כשר יותר – בריא יותר

במתחם מלון מריוט במדינת ניו ג'רזי השתתפו מאות חברות מזון ב'יריד המזון הכשר' שהתקיים במשך יומיים תמימים בשבוע שעבר – דווח על עליה חדה בביקוש למזון כשר למהדרין.   החברות הציגו את המוצרים שלהן על פני אולם ענק במשך יומיים שלמים, בהם פקדו מאות אנשי עסקים מכל רחבי העולם את הדוכנים והתעניינו במוצרי הכשרות הייחודיםקרא עוד...

במתחם מלון מריוט במדינת ניו ג'רזי השתתפו מאות חברות מזון ב'יריד המזון הכשר' שהתקיים במשך יומיים תמימים בשבוע שעבר – דווח על עליה חדה בביקוש למזון כשר למהדרין.

 

החברות הציגו את המוצרים שלהן על פני אולם ענק במשך יומיים שלמים, בהם פקדו מאות אנשי עסקים מכל רחבי העולם את הדוכנים והתעניינו במוצרי הכשרות הייחודים שיוצרו בשנה האחרונה.

 

יו"ר חברת פשקס ליצור ושיווק ממתקים, אמר כי בשנה האחרונה חלה עליה דרסטית בביקוש למוצרי מזון כשר למהדרין. לדברי פשקס, שמייצר יותר מ-1000 מוצרי ממתקים, יותר ויותר יהודים מתקרבים ומקפידים לאכול אוכל כשר למהדרין בשל הרגש הערכי. הוא הוסיף כי גם בריכוזים המוסלמיים בארה"ב רואים עליה במכירות של מוצרי המזון הכשר.

 

הרב יעקובוביץ', משגיח כשרות בחברת "כף קיי" שבסיסו בניו ג'רסי, אמר כי חלה עליה בביקוש לאוכל כשר משום שהצרכנים מאמינים שאוכל כשר למהדרין, נקי יותר ובריא יותר. לדבריו, תנועת בעלי התשובה המתפתחת בצעדים מבורכים, נותנת אף היא את אותותיה וגם מספר המוצרים הכשרים למהדרין, הנמכרים במרכולים בארצות הברית.

 

משנה לשנה יותר ויותר אנשים לא-יהודים אוכלים מאכלים כשרים. תווית ההכשר הייתה לערובה להגדלת המכירות. יש היגיון מדעי באיסור לאכול בשר וחלב יחד.

 

תחושת העייפות שמופיעה בדרך כלל אחרי אכילת בשר היא תוצאה של תהליך העיכול האטי של הבשר. כיוון שבשר מתעכל לאט יותר משאר המזונות, אכילת מאכלים חלביים מיד אחריו גורמת לחלב להחמיץ, והתוצאה עלולה להיות דלקות וזיהומים במערכת העיכול.

כידוע, דם בעלי חיים הוא מקור גידול לחיידקים. אכילת דם חושפת את האדם לסכנת זיהום והרעלה. שמירה דקדקנית על כללי ההלכה, כגון: בדיקת צומת הגידים והריאות, ההקפדה על ניקיון העופות, המליחה, וההדחות במים לפני ואחרי המליחה ? כולם חשובים לבריאות תקינה. פעולות אלה הן דבר שהווטרינר אינו מקפיד עליו.

אנשים לא-יהודים רבים מקפידים לקנות בשר כשר מטעמי בריאות. בצבא הפולני, לפני תקופת הקומוניזם, היתה הוראה קבועה לשחוט את הבהמות על פי ההלכה היהודית, מפני שבאופן זה יוצא רוב הדם מיד ואין החיידקים מתרבים בבשר במהירות כבדרכי ההמתה האחרות. כיוצא בזה התברר במחקר שנעשה ברוסיה שלפני הקומוניזם, כי השמירה על דיני כשרות הריאה בבהמות גרמה לכך שמחלות ריאה שונות אירעו אצל יהודים ביחס נמוך בהרבה משאירעו אצל לא-יהודים.

לרבים די בעצם העובדה, שמוצר עם הכשר עבר עוד עין בודקת של משגיח כשרות – בכדי להגיע למסקנה שכשר זה בריא.

 

היהודי נזהר מאיסור אכילת שרצים לא מטעם הבריאות, אלא משום שכך ציוונו הבורא.

עתה, נחשף פן נוסף ליתרונות של שמירת הכשרות – העניין הבריאותי הקשור בזה. נאמר בספר הזוהר: איסתכל באורייתא וברא עלמא (הקב"ה הסתכל בתורה וברא את העולם); הבריאה עשויה לפי מתכונת התורה, ומי שנזהר לקיים את מצוות התורה ניצל מהרבה מרעין בישין.