מה יש בסוגיות הגמרא שמסוגלות להפוך בנאדם!?

מיוחד לאתר ׳אחינו׳: הרב משה רחלזון ראש ישיבת אור שמח מסביר מה עושה לימוד גמרא.

 

זה קורה לכל מי שהתחיל לטעום את הטעם המופלא של לימוד הגמרא. פתאום אתה רואה איך שהלימוד הזה משנה אותך, איך הוא הופך אותך לאדם אחר, טוב יותר.

לא מוצאים תופעה דומה בשום תחום לימודי אחר. מי שמסיים חמש יחידות בגרות במתמטיקה לא מרגיש שהוא הפך לאדם מרומם יותר, ומי שקיבל ציון מדהים באנגלית לא חש בעקבות כך שהוא טהור ונאצל יותר. אבל כשלומדים גמרא זה קורה בהחלט – פשוט הופכים לאדם טוב יותר. איך זה עובד? למה זה פועל כך?

את השאלה הזאת החלטנו להפנות לרב משה רחלזון, ראש ישיבת 'אור שמח לישראלים'. מרביץ תורה וותיק שיש מאחוריו שנים רבות של לימוד התורה למתחילים.

"כשבחור פוגש בפעם הראשונה את הגמרא הוא מגיב בפליאה. הוא מצפה שהגמרא הקדושה תעסוק בדברים נשגבים שברומו של עולם ובמקום זאת מגלה שהיא עוסקת בדברים הגשמיים והחומריים ביותר – מה דינו של שור שנגח פרה, כמה משלם אדם שחפר בור ברשות הרבים, איך מחשבים נזקי גוף… והנה מתברר שדווקא הלימוד הזה מחולל שינוי עמוק בכל אישיותו של הבחור!"

"ההסבר לזה", ממשיך הרב רחלזון, "הוא שיש בלימוד התורה קדושה עצומה. כשבחור "שובר את הראש" במאמץ להבין סוגיה בגמרא הוא בעצם מקרב את השכל שלו כביכול לשכל של הקדוש ברוך הוא, לא פחות. לכן יש בתורה אור בעוצמה אדירה שמשנה את כל נפש האדם".

"הגמרא היא לא רק אינפורמציה. היא משנה את כל צורת החשיבה שלך. פתאום אתה מתחיל לראות דברים ברמה הרבה יותר מעמיקה ממה שהבחנת קודם. הגמרא מרגילה אותך להתבונן בכל פרט קטן בלי לוותר. אתה פתאום תופס את המשמעות והחשיבות של כל דבר ומגלה שגם הפרט הקטן ביותר יכול לשנות את כל המובן בסוגיה. כמובן שההסתכלות הזאת לא נעצרת בגמרא. ברגע שהתרגלת להסתכל כך על המציאות אתה מתחיל לראות את כל החיים בצורה אחרת, עמוקה יותר".

"אחרי שאתה נכנס ללימוד הגמרא אתה מתחיל לשים לב לכך שדברים משתנים אצלך בנפש. היחס לחברים, היחס לעצמך, אפילו סגנון הדיבור – הכול משתנה והופך להיות מרומם יותר ומעודן יותר. התורה היא כמו כדור מרוכז של ויטמינים רוחניים. אתה בולע כדור כזה וכבר מתחיל לחוש באנרגיות חדשות שזורמות בך".

"הדרך הטובה ביותר לראות איך זה פועל היא פשוט להתנסות בכך", מסכם הרב רחלזון את שיחתו, "הצטרף לשיעור גמרא או היכנס לישיבה ותראה בעצמך איך 'שור שנגח את הפרה' הופך אותך לאדם אחר!".