ספרי התורה ניצלו מהשריפה

שריפה שפרצה ביישוב טל אל בצפון הארץ, גרמה לבית הכנסת לצאת מכלל פעילות ולישוב כולו להישאר ללא שירותי דת.

בשרפה שפרצה בשעות הלילה בצרכניה הצמודה לבית הכנסת ביישוב טל אל שבגליל המערבי, ניצלו בחסדי שמים ספרי התורה וספרי הקודש, זאת כאשר כוחות הכיבוי הצליחו להשתלט על הדליקה שהגיעה כבר גל יד ארון ספרי הקודש.

 

בשעה 1:00 לערך פרצה השריפה בצרכנייה של היישוב הממוקמת במבנה הצמוד בקיר משותף לבית הכנסת. מבנה הצרכנייה נשרף כליל ולהבות האש החלו לשרוף את בית הכנסת. ארבעה צוותי כיבוי משירותי הכיבוי של הגליל המערבי פעלו במקום לכיבוי הדליקה.

 

גבאי בית הכנסת אשר הוזעק באישון ליל למקום ע"י כוחות הכיבוי, פתח את בית הכנסת ונדהם לגלות כי למרות שמבנה בית הכנסת נשרף כליל ולא ניתן יותר לשימוש, לגודל הנס לכל ספרי הקודש שבבית הכנסת ולארון הקודש לא אירע מאומה.

סיבת השריפה עדיין נחקרת, ועל פי הערכה ראשונית נראה כי היא פרצה כתוצאה מקצר חשמלי באחד המקררים שבצרכנייה.

 

טל אל הוא יישוב קהילתי בגליל, בתחומי המועצה האזורית משגב. היישוב מצוי בסמוך לצומת אחיהוד, ונוסד ב-1980. במקום מתגוררות כ-250 משפחות, אשר עשרות מהם מתפללים בקביעות בבית הכנסת. מלבד התפילות, מתקיימים בו גם שיעורי תורה על ידי אברכים המגיעים מחיפה והאזור.

 

ר' חיים גולדנברג המשמש אחד מגבאי בית הכנסת שנשרף אמר בכאב, כי מבנה בית הכנסת לאחר השריפה אינו ראוי יותר לשימוש, ולכן עתה הם נותרו ללא בית כנסת ביישוב. הגבאי הוסיף כי יש דרישה מהמועצה לאישור זמני לכל הפחות. "עוד לפני השריפה, בית הכנסת היה צר מלהכיל את המתפללים, ועל כן דרשנו מבנה מיסוי לצורך בית הכנסת".

 

מבירור נוסף עולה תמונה עגומה ביותר. מסתבר, כי גם המבנה ששימש עד עתה לבית הכנסת היה עם גג אסבסט, ובקושי היה ראוי לשימוש. כן היה המקום קטן, בפרט בימי שבתות וחגים בהם יש ריבוי מיוחד של מתפללי המקום ואורים המגיעים מחוץ לתחומי היישוב.

 

"בימי שבת וחג אין אפילו מקום לעזרת נשים מפני שהפכנו גם את שטח זה לבית הכנסת", ציין ר' חיים. ביישוב מקווים כי אולי עתה למראה ההרס בית הכנסת יתעשתו במקום ויעזרו להם במבנה חדש לצורך בית מקדש מעט. בינתיים עד שיהיה מבנה לבית הכנסת ביישוב, מנסים לאתר מקום זמני בו יתפללו בימים הקרובים ושם יתקיימו גם שיעורי התורה.