רצועות התפילין שחיפו על הקעקוע חשפו את הסוד הכמוס

בגיל 75 התחיל לחזור למקורות. כעת, כשהוא קרוב לגיל 90 הוא מספר את סיפורו

לכל אחד מבין אלפי הנזקקים והגלמודים הבאים למרכז החסד היהודי "שערי צדק" במוסקבה, ישנו סיפור חיים מעניין מאוד. אך מביניהם ישנם כאלה, שסיפורם הוא ייחודי עוד יותר.

כז הוא סיפורו של הקשיש מישה סמושקיני, המגיע לעתים למרכז החסד, רק כאשר 'הרגלים סוחבות' – כהגדרתו, ואף מבקש להניח איתו תפילין, לתת צדקה ורק אחר כך ללכת לסעוד ארוחת צהרים חמה ומזינה, באולם בית התמחוי המפואר, יחד עוד מאות זקנים נוספים.

באותה שעה הוא מפשיל שרוול כוותיק ורגיל, ומתרגש כל פעם מחדש. על זרעו השמאלית, עליו הוא כורך את רצועת התפילין, חקוקה קעקוע מוזר.

זמן רב הוא מסתיר את סודו, אך השבוע משום מה, החליט לספר:

"היום אני מתקרב לגיל 90, אך בהיותי צעיר יותר, הייתי עם דעות שונות ומשונות".

בתקופת מלחמת העולם השניה, הייתי נתון לפחד גדול שלא יידעו שיהודי אני, ועשיתי ככל יכולתי למחוק את זהות היהדות שלי. בעיצומה של המלחמה, אספתי 'תלושים', עבורם יכולתי לקבל 450 גרם לחם, שהיה אמור להשביע אותי לשבועיים ותמורתו עשיתי קעקוע זה עלי ידי, כפי שהיה מקובל אז בין הצעירים הלא יהודים. הכל בכדי למחוק כל קשר יהודי ולהיטמע יותר בין הגויים שבסביבתי"!

"בגיל 75 התעורר בי זיכרונות ילדותי ומבית אבא. התחלתי להגיע מעט לבית הכנסת המרכזי "מארינה רושצ'ה" במוסקבה והשתתפתי בשיעורים מגוונים, בהם שיעורים מפי רבה של רוסיה הגר"ב לאזאר, ושם גיליתי את יהדותי, שכה הרחקתי ממני. ביוזמתי האישית פניתי למוהל הקהילה ר' ישעי' שאפיט שמל אותי. ובכל יום אני מנסה ללמוד מעט תורה ולהתחזק"!…