"להיכנס לשבת בלי הכנה מתאימה זה כמו לשחק כדורסל בהתכתבות…"

הרב בנימין שוורץ הוא מאמן אישי, יועץ חינוכי וגרפולוג שצבר ניסיון רב בקירוב צעירים מרקע חילוני לחיי תורה ומצוות. בראיון מיוחד לאתר ׳אחינו׳ הוא מציג כמה טיפים ועצות לגבי המשמעות והחשיבות של שמירת שבת עבור צעיר בן ימינו, הן מהזווית הנפשית-פסיכולוגית והן מהבחינה הרוחנית.

איזה השפעה יש לשמירת שבת על נפש האדם?

    

"מה שקורה לנו הרבה פעמים הוא שמרוב עיסוקים וטרדות אדם פשוט שוכח מה באמת טוב לו. יש לו את העיסוקים הקבועים והדברים שבהם מוכרחים לטפל ובכל הבלאגן הגדול הזה האדם מנתק קשר עם עצמו. התופעה הזאת בולטת במיוחד בעידן המודרני שבו אנחנו חיים. המכשירים הדיגיטלים עוזרים לנו אולי להתחבר לאנשים אחרים אבל הם מקשים עלינו להתחבר לעצמנו. כדי שאדם יתחבר למה שבאמת טוב לו הוא צריך להנמיך את הרעש שמסביבו. ובמילה "רעש" אנחנו מתכוונים לא רק לרעש שנכנס לנו לאוזניים אלא גם לרעש שאופף לנו את המוח והנשמה. זה בעצם מה שקורה לנו ביום השבת – אנחנו מתנתקים מהעיסוק הבלתי-פוסק בעולם החומר, בעולם החולין, כדי שנוכל לשמוע טוב יותר את הקול שבוקע מהנשמה שלנו".

 

אבל שמירת שבת כרוכה גם בוויתור על דברים מסוימים שאולי היינו מעדיפים לעשות ביום הזה אבל הם אסורים כי זה 'חילול שבת'?

 

"זה נכון שבמסגרת שמירת שבת יש דברים שצריכים לוותר עליהם, אבל השאלה אם מדובר  בהפסד או לא היא עניין של הסתכלות. אנחנו ממחישים את זה בדוגמא הבאה:  נניח שיש לך מחר מבחן נהיגה מעשי (טסט) – ואני מאחל לכל הקוראים שלכם לעבור בהצלחה כבר בטסט הראשון. הרי ברור שאם ערב קודם לכן תישאר ער עם הבירה והפיצוחים עד השעה שלוש לפנות בוקר די בטוח שתכשל. אותו הדבר אם יש לך מחר מבחן פסיכומטרי ואתה מעדיף להעביר את הזמן בקריאת ספר מתח אתה יכול לוותר מראש על המבחן כי די צפוי שתכשל. הכלל הוא פשוט: כדי להגיע להנאות גדולות צריך לוותר על הנאות קטנות. זה נכון לגבי כל תחום בחיים וזה נכון גם לגבי השבת. ההבדל הוא שאחרי שהקרבת את ההנאות הקטנות כדי לשמור שבת אתה מגלה שבעצם לא הפסדת כלום כי הרווח האישי והרוחני גדולים לאין ערוך מההקרבה".

 

מה אתה אומר לכאלו שניסו לשמור שבת אבל לא חשו את כל הדברים הנפלאים שאתה מתאר?

 

"הניסיון מלמד שבכל המקרים שתיארת מדובר בחבר'ה שנכנסו לשבת בלי ההכנה המתאימה ולכן הם התאכזבו. הכלל הבסיסי הוא שאי אפשר להיכנס למצב רוחני או נפשי חדש בלי להתכונן לכך. להיכנס לאווירה לשבת בלי לדאוג ליצירת האווירה המתאימה זה כמו לשחק כדורסל בהתכתבות…"

 

מה זאת הכנה מתאימה?

 

"קודם כל צריך למצוא בית כנסת מתאים לתפילות.  צריך לדעת שלא כל בתי הכנסת מתאימים לנו. יש מקומות שבהם המתפללים זקנים מדי או שיש יותר מדי פטפטנים שהורסים את האווירה. צריך למצוא בית כנסת שבו נחוש את אווירת השבת. דבר נוסף – ביום השבת ה' סיים את בריאת העולם ולכן יש מצווה לענג את השבת. כדי ליהנות מחוויות השבת צריך למצוא חברים או משפחה לעשות סעודת שבת כמו שצריך. שמענו כבר על  אנשים שנתקעו בדרכים והעבירו את השבת על בקבוק קוקה-קולה וחבילת בייגלך ולמרות זאת הרגישו שמחה עצומה בלב, אבל זה כבר ברמות יותר גבוהות. ברמה שלנו צריך למצוא סביבה מתאימה לחוש את נועם השבת ואם יש צורך ניתן לפנות  לארגון 'אחינו' שיצרו קשר עם משפחות שאצלם ניתן להתארח ולחוש אווירת שבת מהי".

 

מה אומרים לחבר'ה שפוחדים לשמור שבת כי אז אולי יפטרו אותם מהעבודה?

 

"לכל אחד מאיתנו יש יושר פנימי ועקרונות שעליהם לא נוותר כי הם לא עומדים למכירה. הרי אף אחד מאיתנו לא יראה פצוע זרוק בשטח וימשיך ללכת באדישות כי הוא ממהר לאיזה מקום.  אותו דבר לא נניח לערכים ולעקרונות שלו להתרסק על הקרקע. יש מצבים שבהם האדם הולך עד הסוף. אבל לכל מי שמתלבט אני יכול להגיד מניסיון שקיים בימינו 'טרנד' של שמירת שבת, בפרט בקרב בני נוער בגילאי  17-18. זה עניין שהולך ותופס תאוצה, ולכן אם אתה שומר שבת או מתכונן לשמור שבת אתה לא לבד. יש המונים שעומדים מאחוריך ונותנים לך גיבוי".