"הרגשתי כאילו רבי יהודה הלוי בכבודו ובעצמו נותן לי שיעור"

''הרגשתי כאילו רבי יהודה הלוי בכבודו ובעצמו נותן לי שיעור''

הזמרת אתי אנקרי מספרת על השלבים שהובילו מעולם המוסיקה התל אביבי לשירי הקודש של רבי יהודה הלוי.

חייזר שינחת בישראל שנת 2009 ויאזין במשך יום אחד למוסיקה המשודרת בתחנות הרדיו הפופולריות עשוי להגיע למסקנה שמדובר בעם שכל-כך מחובר לשורשיו עד שכלי התקשורת שלו לא מפסיקים לנגן טקסטים שנכתבו לפני מאות שנים. פיוטים, פסוקי תפילה, מזמורי תהילים – כל אלו הפכו ללחם חוקם של הברנז'ה המוסיקלית בארצנו. פתאום אנשים שמימיהם לא פתחו סידור מוצאים את עצמם מזמזמים מבלי משים קטעים שלמים מתוך תפילת שחרית.

 

ההתפתחות הזאת הצליחה להפתיע את גם את גדולי המומחים לזמר ישראלי שהרנסנס היהודי הזה לא הופיע על מסכי הרדאר המוסיקליים שלהם. את התופעה הזאת ניתן לייחס אך ורק לכמיהה עמוקה לרוחניות שמתעוררת בשנים האחרונות בקרב הציבור בארץ, ולכך שמספר לא מבוטל של מוסיקאים וזמרים החליטו להתקרב לחיי תורה ומצוות.

אחת הדמויות הראשונות שפתחו את המהלך הזה היא הזמרת אתי אנקרי  שבצעד אמיץ שינתה כליל את אורח חייה. "הייתי זמרת מפורסמת וידועה", היא מספרת, "אבל הייתי במידה רבה תוצר של תדמיות".

את האופן בו התחיל תהליך התשובה שלה תיארה אנקרי בראיון שנתנה לפני כמה שנים ל"ידיעות אחרונות": "כבר בגיל העשרה רציתי מאוד להעמיק בעניין, רציתי לחזור בתשובה, כי הרגשתי שמה שאני יודעת הוא מאוד שטחי. ומצד שני, לא מצאתי את הדרך לחזור בתשובה בלי לעשות קפיצה גדולה מדי ולמצוא את עצמי במקום לא לי… אני זוכרת לילות ארוכים של התלבטויות וכאב, ולבסוף מצאתי פתרון: אמרתי לעצמי שאני צעירה מכדי להחליט על הדרך שלי לכל החיים… ככה חייתי את חיי הרבה שנים, עד שלפני כשבע שנים התחלתי שהגיע הזמן לקבל החלטה. התחלתי להתעמק ביהדות והתברר לי שזו האמת".

האלבום האחרון שאנקרי פרסמה מבוסס על שיריו של גדול השירה היהודית בימי הביניים, רבי יהודה הלוי. "משהו בשירים של רבי יהודה הלוי דיבר אלי ולא מיד הבנתי מה", מספרת אנקרי לאתר וויינט, "במשך כשנה התקרבתי אל הכתובים ולאט-לאט, אחרי שעות של קריאה ושירה של המילים, התחילו המסכים לנשור ומאוד שמחתי על הבחירה. הרגשתי כאילו רבי יהודה הלוי בכבודו ובעצמו נותן לי שיעור בהתקרבות פנימית. הוא מדבר על עם ישראל שעומד מול בוראו וכל שורה שמתפתחת בשיר חושפת את הרעד האישי שלו מול הכול יכול".

 

 

איך הפיוטים הללו שנכתבו בימי הביניים, לפני מאות שנים,  רלוונטיים לזמננו?

אנקרי: "יש משהו במילים של רבי יהודה הלוי שהוא מעבר למילים עצמן. אולי בגלל שהוא בבחינת צדיק שהתורה שלו מחייה את התלמידים והם אינם יכולים לתפוס ולהבין, רק כל פעם עוד שיעור, עוד מעט".

 

איך את מסבירה את הפופולאריות של הפיוטים דווקא עכשיו?

" כשגשם יורד הוא מרווה את כולם. כנראה שיש כעת רצון מלמעלה וכמיהה מלמטה למילים האין סופיות האלה. בחיבור הזה מתנגנים ים של ניגונים".