איך מתפטרים מארבעים מיליארד דולר?

הקב״ה רוצה לתת לנו שפע אבל תחילה עלינו למלא את המשימה. איך עושים את זה? הרב דוד קליינר: ״בכל פעם תתקדם מילימטר״ / ראיון מיוחד ל׳אחינו׳

הרב דוד קליינר שליט"א, מנהל רשת המדרשות "מעשה בראשית", צבר ניסיון רב בקידום בני נוער מתחזקים ובהעלאתם על דרך המלך. ביקשנו לקבל ממנו כמה טיפים בנושא צמיחה רוחנית ועבודת ה'. לא קל היה להשיג אותו אבל בסוף הצלחנו. הנה הראיון:

 

כשבחור מחליט להתחזק עומדים בפניו המון אתגרים – עבודת המידות, לימוד תורה, תפילה, קיום מצוות – איך ניגשים בכלל לפרויקט בסדר גודל כזה?

 

"במוסיקה קיים מושג שנקרא "מנעד". המושג הזה מגדיר מהו הקול הגבוה ביותר והנמוך ביותר שאדם מסוגל להפיק מגרונו. זהו הטווח המוסיקלי שלו. בדומה לכך יש לכל אדם "מנעד" מסוים בחיים הרוחניים שלו. יש דברים שנמצאים בהישג ידו ויש דברים שהם כרגע למעלה מיכולותיו. לבחור שלומד אצלנו אני אומר ראשית כל: 'בדוק היכן נמצא המנעד שלך. מה הם הדברים שאתה מסוגל לעשות ומה לא". בשלב הבא אנחנו מתמקדים בתחום מסוים ואני אומר לו: 'אני לא מצפה ממך לעשות את הבלתי אפשרי אבל עד לפעם הבאה שניפגש כאן הייתי רוצה שתקדם את המנעד שלך במילימטר. תעשה משהו שהוא טיפ-טיפה מעבר לנורמה הרגילה שלך".

 

הרעיון נשמע טוב. איך זה עובד בתכל'ס?

 

"נגיד שאנחנו לומדים מושג כמו "לדון לכף זכות". אנחנו לומדים את הנושא במשך כמה שבועות ובסוף כל שיעור החבר'ה מקבלים שיעורי בית – למצוא כמה הזדמנויות במהלך השבוע שבהם הם לא יגיבו בדרך הרגילה אלא ישתדלו לדון לכף זכות. יש לזה השפעה מצטברת. זה נכון לגבי כל מצווה. היו אצלי משפחה חילונית לגמרי. הבן התחיל להתחזק והדבר עורר חיכוכים עם ההורים שטענו שהם אינם מסוגלים לשמור שבת. התחלנו לעבוד בשיטת ה"מנעד". קודם בדקנו מה הם מסוגלים לעשות ללא-קושי: להתקין פלאטה, לעשות קידוש וכדומה. בהמשך הם החליטו מיוזמתם לכבות את הטלוויזיה בשבת. האבא סיפר שעשיית קידוש על רקע הטלוויזיה הדולקת פשוט יצרה אצלו צרימה בלתי נסבלת… השלב הבא כבר היה הכשרת המטבח וכך הדברים מתקדמים צעד אחד צעד, מילימטר אחר מילימטר".

 

מה עם הקשיים שצצים לאורך הדרך?

 

"תאר לעצמך שביל גייטס תקוע עם 40 מיליארד דולר ואינו יודע איך להיפטר מהם. הוא רוצה לחלק את הכסף לאנשים אבל בתנאי שיעמדו בכל מיני משימות מורכבות. אחד מתבקש לטפס על האוורסט, השני צריך לצייר את 'מונה ליזה' וכן הלאה – אנחנו באותו מצב. הקב"ה רוצה לתת לנו שפע שאין לו גבול אבל בשביל לקבל אותו אנחנו צריכים לעשות עבודה עצמית ומלא כל מיני משימות שהוטלו עלינו. כאשר מסתכלים על אתגרי החיים בצורה כזאת הכול נראה אחרת".