה ובאביו שנגלה בחלום על כך, הביאו אותו לבטוח ולהתפלל לה' שיסייע עמו בכך.

והנה דקות לפני השקיעה, לפתע, מגיח המטוס שלכם, אך באורח פלאי, ובקרבו בדיוק תשעה יהודים המעונינים להתפלל מנחה, ובכך השלמתם לי מנין, כפי שאמר לי אבי בחלום.

***

הגר"י גלינסקי תדיר היה מספר, שהרב מפוניבז' היה מחזקו להתמיד בדרשותיו המעוררות, באחד הימים פנה אליו ותיאר בפניו משל לאדם שחלם על כך שנקלע לסבך היער ושם החלו להתקבץ סביבו חיות רעות רבות, נמר מחד, ודב מאידך, ונחשים ועקרבים אף הם קרבו אליו, מה ניתן לעשות לו לאותו יהודי בזמן זה…

למראה פליאתו של רבי יעקב, השיב הרב, – יש להעיר אותו מהחלום!!

אף אתה בדרשותיך צריך רק להעיר את האנשים מחלום חייהם, והם כבר יתחזקו כל אחד בדבריו שלו באופן מושלם.