מה אתה עושה?

אחות, סליחה, איפה עדי? עדי מהתאונה? כן, הנחמד הזה, הגבוה, כן שם בסוף המסדרון בדלת הלבנה. פסענו חרישית במסדרון, וצעדינו כמעט החרידו את השקט ששרר שם, הם היו נשמעים כמו רעמים על רקע השלוה שמסביב. נקישה בדלת, והנה עדי, שוכב לו בחדר על הכריות הלבנות. אמנם עדין חבוש פה ושם, אבל החיוך הטוב חזר לשפתיים. מה נשמע אתך? מה אתה עושה כאן?

מאז התאונה של עדי כשיצא לסיבוב עם הקטנוע של דוד והחליק על השמן שנשפך למישהו על הכביש, בדיוק בסיסו, "ונמרח" כולו על הכביש, אמבולנס, פינוי, צפירות, בית חולים, שיקום ואנחנו סוף סוף באים לבקר בשיקום. זמן רב כבר עבר לאט לאט מגלידים הפצעים והחיוך יכול לחזור לזוויות הפה, לא כל הזמן, אבל לפעמים אפשר גם לחייך.

 

"מה אתה עושה כאן?" אנחנו שואלים, ועדי הטוב מתחיל להשיב: בבוקר קמים, יורדים מהמיטה, מתרחצים, מכינים ארוחת בוקר, אוכלים, שוב מסדרים את החדר, מחליפים אינפוזיה ו… אנחנו מסתכלים זה על זה ושואלים שוב. "עדי מה אתה עושה?" ועדי שוב מוסיף ומפרט, מחליפים תחבושות, מכינים ארוחת צהרים אוכלים ו…

 

איננו ממתינים להמשך דבריו ושואלים מיד שוב: אתה, מה אתה עושה כאן?

 

כל מה שסיפרת לנו זה מה שעושים אחרים איתך, אתה לא מבשל ארוחת בוקר. ואפילו לא מתרחץ לבד – המטפלים השונים רוחצים אותך, אתה גם לא מחליף את אינפוזיה ובודאי לא חובש את הפצעים, ובינינו גם לא מסדר את החדר, אז מה אתה עושה כאן?

 

אני, עונה לנו עדי, אני בקושי יכול לזוז אתמול עשיתי 2 פסיעות לבד, וכולם מחאו כפיים ואמרו יופי עדי! שמחנו בשמחתו על השתי פסיעות, ואיחלנו לו בחום שעוד ישיבו אפילו לרקוד ובקרוב יוכל לאכול לבד ולהתרחץ לבד ועוד כול מיני פעולות שכל אחד מאיתנו עושה לבד, ויצאנו.

 

שוב נסענו והרעשנו את המסדרון השקט, וחזנו לאוטו שלנו. בדרך אמרתי ליריב שבא איתי ביחד אתה יודע מה חשבתי כשהייתי אצל עדי? מה?

 

נזכרתי שפגשתי פעם את הרב שאמר הרצאה במתנ"ס בחנוכה שערב והוא שאל אותי "מה אתה עושה כל היום?" ועניתי לו שהצלחתי לתפוס קו של בתים שאני מתחזק אותם, מנקה את המדרגות מסדר את המונה והכסף הטוב שנכנס לכיס ועל זה שדודה שלי מאנגליה נתנה לי כסף ללימוד נהיגה ו…

 

אבל הרב הפסיק אותי באמצע ואמר זה, כל זה, השם עושה איתך, מה אתה עושה?  לא הבנתי אותו, ושאלתי מה כוונת הרב "אני  עושה", אני מנקה בתים ו… לא, לא לזה קוראים שאני עושה זה הקדוש ברוך הוא שולח לך, הוא שם בראש של הגברת מוועד הבית שתסגור איתך הסכם לכל הקיץ הבא, ובראש של הדודה שלך לשלוח לך מתנה יפה כזו.

 

מה שאתה עושה, זה מה שאתה עושה מול הקב"ה. האם אתה לומד משהו במשך היום? אתה מתפלל אל הקב"ה שישלח לך כל מיני הצלחות, שאתה לא תחליק בסיבוב ותשכב כמו עדי… כל זה נקרא שאתה עושה, לא שאלוקים עושה לך. נפרדנו, שלום, להתראות.

 

היום כשהייתי אצל עדי והוא התחיל לספר לנו כל מה שעושים איתו והוא קרא לכל זה מה שהוא עושה אז נפל לי פתאום בראש שהרי זה בדיוק מה שהרב אמר לי ולא קלטתי אותו עד הסוף.

 

מה, צריך להחליק על השמן, לשכב משותק כמו עדי במיטה לבנה, כדי להבין היטב מה "אני עושה" ומה "עושים לי"?

 

אתה בא בערב לשיעור?

 

להתראות.