מרשם רוחני לחיים טובים

ד״ר דוד צוריאל ירד לאיטליה כדי ללמוד רפואה. בסוף היה זה דווקא המרצה הלא-יהודי שלו שלימד אותו מהי אמונה...

 יש אנשים שחושבים שאמונה ומדע הם מושגים הסותרים אחד את השני. ד"ר דוד צוריאל יודע שהם טועים. לא רק ששני המושגים אינם סותרים אלא שבמקרה שלו דווקא המדע היה זה שהוביל אותו היישר לאמונה.

 

ספר  קצת על הרקע שלך…

 

"גדלתי במשפחה חילונית רגילה. לא היינו 'אנטי' אבל גם לא היה לנו קשר מיוחד ליהדות. בשלב מסוים החלטתי להשתלם בלימודי רפואה ולשם כך נסעתי לאיטליה. שם, ברומא, גם פגשתי את מי שעתידה להיות אשתי, אף היא סטודנטית ישראלית לרפואה שהגיעה ללמוד באיטליה".

 

מה קירב אותך לאמונה?

 

"לימודי הרפואה…"

 

איך קשורה הרפואה לאמונה?

 

"למדנו מתוך ספרו של רופא דגול בשם ארתור גייטון. הוא היה גאון בסדר גודל שמופיע אחת לכמה מאות שנים. מדובר באדם שחיבר מעל ארבעים ספרי רפואה ופרסם למעלה משש מאות מחקרים בנושאים רפואיים שונים. בנוסף לגאונותו המדעית היה גייטון אדם מאמין מאוד ובכל הזדמנות הוא המחיש את המורכבות המדהימה של עולם הטבע ואת האופן שבו כל פרט תלוי באופן פנטסטי בפרטים האחרים. הספרים שלו עוסקים ברפואה אבל למעשה הם רוויים באמונה בבורא עולם. זו הייתה הפעם הראשונה שנחשפתי לסדר העצום שקיים בעולם, סדר המעיד כמו מאה עדים על מציאותו של מסדר".

 

ודרך גייטון הגעת היישר לשמירת מצוות?

 

צוריאל מתחייך. "עדיין לא. גייטון הניח את הזרעים והראה לי שהכפירה היא פשוט אבסורדית. הגעתי למסקנה שיש בעולם כוח אלוקי כלשהו אבל עדיין לא קישרתי את זה לעצמי ולצורת החיים שלי. התחנה הבא הייתה כאשר נחשפתי לעבודתו המדהימה של מרפא-טבעי באחת ממדינות דרום-אמריקה.

 

הוא היה אדם שבלי שום הכשרה מקצועית טיפל בהצלחה באלפי חולים והבריא אותם ממחלות קשות. אותו אדם טען שאת יכולותיו הוא שואב מכוחות רוחניים מסוימים. לטענות הללו לא היה כל הסבר מדעי ובכל זאת במו עיני ראיתי אותו בפעולה. זו הייתה הפעם הראשונה שבה התוודעתי לקיומה של מציאות רוחנית ולאפשרות שהנשמה היא דבר ממשי ולא איזו המצאה של אנשים דתיים. אני מטבעי אדם רציונלי מאוד אבל הדברים שראיתי ולמדתי פתחו בפני עולם של תובנות חדשות".

 

בני הזוג צוריאל שבו לישראל ובתהליך איטי והדרגתי החלו לקיים מצוות.

 

"השבת הראשונה שלנו הייתה חוויה מהממת. אני חושב שהקב"ה נותן לבעלי תשובה מעין "מנוע טורבו" עוצמתי כדי לאפשר להם לצלוח את השלב הראשון בדרכם חזרה ליהדות. כל דבר שעשינו היה מיוחד מאוד. השבת הראשונה, הפעם הראשונה שהטבלנו את הכלים, החגים הראשונים. מה שעזר לנו מאוד הייתה הקהילה החמה והתומכת שהקיפה אותנו ועזרה לנו להשתלב בהצלחה בעולם החדש".

 

משברים לא היו בדרך?

 

ד"ר צוריאל מרצין. "חכמינו זכרונם לברכה קבעו כלל: 'הבא להטהר – מסייעים לו'. אנחנו ראינו את זה בצורה מוחשית. אחד הדברים בהם התלבטנו היה כיצד לספר על המהלך שעשינו לאמא של אשתי שהייתה קיבוצניקית שרופה. בסוף אזרתי אומץ והגעתי לאירוע משפחתי חבוש בכיפה שחורה. חמותי הרימה גבה ושאלה: "מה זה?", ואני עניתי לה בלב הולם: "החלטנו לחזור בתשובה". להפתעתי לא היה קץ כאשר במקום גערות וצעקות הופיעה על פרצופה חיוך רחב והיא הכריזה: "כל הכבוד!".