לונדון:"בריטיש איירווייס" חייבה יהודי דתי לעבוד בשבת בשירות לקוחות.

בית משפט לענייני תעסוקה בלונדון ידון בתביעתו של ר׳ דניאל רוזנטל, יהודי דתי העובד בשירות לקוחות של חברת התעופה, בטענה שהוא נאלץ לעבור את זכותו החוקית לשמור את דתו, כאשר חויב לעבוד בשבת.

בהופיעו בפני בית המשפט לענייני תעסוקה, הצהיר התובע על זכותו 'לכבד את השבת'. מנגד, עורך דין שייצג את חברת התעופה ביקש למחוק את הבקשה, אך השופטת הגב' ג'סיקה היל אמרה, כי מוקדם מדי לחשוב שרוזנטל אכן לא יזכה בתביעה. עם זאת, היא הסכימה כי לרוזנטל יש מעט מאד סיכויים להצליח בעתירה, ועל כן קבעה כי הוא צריך להפקיד הרשמית של הדיון.

 

עורך הדין של רוזנטל, פול יהלום, אמר בקדם הדיון המשפטי: " המקרה הזה מראה כי 'בריטיש איירווייס' אינה לוקחת בחשבון את צרכי הדת".

ואילו עורכת הדין של 'בריטיש איירווייס' אמרה" החברה מפעילה את העסק 24 שעות ביממה, 365 יום בשנה. החברה פועלת כל העת כתוצאה מהצרכים העומדים לפניה".

 

ר' דניאל רוזנטל החל לעבוד ב'בריטיש' לפני כארבע שנים כסוכן לעבודות מטע. בדצמבר 2006, הועבר רוזנטל אל היחידה לשרות לקוחות בטרמינל 4 בלונדון. באחרונה התבקש להגיע לעבודה בעצם יום השבת ולעבוד בו כמו ביום חול, ר"ל. רוזנטל סרב להופיע לעבודה- ומיד קיבל מכתב פיטורין על "זלזול מחפיר" בעבודתו.

 

במכתב התמיכה שכתבו חברי בית דין בלונדון לרוזנטל נאמר:" אנחנו מצרים מאוד על שמעסיקיך אינם מוכנים לכבד את רצונך הכנה להמשיך לשמור על הדת היהודית ועל שבת קודש. עבור מעסיק בסדר גודל של 'בריטיש איירווייס', אין הצדקה שלא תוכל לשמור על דתך". בציבור החרדי בלונדון בירת אנגליה ממתינים כעת לפסיקת בית המשפט בתביעה הייחודית.