כוחות מיוחדים יש לכל אחד

הקוסם הרפואי מייקל טולקוף: ״לכל אדם יש כוחות מיוחדים וכל אחד מאיתנו מסוגל לעשות את העולם למקום קצת יותר טוב. זה פחות מסובך ממה שחושבים. תבדוק מה הכלים שהקב״ה נתן לך. לך תדע – אתה עוד עשוי להיות מופתע ממה שתמצא״. / ראיון מיוחד לאתר ׳אחינו׳

טולקוף, לשעבר נשיא איגוד הקוסמים בעיר בוסטון וכוכב בידור מצליח שתוכניותיו שודרו בעשרות ערוצי טלוויזיה בארה"ב, התקרב ליהדות ועלה עם משפחתו לישראל. כאן הוא החליט להקדיש את כישרונותיו כדי להביאקרן אור של תקווה לחייהם של ילדים חולים. בכך הוא הפך לאדם הראשון בישראל שעוסק במה שהוא מכנה "קוסמות רפואית".

 

אין לו ינשוף וגם לא מטאטא מעופף, אבל הקוסם הרפואי מייקל טולקוף מצליח לעשות כמה דברים שאפילו בהוגוורטס לא בטוח שמלמדים. כמו למשל לגרום לילדה הלוקה בניוון שרירים לקפוץ מהמיטה או לילד קטן הזקוק לכימותרפיה לעבור את הטיפולים הקשים בגבורה.

 

איך הוא עושה את זה?

באמצעות חיוך ענק, מאגר בלתי נדלה של תרגילי להטוטנות מבריקים והמון סייעתא דשמיא.

 

"קוסמות היא צורת בידור המבוססת על אחיזת עיניים", מסביר לנו טולקוף, "אבל בסביבה של בית חולים הבידור הזה יכול לחולל קסם אמיתי. אתה נכנס לחדר של ילדה שזה עתה עברה ניתוח להוצאת גידול מהראש. אפשרת למשש את אווירת הדכדוך והעצבות באוויר. ואז אתה שולף את הבלונים ויתר אבזרי הקסומות ופתאום אתה שומע צליל שכבר לא נשמע במקום הזה המון זמן – צחוק משוחרר של ילדה".

 

טולקוף עובד בשיתוף פעולה הדוק עם הצוות הרפואי המתדרך אותו לגבי היעדים שאותם יש להשיג עם כל חולה וחולה. לעיתים המטרה היא לגרום לילד הסובל מבעיות עצם קשות להניע את איבריו, לעיתים המטרה היא לגרום לילדה לקפוץ מהמטה וללכת.

 

השיטות שפיתח טולקוף הן כה מקוריות ומוצלחות עד שבית החולים 'שניידר' הנחשב למוביל בארץ בתחום רפואת ילדים דאג לארגן קבוצת תורמים מחו"ל שבמשך שבע שנים מימנו אתעבודתו.

 

בד בבד עם עבודתו הרפואית מייקל טולקוף הוא גם בן תורה לכל דבר. בדרכו לבתי החולים בהם הוא עובד או למופעים הרבים שהוא מקיים ניתן לראות אותו צועד, כשאוזניות צמודות לראשו, והוא מאזין לשיעור גמרא הבוקע מנגן ה-MPשבכיסו.

 

השילוב הזה שבין בן תורה לבין "קוסם" המביא תקווה וחיוך לילדים חולים הצית את דמיונו שלטד פלדרסטיין, במאי קולנוע אמריקאי שבעבר הפיק את סדרת "ספיידרמן". הלה נחת בביתו של טולקוף למשך שבועיים ימים בהם הוא צילם בהתפעלות את אורח חייו – מהתפילה בבית הכנסת ועד לשיעור הדף היומי אותו הוא מקפיד שלא לפספס לעולם. התוצאה הייתה סרט תיעודי מרתק שעשה קידוש ה' גדול וזכה עד כה בששה פרסים יוקרתיים.

 

"בכל תחנה בחיים, לא חשוב אם אתה בן 18 או 81, אתה תמיד חייב לעצור ולבדוק מה הם הכישורים שיש לך, מה הם המתנות שנתן לך הבורא. לאחרונה יצא לי לדבר עם קוסם בן שמונים ושתיים. זהו אדם שלמרות גילו הלא-צעיר הוא עדיין עורך מופעים ומשמח אנשים. הוא אמר לי: "אתה יודע, מייקל. לאחרונה חשבתי לעצמי – 'מה הם הדברים המיוחדים שיש לי? מה הם הכישרונות החבויים שעוד לא ניצלתי?',ואחרי חשיבה מאומצת מצאתי את התשובה – הכישרון המיוחד שלי הוא שבגיל 82 אני עדיין מסוגל לעשות את כל מה שעשיתי בגיל 81"…

 

"לכל אדם יש כוחות מיוחדים וכל אחד מאיתנו מסוגל לעשות את העולם למקום קצת יותר טוב. זה פחות מסובך ממה שחושבים.לך תמצא מסגרת שבה תוכל להתנדב פעם בשבוע או פעם בחודש. תמצא מסגרת שבו תוכל לתרום קצת חסד בעולם.תבדוק מה הכלים שהקב"ה נתן לך. לך תדע – אתה עוד עשוי להיות מפתיע ממה שתמצא".

 

וכאשר הדברים נשמעים מפיו של אדם שרגיל לשלוף שפנים מהשרוול, כדאי להתייחס ברצינות להמלצה…