לשמור על גחלת היהדות בהונגריה

שיחה עם מקרב רחוקים בארץ נכר – ראש ארגון ׳לתי״ב׳

התהוות ארגון 'לתיב'

 

הרב דוד קלטי היה רק בן שבע כאשר המהפכה ההונגרית נמחצה על ידי רוסיה הקומוניסטית, אבל הוא זוכר את זה היטב.

 

אבל, על אף שהרב קלטי התאקלם טוב בארץ ישראל ונשארו לו רק זכרונות מילדותו בהונגריה, הוא תמיד חש אחריות ליהודים הרבים שנשארו בנכר- בבודפשט לבדה נמצאים כיום מעל 90,000 יהודים, עם כמה אלפים אחרים הפזורים בכפרים בכל קצוות הונגריה.

 

חמישים שנה אחרי שעזב את הונגריה, החליט הרב קלטי שהזמן בשל לפעול.

 

שנתיים וחצי לאחר ההשקה של לתי"ב (למען תחיה יהודית בהונגריה), מצא הרב קלטי שני אברכים דוברי הונגרית, שמצליחים למעלה מן המשוער בפעילות הקהילתית ובהחזרת יהודים צעירים לדת.

 

חוסר ברגש ובחום ליהדות

 

הרב קלטי מדגיש את הקושי שבפעילות קירוב רחוקים בהונגריה: בעוד רוב העבודה בקירוב הינו טיפוח קרקע פוריה, בהונגריה הוא נאלץ להתחיל מאפס. "חסר להם כל רגש ותחושה לדת", אמר הרב קלטי.

 

כדי להפיח בצעירים את הרגש והאהבה אל היהדות, מארחים משפחות האברכים את בני הנוער לסעודות שבת ויום טוב. "בסעודות שבת יחד עם משפחות האברכים, מתחילים הצעירים להרגיש את החום של היהדות" אמר הרב קלטי. בנוסף "לתי"ב" הטיס מספר קבוצות של בני נוער מקומיים לקהילות הדתיות באנטוורפן ובלונדון, כדי שיוכלו לראות איך הקהילה היהודית בנויה.

 

הביקור בלונדון נתן תמריץ חשוב לצעירים, וכאשר חזרו להונגריה הפצירו כמה צעירים בהרב קלטי ללמוד איתם גמרא. אחד מהנערים עבר לישיבה בברלין, אחד נסע ללמוד בארץ ישראל, ותלמידה אחת החליטה להמשיך את לימודיה במוסד חרדי בירושלים.

 

"אתה באמת יהודי?"

 

לתי"ב זהיר מאד לקבל רק את מי שיכול להוכיח את יהדותו. זה די קל בבודפשט, שכן הארכיונים של הקהילה היהודית לא נהרסו על ידי הנאצים בשואה וכל המסמכים המקוריים בארכיונים מוכיחים את שורשיהם היהודיים. אבל בארכיונים של קהילות אחרות בהונגריה לא נשאר שום דבר ושם יותר קשה ליהודים המקומיים להוכיח את יהדותם.

 

לכן, נאלץ לתי"ב לדחות את אלה שלא יכלו להוכיח את שורשיהם היהודיים. במקרה אחד, תלמיד שרצה להצטרף ללתי"ב התאכזב לשמוע כי סבתו התנצרה ב 1930. עם זאת, יעץ הרב קלטי לחפש את המסמכים של הורי סבתו, ואכן המסמכים הוכיחו שההורים של סבתו היו יהודים ואפילו תועדו עם השמות היהודיים שלהם, דבר נדיר בהונגריה שבאותם ימים.

 

לאחר אישור המסמכים הדרושים, התקבל הצעיר בלתי"ב והתקדם משמעותית בלימוד התורה, וגם הפך לאחד מחברי הקבוצה המובילים ביותר.

 

במקרה אחר, פקפק הרב קלטי בשורשים היהודיים של תלמידה אחת וביקשה להביא מסמכים של משפחתה. מה מאד הופתע לראות כי סבא שלה היה אחד הרבנים המובילים של יהדות הונגריה לפני השואה.

 

אין זה סוד שניצולי שואה רבים שחזרו להונגריה אחר השואה, הסתירו את דתם מילדיהם.

חלק ניכר של העבודה של הרב קלטי הוא, לנסות למצוא את היהודים האלה שלא יאבדו חלילה. "אם אנחנו לא קולטים אותם עכשיו, הם יאבדו לנצח לעם היהודי", מזהיר הרב קלטי.

 

הרב קלטי יודע שהוא לא יוכל לקרב את כל הצעירים היהודיים להיות דתיים, אבל לפחות שיכירו בעובדה שהם יהודים. "נישואי התערובת נערכים בהונגריה בממדים מדהימים, וכל יום מבוזבז פרושו עוד נשמה יהודית שנאבדת מעם ישראל. אנחנו במאבק נואש כדי להציל את יהדות הונגריה, לפני שכל האוכלוסיה היהודית תפול חלילה קרבן לשואה הרוחנית של נישואי התערובת", אמר הרב קלטי.

 

פעולות קירוב

 

'לתי"ב' מארגן פעילויות רבות כדי למשוך את הצעירים היהודיים בבודפשט להצטרף לתוכניות, ללמוד עוד על יהדות ובסופו של דבר לחיות חיי תורה ויראת שמים. פעילויות אלה כוללות: סדנאות לנשים בבביתה של אחת ממשפחות הכולל, הכשרת מטבחים, וכן תכנית לימוד לסטודנטים שלומדים בחברותא עם אברכי הכולל. בנוסף, כדי לעניין את הצעירים ההונגריים ביהדות, מארגן לתיב ארועים קהילתיים במהלך הימים הטובים, כולל שמחת בית השואבה נלהבת במשך חוה"מ סוכות, מסיבת פורים מלאה שמחה יהודית, וסדר פסח קהילתי בהשתתפות מעל 50 מקומיים, שרובם חווים את סדר הפסח בפעם הראשונה בחייהם.

 

  [המודיע]