בריטיש בית ה'

בית הכנסת הפעיל ברציפות, העתיק ביותר בבריטניה הינו בן מעל 300 שנה, והוענקה לו חסות על ידי מלכת בריטניה.

בית הכנסת הפעיל ברציפות, העתיק ביותר בבריטניה, הינו בית הכנסת 'בוויס מרקס' שבלונדון. בית כנסת ספרדי, אשר מאז הקמתו לפני מעל ל-300 שנה פעיל ברציפות עד ימינו.

בית הכנסת הוקם בשנת 1701 (ה'תס"א) על ידי הקהילה היהודית, עליה נמנו יוצאי ספרד ופורטוגל שבמקום, בסיטי של לונדון (City of London), מרכזה ההסטורי של בירת הממלכה הבריטית, בסמטה 'בוויס מרקס' (Bevis Marks) אשר על שמה הוא נקרא.

"בוויס מרקס" נבנה על ידי הבנאי ג'וזף אוויס, אשר עבד תחת הדרכתו של האדריכל כריסטופר רן, אדריכל אנגלי שהיה ממונה על בנייתן מחדש של הכנסיות אשר נשרפו בשריפה הגדולה בלונדון שלושים וחמש שנים לפני כן. (1666, ה'תכ"ו)

עקב התפוצצות שתי פצצות בקרבתו בשנת 1992 – ה'תשנ"ב, כחלק ממתקפת טרור של ה- IRA (המחתרת האירית) על הסיטי של לונדון, נערך שיפוץ במקום בעלות של כמאתיים אלף לירות שטרלינג אשר נאספו כתרומה. מלבד שיפוץ זה לא נערכו כל שינויים בבית הכנסת ב- 300 השנים האחרונות, ואף לא בריהוט שבו. חלק מן הריהוט נלקח מבית פרטי, אשר בו היו נוהגים בני הקהילה להתאסף לפני הקמת בית הכנסת.

מבנה בית הכנסת מזכיר בעיצובו את עיצוב בתי הכנסת הספרדיים באמסטרדם, והוא פעיל ברציפות מאז הקמתו ועד ימינו, ומשמש כיום גם כאתר תיירותי הסטורי.

המלכה הראשונה של בריטניה הגדולה, אן, שלחה קורת עץ מאחת מאוניות הצי הבריטי המלכותי לקורת הגג של בית הכנסת, ובכך פרשה את חסותה על המקום.

[אתרוג]