בוקר טוב, אנטישמיות!

כיצד הפך הספרון הדקיק שחיבר פיוטר רחקובסקי לרב-מכר עולמי, ואיך זה קשור לפרשה?

יום אחד, בחורף הסגרירי של שנת 1883, התפרסם בפריז ספרון דקיק שעתיד היה לזכות לתפוצה אדירה. האיש שפרסם את הספר היה פיוטר רחקובסקי, המפקד הראשי של ה'אוחראנה', המשטרה החשאית האימתנית של הצאר הרוסי. לספר קראו: "הפרוטוקולים של זקני ציון".

 

מהרגע שראו את אור השמש זכו ה"פרוטוקלים" לתפוצה מדהימה. הם הודפסו ברוסית, תורגמו לצרפתית, הופצו בארה"ב, ותוך שנים מעטות מצאו את דרכם למדפי חנויות הספרים בכל רחבי העולם. עיתונאים וחוקרים גילו חיש-מהר שהפרוטוקולים אינם אלא המצאה אנטישמית בזויה שנועדה להבאיש את ריחם של היהודים ולהציג אותם כמי שחותרים תחת אושיות החברה האנושית, אולם חשיפת עובדה זו לא גרעה מהפופולאריות שלהם במאומה.

 

ה"פרוטוקולים" הפכו לאחד מנכסי צאן הברזל של האנטישמיות העולמית. יצרן המכוניות האמריקאי, הנרי פורד, הדפיס רבבות עותקים של הספר על חשבונו וחילק אותם בחינם לכל מי שקנה אצלו מכונית פורד. חלוץ התעופה האמריקאי, צ'רלס לינדנברג, המליץ להמוני מעריציו לקרוא את הספר ו"לקחת אותו ברצינות". בגרמניה הנאצית הוא היה לספר לימוד חובה במערכת החינוך היסודית. אפילו ביפן הרחוקה, מדינה שקהילה יהודית מעולם לא התקיימה בה, קראו את המהדורה המתורגמת של ה"פרוטוקולים" בכובד ראש.

 

אפילו היום ממשיכים הפרוטוקולים לזכות לתפוצה נרחבת, בפרט במדינות ערב. הפרוטוקולים מצוטטים באמנת היסוד של ארגון החמאס, ובמערכת החינוך הירדנית עדיין מלמדים קטעים מתוכה לתלמידים הצעירים.   

 

תפוצתם של הפרוטוקולים היא רק חלק קטן מתופעה מרתקת ובלתי מוסברות ביותר המלווה את המין האנושי למעלה מאלפיים שנה – השנאה ליהודים. החל ממצבתו של פרעה מרנפתח המכריזה בגאווה כי "ישראל הושמדה, זרע אין לה" וכלה בעיתונאי השוודי דונלד בוסטרום המאשים את צה"ל בגניבת איבריהם של פלסטינים, נראה שהעולם אוהב לשנוא יהודים.

 

המוזר הוא ששנאה זו עשויה לנבוע מסיבה מסוימת ומסיבה הפוכה, לעיתים בו-זמנית.

 

את היהודים שנאו כי הוא היה עני, ושנאו אותו כי היה עשיר. רדפו אותו כי סירב להתנצר, אך גם אחרי שהמיר את דתו לא נתנו לו מנוח. קומוניסטים טענו שהוא קפיטליסט, וקפיטליסטים חשדו בו שהוא קומוניסט. שנאו אותו כי לא הייתה לו מדינה, והיום שונאים אותו משום שיש לו מדינה. גם בעידן ה"נאור" וה"מתורבת" שלנו עדיין ניתן להדביק ליהודי עלילות דם והשמצות פרועות והדברים מתקבלים בשוויון נפש.

 

איפה התחילה כל התופעה הזאת?

 

כאן, אצלנו בפרשה.

 

"ויזרע יצחק בארץ ההיא… ויגדל האיש וילך הלוך וגדל עד כי גדל מאוד. ויקנאו אותו פלשתים". הקנאה הזאת גורמת לפלשתים לסתום את בארות המים שחפרו אברהם ויצחק ולמלאת אותם בעפר. ואף שבכך הם פוגעים גם בעצמם אין הדבר מטריד אותם שכן כך היא טיבעה של האנטישמיות הקלאסית – אין למצוא בה הגיון או טעם. כל כולה שנאה תהומית ומושרשת. כך גם נהגו למשל הנאצים שדחו בפועל מספר המצאות מדעיות שיכלו להביא להם תועלת עצומה בעת המלחמה, רק משום שממציאיהן היו יהודים. 

 

הסיבה המהותית לשנאה זו, כך גילו לנו חכמי התורה, היא הקנאה שחשים רשעי אומות העולם כלפי המעלה הרוחנית של עם ישראל. גם אם הם מתרצים את שנאתם ב"הסברים" מתחום הכלכלה, החברה והמדע, הרי שביסודו של דבר זו קנאה רוחנית שנובעת מתחושתם הפנימית שעם ישראל מייצג את הטוב והקדוש בעולם בעוד שהם, אחריתם עדי אובד.