המוסיקאי דורון כספי: "שבת זו איכות חיים אחרת"

בשבילי שבת זה פשוט ׳מעין עולם הבא׳. הרוגע, הקדושה, הישיבה עם המשפחה סביב השולחן, זאת איכות חיים מסוג שונה מכל מה שהכרתי. אני מרחם על החברים שלי שאין להם את ההזדמנות להתנתק פעם בשבוע מעולם החולין

בוקר אחד בהיר, ללא כל התרעה מוקדמת, החליט דורון כספי שהוא מתחיל לשמור שבת.

 

למה? הוא עצמו אינו יודע.

 

"ממה שאני יודע היום אני מבין שזו הייתה מתנה משמים, מן הבלחה כזאת  שהקב"ה שולח לאדם כדי לעורר אותו לדברים טובים", הוא מספר לאתר 'אחינו', "בעולם המושגים שבה חייתי באותם הימים התייחסתי לזה כהחלטה ספונטנית לחלוטין. פשוט קמתי בבוקר עם הרגשה חזקה מאוד שמשבוע זה ואילך אני הולך לשמור שבת"

 

הייתה רק בעיה אחת קטנה: לדורון, שגדל בבית חילוני לחלוטין, לא היה שמץ של מושג איך בדיוק שומרים שבת. וכך הוא מצא את עצמו רגעים ספורים לפני כניסת השבת כשהוא מנהל שיחת טלפון בהולה עם אברך כולל מהסביבה שניסה להסביר לו את כל תורת השבת על רגל אחת.

 

את השבת המוזרה הזאת לא יישכח דורון כל ימיו. "הרבה מושגים לא היו לי. למרות מאמציו של אותו אברך טוב-לב, ההבנה שלי בהלכות שבת הייתה קלושה ביותר. יש כמה דברים שנחקקו בזיכרוני עד היום – למשל, השקט הפתאומי שהשתרר אצלי בדירה אחרי שניתקתי את כל המכשירים האלקטרוניים, כולל הטלוויזיה והסלולארי. הניתוק מהסלולרי היה קשה במיוחד כי כל הזמן הייתה בי מין הרגשה שמחפשים אותי ולא מוצאים אותי. רק אז תפסתי עד כמה הייתי בעצם משועבד למכשיר הקטן הזה. לקח לי כמה שבועות עד שהתרגלתי להתנתקות המלאה שהשבת מעניקה לאדם".

 

החבר'ה הגיבו להחלטה של דורון בתערובת של תימהון והתפעלות. "היו כאלו שחשבו שהתחרפנתי לגמרי", הוא צוחק, "חשבו שמדובר במין אופנה ניו אייג'ית כזאת שתחלוף תוך שבוע-שבועיים. אבל היו אחרים שניגשו אלי ואמרו לי –  כל הכבוד".

 

ההחלטה לשמור שבת לא הייתה פשוטה גם מסיבה נוספת. דורון, מוסיקאי בנשמתו שזה עתה סיים את שירותו הצבאי, הקים בחצר ביתו אולפן הקלטות מקצועי שבו העביר את שעות הפנאי שלו בנגינה. זמן קצר אחרי שהחליט לשמור שבת התקשרו אליו מההפקה של תוכנית טלוויזיה ידועה והודיעו לו שרוצים לשגר אליו צוות צילום כדי להכין עליו כתבת פרופיל במסגרת סדרת ראיונות עם מוסיקאים מתחילים. "עבורי זו הייתה התגשמות של חלום, הזדמנות חד-פעמית לזכות לחשיפה בקנה מידה ארצי", מספר דורון, "הבעיה הייתה שהראיון נקבע ל… יום השבת".

 

הוא הודיע למפיקי התוכנית שהראיון לא יוכל להתקיים. להפתעתו לא רק שהדבר לא הביא לביטול התוכנית אלא שהמפיקים, שמראה המוסיקאי בעל השער המגודל שגם שומר שבת עורר את סקרנותם, הגיעו אליו ביום חול כדי להכיר מקרוב את הטיפוס המוזר הזה.

 

ארבע שנים אחרי שקיבל את ההחלטה לשמור שבת דורון קובע באופן חד משמעי כי זו הייתה אחת ההחלטות המוצלחות ביותר שקיבל בחייו.

 

"בשבילי שבת זה פשוט 'מעין עולם הבא'. הרוגע, הקדושה, הישיבה עם המשפחה סביב השולחן, זאת איכות חיים מסוג שונה מכל מה שהכרתי. אני מרחם על החברים שלי שאין להם את ההזדמנות להתנתק פעם בשבוע מעולם החולין.   מי שלא טעם את זה לא יודע מה הוא מפסיד".