המאבטח של שבת המלכה

מה אתה עושה כאשר שמירת שבת מתנגשת לך עם שמירת העבודה? לניר קאופמן הזדמן ניסיון שכזה. הוא צלח אותה בהצלחה מלאה

לעיתים אנחנו פוגשים אנשים שקטים ורגילים שאינם עושים רושם מיוחד, אבל מאחורי החזית התמימה מסתתר סיפור גדול.

 


מאת שלום יצחקי – כתב אחינו


אדם כזה הוא ניר קאופמן, בחור חילוני רגיל לחלוטין, שלאחרונה התחיל להגיע לשיעורי יהדות במדרשה הפועלת באחת מערי השפלה. ניר ישב בשקט  בכמה שיעורים, התלהב מהעניין והתחיל לקבוע עיתים לתורה. בשלב מסוים הוא פגש את השבת.

היה זה אחרי שאחד מהאברכים המלמדים במדרשה הזמין אותו הביתה לסעודת שבת. ניר הוקסם ממראה עיניו – השקט והשלווה, סעודות השבת והזמירות, ההתעסקות בדברים רוחניים. בליבו גמלה ההחלטה להצטרף גם הוא לציבור שומרי השבת.

 

אבל לעיתים רוצים משמים לנסות את כוח העמידה של מי שמקבל על עצמו קבלות טובות וכעבור זמן קצר ניקלע ניר לדילמה לא פשוטה. באותה תקופה הוא עבד כמאבטח בכניסה לקניון באחד מערי הסביבה."יום אחד כינס אותנו מנהל העבודה", מספר לנו ניר, "חשבנו שמדובר בכנס רגיל לצורך חלוקת עבודה ותיאום משמרות אלא שאז התברר שיש לו הודעה מיוחדת".

 

מסתבר שהנהלת הקניון מצאה דרך מקורית להתמודד עם המיתון הכלכלי שפקד את העולם – היא החליטה לפתוח את שערי הקניון גם ביום השבת. "אנחנו למדנו שהשבת היא מקור הברכה והשפע", מעיר ניר, "אבל יש כאלו שעדיין לא קלטו שרווח בשבת הוא מצב שכולו הפסד",

 

קניון שפתוח בשבת – משמעו מאבטחים שעובדים אף הם בשבת. לעובדי השבת הובטח כמובן שכר מוגדל ותנאי עבודה משופרים, מאידך נאמר למאבטחים שמי שלא יוכל להשתלב בעבודת השבת יהיה קושי להעסיקו גם ביום חול. "אני זוכר שמיד אחרי שמנהל העבודה אמר לנו את המשפט הזה הוא חייך והוסיף: "כמובן שאצלכם זאת לא תהיה בעיה הרי כולכם חילונים'". הוא לא ידע שעד כמה שזה קשור לשבת אני מזמן הפסקתי להיות חילוני…".

 

ניר נקלע להתלבטות. הוא לא רצה לעבוד בשבת, אבל מאידך לא רצה לאבד את מקום עבודתו ולהצטרף לרשימת המובטלים. "הרמתי טלפון לאברך איתו למדתי ושאלתי אותו בתמימות אם הוא יכול לסדר לי איזה היתר לעבוד בשבת. התשובה כמובן הייתה שלילית. היה לי מאבק פנימי לא פשוט – מה עושים במצב כזה?".

 

לבסוף החליט ניר לקפוץ למים העמוקים. הוא ביקש פגישה עם מנהל העבודה והבהיר לו בצורה ברורה שיש דברים ששווים יותר מכסף ומקום עבודה. דברים כמו שבת למשל. "מנהל העבודה נעץ בי מבט מופתע. שום דבר בחזות החיצונית לא הסגירה את עובדת היותי שומר שבת. לרגע הוא חשב שאני צוחק עליו או סתם רוצה להשתמט מהעבודה. אחרי רגע ממושך הוא לוחץ לי את היד ואומר – 'אני מעריך אנשים כמוך'".

 

אבל בכך לא הסתיימה הדאגה השבתית של ניר. ימים אחדים לאחר מכן התבקשו המאבטחים העומדים בשער לחלק ליוצאים ונכנסים פליירים ועליהם פרסומת המזמינה את הציבור להנות ממבצעי שבת מיוחדים.

 

ניר נקלע שוב להתלבטות. האם מותר לו להיות שותף פעיל בעידוד חילולי שבת באמצעות חלוקת הפליירים הללו? האם אין הדבר שם אותו בקבוצה אחת עם מנהלי הקניון? ומאידך – כיצד הוא יכול לסרב למלא אחר הוראה שניתנה על ידי הממונים עליו. 

 

שוב נשלף הסלולרי מהכיס וניר מיהר להתקשר לידידו האברך, "הרב שלי" כפי שהוא מכנה אותו, כדי שיכוון אותו לפתח היציאה מהפלונטר. "עצם הידיעה שיש לי רב שאליו אני פונה בשאלות נתנה לי הרגשה מאוד מיוחדת. פתאום חשתי במלוא המובן מה הכוונה 'עשה לך רב" למרות שלא הייתי בטוח שאני אהיה מסוגל לקיים את מה שיגיד לי".

 

האברך התייעץ עם מי שהתייעץ ועד מהרה חזר עם תשובה – הוא הציע לניר להימנע מעימותים מיותרים עם הממונים עליו אך מאידך לא לחלק את הפליירים לכל נכנס אלא פשוט להחזיק את הניירות בידיו.

 

וכך במשך כמה ימים ארוכים הסתובב ניר כשחבילת ניירות בידיו, דפים של שבת. "באותם הימים", הוא נזכר בחיוך, "הרגשתי שאני מאבטח לא רק את האנשים שבקניון אלא גם שבת המלכה בכבודה ובעצמה"…

 

איך נגמר הסיפור?

 

"לשמחתי תוך שבועות ספורים הגיעו בקניון למסקנה שההחלטה על פתיחת המקום בשבת אינה נכונה והסידור הקודם חזר לכנו. אותי אישית הסיפור הזה חישל מאוד. היום אני כבר נמצא בתחום עיסוק שונה לחלוטין אבל תמיד כשמגיע יום השבת אני מרגיש מן רגש אחריות כזה כאלו שאני מופקד באופן מיוחד על שמירת היום הזהב. ובעצם זה מה שאני – שומר שבת".