מול דף הגמרא נשאר מפקד הטייסת פעור פה…

אחרי שהוביל טייסת קרב לגיחות נועזות מעבר לקווי האויב וזכה על כך בעיטור מופת, גילה סא״ל רענן נאמן שיש דברים שמרימים אותך יותר גבוה מ׳פאנטום׳.

סגן אלוף במילואים רענן נאמן כבר הספיק לראות כמה דברים מדהימים בחייו. כמפקד טייסת פאנטום בחיל האוויר הישראלי הוא אף זכה לקבל עיטור מופת על מעשה גבורה שעשה במלחמת יום כיפור. אבל כל ההישגים הללו לא הכינו אותו לקראת המפגש שלו עם דף הגמרא.

"כשאתה נפגש עם הגמרא קורה לך מהפך בכל החיים", הוא משחזר בהתרגשות. "אתה נפגש עם אוקיינוס. אתה מרגיש בחוש  שהגעת לסוף השכל. אתה עומד מול דברים עצומים המעניקים  לך מבט חדש על  חייך, מבט שלא חלמת  בכלל שהוא קיים. אז מה יש להוסיף? אתה רואה שיש  עוד מה לעשות  בחיים, והחיים  בעצם רק מתחילים".

את דף הגמרא פגש סא"ל נאמן בגיל מבוגר יחסית. "הייתי מפקד בצבא ומנהל חברה היודע הכל, והכול אצלי כבר היה לכאורה מסודר. ופתאום גילו לי עולם מלא. גיליתי שעוד לא התחלתי את החיים בכלל…".

יש כאלו המתייחסים ללימוד תורה כאל עוד מצווה נוספת ברשימת המצוות המוטלת על יהודי אבל סא"ל רענן משוכנע שקיים הבדל עצום בין  אדם שמקיים מצוות  ללא לימוד תורה לבין מי שמקיים מצוות  עם לימוד התורה.

"היום  כשאני מסתכל על  הדברים במבט לאחור  – אין לי ספק בכך. לימוד התורה מעניק מימד גבוה יותר לקיום המצוות. התורה היא חמצן למצוות. הואיל והתורה משנה את הפנימיות ומן הפנימיות צומחים כל הדברים הרי שכל מה שתעשה ישתנה".

כל  דבר משתנה, בלי  יוצא מן הכלל?

"בהחלט!", משיב סא"ל נאמן  בנחרצות. "למשל, פתאום  גיליתי שאני לא  מקלל כשאני נוהג  בכביש. כל הנהיגה  שלי הפכה להיות שונה לגמרי. כל המימדים שלי השתנו. הפסקתי לקלל אנשים, הפסקתי להתעצבן על כל מיני דברים. עצם לימוד הגמרא  חינך אותי לחשוב  על דברים יותר  עדינים".

ובמילים אחרות, אתה יכול לקבל כנפי טייס ולהעלות  את ה'פאנטום' שלך לגובה שלושים אלף רגל, אבל לימוד דף גמרא מרים אותך למקום גבוה אף יותר!