"העם היהודי בסכנת הכחדה!"

חמישים אלף נפש – זהו המספר הלא יאמן של יהודים שהולכים לאיבוד בכל שנה בגלל התבוללות. הרב דניאל קרני, מהפעילים הבולטים במאבק בהתבוללות, מציג את תמונת המצב הקשה ומצביע על הפתרון היחיד לבעיה. מיוחד ל׳אחינו׳

חמישים אלף נפש – זהו המספר הלא יאמן של יהודים שהולכים לאיבוד בכל שנה בגלל התבוללות. הרב דניאל קרני, מהפעילים הבולטים במאבק בהתבוללות, מציג את תמונת המצב הקשה ומצביע על הפתרון היחיד לבעיה. מיוחד ל'אחינו'.

 

לפני אלפיים ושלוש מאות שנה גירשו המכבים את החייל היווני האחרון מגבולות ארץ ישראל, אבל למרבה הצער דומה כי מגפת ההתבוללות וההתייוונות בקרב עם ישראל מעולם לא הייתה קשה יותר מאשר בימינו. דו"ח מחקר דמוגרפי שפרסם לאחרונה "המכון לתכנון מדיניות העם היהודי" מצא כי בכל שנה מספר היהודים בעולם מתמעט בכ-50,000 נפש. "העם היהודי הולך ונכחד", מזהירים מחברי הדו"ח.

 

לקראת ימי החנוכה ביקשנו לשוחח עם הרב דניאל קרני, אחד הפעילים הבולטים בתחום המאבק בהתבוללות. מדי שנה מבקר הרב קרני בעשרות קמפוסים ומרכזים יהודיים בכל רחבי העולם במסגרת מאמציו לקרב את הנוער ליהדות.

  • מה תמונת המצב העדכנית של ההתבוללות בעולם היהודי?

"קשה מאוד. בארה"ב הנתונים מראים שלמעלה מ-70 אחוזים מהיהודים שמתחתנים עושים זאת עם בן/בת זוג שאינם יהודים. מצב דומה קיים גם ברוב מדינות אירופה ובדרום אמריקה. יש קהילות בודדות בעולם שהצליחו לבלום את נישואי התערובת, אבל אלו מקרים נדירים שאינם מלמדים על הכלל".

  • מה קורה לילדים של נישואי תערובת?

"אם האימא אינה יהודיה, הילדים גויים. גם אם האמא יהודיה והילדים הם אפוא יהודים כשרים, מחקרים מלמדים שכמעט בכל המקרים הדור הבא כבר יינשא לגויים. כלומר, נישואי תערובת הם הדרך היעילה ביותר להקטין את עם ישראל".

  • מה זה אומר לגבי עתיד העם היהודי?

"לפני כמה שנים פרסמו שני חוקרים אמריקאים דו"ח על המגמות העתידיות בכל אחד מהקבוצות היהודיות העיקריות. הנתונים מלמדים שלכל מאה יהודים קונסרבטיבים שחיים היום באמריקה יהיו רק 29 נינים יהודים. על כל מאה יהודים רפורמים יהיו רק עשרה נינים יהודים. על כל מאה יהודים חילונים יהיו רק שבעה נינים יהודים (!). רק בקרב הקהילה הדתית קיימת מגמה של צמיחה חיובית. על כל מאה יהודים חרדים שחיים כיום, כך על פי הערכת החוקרים, יהיו בעזרת ה' 742 נינים יהודים, כן ירבו".

  • מה באשר לישראל, האם גם כאן קיימת התבוללות?

"עד לפני כמה שנים כמעט שלא הייתה התבוללות בארץ, אבל מאז שנות התשעים הגיעו לישראל קרוב לחצי מיליון גויים ממדינות חבר העמים ולהם יש לצרף עוד כמה מאות אלפי עובדים זרים. כלומר, קיימת היום בארץ אוכלוסיית קבע של כמיליון גויים, וזאת מלבד האוכלוסיה הערבית. אנחנו מעריכים ששיעור נישואי התערובת עומד על 5 אחוז, כאשר יש מגמה של עליה במספרים".

  • מהי התרופה להתבוללות?

"במילה אחת – תורה. רק מי שמחובר לחיי תורה ומצוות יכול לעמוד מול הלחץ הסביבתי ולהימנע מנישואי תערובת. מי שאין לו תורה לא עומד בלחץ. אנחנו רואים את זה בצורה מובהקת אצל ישראלים שיורדים מהארץ. שיעורי ההתבוללות שלהם אינם שונים משמעותית מאלו של הציבור היהודי המתבולל בארה"ב.  היום קיימת מודעות לסכנת ההתבוללות וארגונים יהודים משקיעים מיליונים בתוכניות שונות שמנסות לבלום אותה, אולם התוכנית המוכחת היחידה שמסוגלת לשמור על עתידו של עם ישראל  היא שמירת תורה ומצוות".