היום הכי טוב בחיים שלך

מה היה היום הכי טוב בחיים שלכם? כשאנחנו נזכרים ב״ימים הכי טובים שלנו״, לעתים קרובות אפילו פרטים שוליים וקטנים ביותר חרוטים בזיכרוננו בבהירות מדהימה.

מה היה היום הכי טוב בחיים שלכם? זוכרים מה לבשתם באותו יום? עם מי הייתם? מה היה מזג האוויר? כשאנחנו נזכרים ב"ימים הכי טובים שלנו", לעתים קרובות אפילו פרטים שוליים וקטנים ביותר חרוטים בזיכרוננו בבהירות מדהימה.

כמה ימים כאלה היו לך? שניים? עשרה? מתי הייתה הפעם האחרונה שהיה לך יום כזה? האם לאחרונה הם מגיעים בתדירות נמוכה יותר?

בפרשת השבוע הזה, מסופר על אברהם שמגיע לשנות חייו האחרונות – "ואברהם זקן, בא בימים" (בראשית כ"ד, א') – וכפי שמסביר ה'שפת-אמת' (רבי יהודה אריה ליב אלתר, האדמו"ר מגור, 1847-1905): "[אברהם] בא לזקנתו עם הימים".

התיאור הזה נשמע קצת מוזר. במה זה שונה משנות חייו האחרונות של כל אדם אחר? עם מה היה אברהם יכול להגיע לגיל מבוגר חוץ מאשר עם הימים שלו?

האמת היא ש"ימים" הם משהו שרק מעטים מאיתנו מצליחים לצבור ממנו כמות משמעותית. אם אנחנו לא זוכרים יום כלשהו בתור אחד מהימים הטובים שלנו, למעשה כבר איבדנו אותו. כך יוצא שרוב בני האדם מגיעים לזקנה עם כמה "שנים" או "תקופות" ראויות לציון בחייהם, אבל רק מעטים מגיעים עם מספר משמעותי של "ימים" כאלה – יחסית למספר הימים שהם חיו בפועל!

האם אתם זוכרים מה אכלתם בצהריים ביום שלישי שעבר? האם אתם זוכרים את מי פגשתם ביום רביעי שעבר? רוב הסיכויים שרבים מאיתנו מתקשים לזכור מה הם עשו היום בבוקר!

למה?

למה יש ימים שהם "הכי טובים", והם ברורים בעיני רוחנו כאילו התרחשו היום, לפרטי פרטים של כל רגע ורגע, ועם זאת, יש ימים אחרים שנמחקים לחלוטין מן התודעה?

לימים "הטובים ביותר" יש מוטיב משותף: בכולם הייתה ציפייה נלהבת להזדמנות הנהדרת שהחיים הביאו עמם.

אנחנו נוטים לעבור את החיים במעין שכרון חושים, להיסחף עם הזרם. אנחנו פותחים את היום בהגבלת האפשרויות של מה שיכול להתרחש. יש לנו תכניות ותפקידים לבצע, אנחנו לא רוצים בשום הפרעה שתסיט אותנו מהמסלול.

במלים אחרות, אנחנו חוסמים את הדרך להרבה "חיים אמיתיים" – היופי וההוד של זוהר החיים – משום שדרוש יותר מדי מאמץ כדי להתרכז ולחשוב על כך.

אברהם בא עם הימים. כל יום היה ברור. זאת הגשמה ראויה לציון. כשאנחנו מתים, או אפילו כשאנחנו חיים, כל מה שאנחנו יכולים לקחת איתנו זה הימים שצברנו. זה הכל!!! אדם יכול לקנות את כל העולם, אבל אם הימים "שלו" אינם בידו, פשוט מאוד אין לו כלום.

קל יותר לזכור יום אם נותנים לו שם. כמו למשל – יום הסיום, יום הבחינה וכו'. תן שם ליום הזה, ותגלה לאחר חודש או שנה כמה שהוא ברור יותר מכל שאר הימים "חסרי השם" שלך!

[אש התורה]