להיות חופשי באמת

פרופסור דויד לוי, חוקר במחלקה ללימודי אינפורמציה באוניברסיטת וושינגטון, הגיע למסקנה שכולנו הפכנו לעבדי הטכנולוגיה. הפתרון, הוא אומר, נעוץ ביום השבת.

 

איך הייתם מגיבים לו היו מספרים לכם על אדם שמוכן להתנדב כדי להיות… עבד.

 

מוזר, לא?

 

לטענת פרופסור דויד לוי מהמחלקה ללימודי אינפורמציה באוניברסיטת וושינגטון רוב האנשים שחיים בתרבות המערבית נמצאים למעשה במצב של עבדות קבועה לתוכה הם נכנסו ברצון. "תחשוב על זה. אנשים חיים בימינו בקצב מטורף שלא היה כמוהו מעולם. איבדנו את כל הפרופורציות. הטכנולוגיה השתלטה על חיינו לחלוטין והפכה אותנו ליצורים המשועבדים לעשיה בלתי פוסקת נון-סטופ. הכי מצחיק שרוב האנשים נכנסים במודע למצב הזה למרות שבטווח הארוך משלמים עליו ביוקר".

 

לפני שנתיים ערך פרופ' לוי מחקר מקיף בנושא השפעת הטכנולוגיה על החיים המודרניים תחת הכותרת "טכנולוגיה ושלוות נפש – ניגודים בלתי אפשריים?". הממצאים שלו היו חד משמעיים: הטכנולוגיה המודרנית גורמת לנו לפתח הרגלי חיים מעוותים והרסניים.

 

האומנם המצב כה חמור?

 

"בוודאי", משיב פרופסור לוי בנחרצות. "יש לך מושג כל כמה זמן בממוצע מקבל עובד משרד מטלה חדשה לביצוע או באיזה תדירות מפריעים לו בביצוע המטלה? הנתונים שלנו מראים שעובד ממוצע מחליף מטלות כל שלוש דקות, מפריעים לו בממוצע כל 2 דקות והרצף המקסימלי בו הוא יכול לעבוד מגיעה בסך הכול ל-12 דקות. משמעות הממצאים הללו היא שהאדם המודרני חי במצב של פיזור נפש תמידי, ויש לזה מחיר נפשי וגם גופני".

 

לוי מצביע על שורה ארוכה של הפרעות הנובעות מהשימוש הבלתי מבוקר בטכנולוגיה. לדוגמא, מחקרים מצאו שכמויות האינפורמציה העצומות שמציפות היום את האדם והדילוג התמידי מנושא לנושא וממטלה למטלה מביאות אותו למצב של תשישות נפשית הקרוי בשפה המקצועית "ערפל מידע". דוגמא נוספת היא תופעת ה"התמכרות המקוונת" ממנה סובלים אנשים שפשוט מתקשים להתנתק מרשת האינטרנט. קצב החיים החפוז גם פוגעת ביכולת הריכוז של בני אדם ויוצרת תסמונת המכונה "הפרעת קשב מלאכותית".

 

"אנשים שכחו שהטכנולוגיה הומצאה לשרת אותנו ולא כדי לשעבד אותנו", אומר לוי.

 

כיצד ניתן לתקן את המצב המעוות הזה?

 

לוי מודה שאין באמתחתו פתרונות קסם אבל הוא עצמו נקט בצעד התגוננות מקורי.

 

לפני 15 שנה החליטו הוא ורעייתו לשמור שבת. מאז, בכל יום ששי בהתקרב זמן שקיעת החמה מכבה את המחשב, מנתק את הטלפונים וסוגר את הסלולארי. "חברים לעבודה לא האמינו לי בהתחלה שהדבר אפשרי", הוא מספר, "אבל מאז הם התרגלו לעובדה שביום הזה אני בלתי זמין לחלוטין. אני לא נלחץ להשיב לאימייליים, לענות להודעות סלולריות או לשלוח מסרונים. בעצם ביום הזה אני חופשי, חופשי באמת. זה מה שמאפשר לי להחזיר את השפיות ולשמור על פרופורציות בחיים".